Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zapraszam dzisiaj do Suwałk. Miasto nad Czarną Hańczą jest znane nie tylko jako miejsce urodzenia wybitnego malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego, ale także bardzo znanej polskiej poetki - Marii Konopnickiej.
Gość Lecha Pilarskiego:
Magdalena Wołowska-Rusińska – kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
Po zakończeniu II wojny światowej poza granicami znajdowało się kilkaset tysięcy żołnierzy polskich. Ze 106 generałów wróciło jedynie 20. Jakie były losy żołnierzy tułaczy?
Współpraca badaczy z Polski i Kazachstanu, dostęp do archiwów w Kazachstanie, a przede wszystkim badania naukowe dotyczące deportacji Polaków na Wschód - będą możliwe dzięki powołanej przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku polsko-kazachstańskiej komisji.
Mija 87 lat, odkąd do Wilna przybył specjalny pociąg, który przywiózł urnę z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Gościem programu jest Ryszard Parafianowicz. W swojej książce opisał działalność podziemia antykomunistycznego po zajęciu powiatu suwalskiego przez Armię Czerwoną w 1944 r.
7-letni Romuald, widząc zbliżających się do wsi Niemców, próbował ostrzec rodziców, którzy pracowali w polu. W kierunku chłopca została oddana seria z karabinu maszynowego.
W audycji o sprawach związanych z federacyjnymi pomysłami marszałka Józefa Piłsudskiego, naszymi związkami z Ukrainą i Rosją. Gościem jest historyk dr Tymoteusz Pawłowski.
W audycji wspomnimy Białystok z czasów PRL-u. Po wojennej destrukcji rozwijał się w tempie ówczesnej odbudowy, a ta na wschodzie nie była priorytetowa. Przyspieszenie nastąpiło dopiero później. Mimo tego miasto miało swoje tajemnice i sekrety.
Poznamy historię konspiratora i partyzanta związanego z naszym regionem.
W audycji o zbrodni katyńskiej, kwietniowych wywózkach i kłamstwie katyńskim oraz o współczesnych odniesieniach do tych tragicznych wydarzeń.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska