Radio Białystok | Sport | Kapitan Jagiellonii Białystok zapewnia wygraną z Lechią Gdańsk [zdjęcia, wideo]

Kapitan Jagiellonii Białystok zapewnia wygraną z Lechią Gdańsk [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

10.04.2023, 17:00, akt. 21:50

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali 1:0 (0:0) z Lechią Gdańsk w poniedziałkowym (10.04) meczu ekstraklasy. Gola w 84. minucie strzelił kapitan Jagi – Taras Romanczuk. Tuż przed przerwą Jesus Imaz dwukrotnie nie wykorzystał rzutu karnego.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdański, 10.04.2023, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Kibice Jagiellonii nie ukrywają zadowolenia z wyniku - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jaga odskakuje od dołu tabeli

Jagiellonia Białystok zdobyła cenne trzy punkty, bardzo potrzebne drużynie do utrzymania w lidze. Żółto-czerwoni pokonali Lechię Gdańsk i odskoczyli od zespołów z dolnej części tabeli. Żółto-czerwoni są na 12. miejscu w lidze.

Rywale są w coraz trudniejszej sytuacji i wciąż zajmują przedostatnie miejsce w tabeli.

W pierwszej połowie Jagiellonia miała przewagę

Żółto-czerwoni na mecz z Lechią Gdańsk wyszli pod wodzą nowego trenera – Adriana Siemieńca, który na stanowisku trenera zastąpił Macieja Stolarczyka. W pierwszej części meczu Jagiellonia była lepszą drużyną, ale nie potrafiła tego przełożyć na gole.

Piłkarze z Białegostoku mieli kilka bardzo dobrych okazji do zdobycia bramki. W 27. minucie rywale wybili piłkę z linii bramkowej po uderzeniu futbolówki głową przez Michała Pazdana. Kilka minut później na bramkę silnie uderzał Taras Romanczuk, ale strzał obronił Dusan Kuciak.

Jesus Imaz dwa razy pudłuje z karnego

Najlepszą okazją do gola Jagiellonia miała tuż przed przerwą. Po ataku Nene, jeden z piłkarzy Lechii zagrał piłkę ręką i sędzia podyktował rzut karny. Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł Jesus Imaz, uderzył w lewy róg bramki gdańszczan, Kuciak ten strzał obronił, ale okazało się, że zbyt szybko zrobił krok przed linię bramkową.

Sędzia Damian Sylwestrzak zarządził więc powtórkę; Imaz próbował tzw. podcinki, ale bramkarz znowu wyczuł jego intencje i piłkę bez trudu wyłapał.

Wyrównana druga połowa

Aktywniejsi w ataku byli goście. W 53. minucie po kontrze Lechia miała rzut rożny; po dośrodkowaniu Joel Abu Hanna wygrał pojedynek w powietrzu ze Zlatanem Alomerovicem; ale minimalnie przestrzelił.

W odpowiedzi w 61. minucie stoper Jagiellonii Israel Puerto zdecydował się na rajd środkiem boiska i uderzył z ok. 30 metrów, piłka w niedużej odległości minęła jednak poprzeczkę bramki Lechii.

Najlepszą okazję do zdobycia gola goście mieli w 63. min, gdy - wprowadzony na boisko po przerwie - Bassekou Diabate uciekł obrońcom do linii końcowej, zagrał wzdłuż bramki, piłka po rykoszecie od Michała Pazdana przetoczyła się niemal po linii bramkowej, ale nikt nie zdołał jej wepchnąć do bramki Jagiellonii.

Taras Romanczuk zapewnia zwycięstwo

Bartłomiej Wdowik dośrodkował z rzutu rożnego, piłkarze Lechii zostawili Tarasa Romanczuka zupełnie bez krycia, a kapitan gospodarzy - nawet bez wyskoku - precyzyjnie uderzył głową i nie dał szans Kuciakowi.

Jak się okazało, był to jedyny gol w meczu, który dał cenne trzy punkty gospodarzom.

Następny mecz Jagiellonia zagra w sobotę (15.04) o 17:30 na wyjeździe z Koroną Kielce.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)

Bramka: 1:0 Taras Romanczuk (84-głową).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Michał Pazdan. Lechia Gdańsk: Joeri de Kamps, Henrik Castegren, Mario Maloca.

W 45. min Jesus Imaz (Jagiellonia) nie wykorzystał rzutu karnego i jego powtórki.

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Widzów: 8 985.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Mateusz Skrzypczak, Israel Puerto, Michał Pazdan (82. Dusan Stojinovic) - Tomas Prikryl (75. Tomasz Kupisz), Michal Sacek (63. Camilo Mena), Taras Romanczuk, Nene (82. Jakub Lewicki), Bartłomiej Wdowik - Marc Gual, Jesus Imaz (75. Aurelien Nguiamba).

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Henrik Castegren, Mario Maloca, Joel Abu Hanna, Rafał Pietrzak - Kevin Friesenbichler (46. Bassekou Diabate), Kristers Tobers (80. Jakub Kałuziński), Joeri de Kamps (46. Jarosław Kubicki), Marco Terrazzino (88. Jakub Bartkowski) - Flavio Paixao, Łukasz Zwoliński.

źródło: PAP | red: wsz, zmj

Spółka Ekstraklasa podała terminarz 31. kolejki rozgrywek. Jagiellonia Białystok zagra w piątek (5.05) o 18:00 przed własną publicznością ze Śląskiem Wrocław.

Adrian Siemieniec: Jagiellonia potrzebuje kogoś, kto po prostu jest odważny [wideo]

5.04.2023, 17:49

31-letni Adrian Siemieniec, który zastąpił Macieja Stolarczyka w roli szkoleniowca Jagiellonii Białystok zapewnia, że nie boi się odpowiedzialności i nie ma obaw. "To dla mnie duża szansa, to taki moment, na który człowiek czeka całe życie" - mówił w środę (5.04) dziennikarzom.

Adrian Siemieniec

5.04.2023, 16:25

"Chcę po prostu oddać siebie Jagiellonii, pracować najlepiej jak potrafię. (...) Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by było dobrze, a kibice i państwo ocenią, czy to wystarczy, bym nie musiał się wyprowadzać z Białegostoku" - mówi Adrian Siemieniec.

Jesus Imaz w jedenastce kolejki ekstraklasy

4.04.2023, 20:14

Zawodnik Jagiellonii Białystok Jesus Imaz znalazł się w jedenastce 26. kolejki piłkarskiej ekstraklasy.

Maciej Stolarczyk zwolniony z funkcji trenera Jagiellonii Białystok - zastąpi go Adrian Siemieniec

4.04.2023, 12:51

Maciej Stolarczyk nie jest już trenerem Jagiellonii Białystok. Klub we wtorek (4.04) poinformował, że na stanowisku zastąpi go dotychczasowy trener zespołu rezerw - Adrian Siemieniec.

Michał Pazdan: Nie jesteśmy zadowoleni z tego spotkania

3.04.2023, 21:32

Piłkarze Jagiellonii Białystok wywalczyli jeden punkt w meczu wyjazdowym ze Stalą Mielec. W poniedziałkowym (3.04) spotkaniu zremisowali z rywalami 1:1.

Maciej Stolarczyk: Szanujemy ten punkt, ale apetyt mieliśmy większy

3.04.2023, 21:25