Radio Białystok | Sport | Chodziarka Katarzyna Zdziebło z drugim srebrnym medalem na MŚ w Eugene

Chodziarka Katarzyna Zdziebło z drugim srebrnym medalem na MŚ w Eugene

22.07.2022, 18:00, akt. 18:26

Katarzyna Zdziebło wywalczyła drugi medal na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Eugene.

Africa Studio - Fotolia.com

Wicemistrzyni świata na 20 km tym razem zdobyła srebro w chodzie na 35 km. Triumfowała Peruwianka Kimberly Garcia Leon, która okazała się najlepsza również na dystansie 20 km. Podium uzupełniła Chinka Shiije Qieyang.

Katarzyna Zdziebło jest drugą polską lekkoatletką, która z mistrzostw globu wróci z dwoma medalami - w 2007 roku w Osace Marek Plawgo wywalczył brąz w biegu na 400 m przez płotki oraz w sztafecie 4x400 m. Nikt z biało-czerwonych w MŚ nie zdobył jednak wcześniej dwóch medali indywidualnych. To zarazem dwa pierwsze polskie medale w kobiecym chodzie.

Jest pierwszy medal - Katarzyna Zdziebło wywalczyła srebro w chodzie na 20 km na MŚ w Eugene

Zawodniczki wystartowały o 6:15 czasu lokalnego. Garcia Leon triumfowała z czasem 2:39.16. To nowy rekord mistrzostw świata. Zdziebło o ponad 9 minut poprawiła rekord Polski w tej konkurencji - 2:40.03. Qieyang był wolniejsza od Polki o 34 sekundy. Identyczna była kolejność na dystansie 20 km.

W chodzie na 35 km startowała też Olga Niedziałek, która zajęła 11. miejsce. Zawodniczce udało się poprawić swój rekord życiowy.

Zdziebło, która ukończyła studia medyczne, jest podopieczną trenera Grzegorza Tomali. Przed rokiem do niespodziewanego triumfu olimpijskiego na dystansie 50 km doprowadził on swojego syna Dawida.

To czwarty medal Polaków podczas mistrzostw świata w USA. Złoto w rzucie młotem zdobył Paweł Fajdek, a po srebrne medale sięgnęli młociarz Wojciech Nowicki i właśnie Katarzyna Zdziebło.

źródło: PAP, IAR | red: zmj

Wicemistrz świata z Eugene młociarz Wojciech Nowicki jednak wystartuje w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy.

Maria Andrejczyk kończy udział w MŚ na eliminacjach rzutu oszczepem

21.07.2022, 05:24

Maria Andrejczyk nie awansowała do finału rzutu oszczepem w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene. W eliminacjach wicemistrzyni olimpijska z Tokio osiągnęła dopiero 21. rezultat - 55,47 m.

Damian Czykier z Podlasia Białystok blisko medalu - zajął czwarte miejsce w finale biegu na 110 m ppł

18.07.2022, 04:44

Damian Czykier z Podlasia Białystok zajął 4. miejsce w finale biegu na 110 m ppł Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Eugene. Polak uzyskał czas 13,32 s. Do medalu zabrakło mu 0,15 s.

Mistrz olimpijski Wojciech Nowicki wicemistrzem świata - złoto dla Pawła Fajdka

16.07.2022, 22:07

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok został podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Eugene wicemistrzem globu w rzucie młotem. Złoto zdobył drugi z Polaków - Paweł Fajdek.