Radio Białystok | Magazyny | W zgodzie z naturą - Jak zmienia się drzewostan Puszczy Białowieskiej? - projekt LIFE+ ForBioSensing
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W projekcie ForBioSensing stan i dynamikę zasobów drzewnych po raz pierwszy określono dla całego terenu polskiej części Puszczy Białowieskiej.
Odniesienie się do wcześniejszego stanu lasu było możliwe tylko w przypadku Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego, a i to z pewnymi ograniczeniami.
Najważniejszym zjawiskiem, które zauważono jest zamieranie świerka. Prowadziło to do znacznych zaburzeń struktury drzewostanów. W latach 2015-2019 miąższość drzew, które zamarły, wyniosła 4,173 miliona m3 z czego 2,750 miliona m3 (66%) przypadło na świerk.
W całej Puszczy zasobność drzewostanów zmniejszyła się. Z zebranych przez badaczy danych wynika, że w najmniejszym stopniu stało się to w Rezerwacie Ścisłym.
Zamieranie świerka i jesionu, a w mniejszym stopniu różnice śmiertelności i przyrostu pozostałych gatunków drzew, wpływały na zmianę składu gatunkowego drzewostanów Puszczy Białowieskiej.
We wszystkich jednostkach interpretacyjnych w podroście niskim i wysokim najliczniejszy był grab. Nową sytuacją była dominacja klonu w warstwie nalotu.
Główne zmiany zauważone w ostatnich 100 latach:
Czy zaobserwowane zmiany można zatrzymać? Jaka przyszłość czeka Puszczę Białowieską?
Goście Marceliny Markowskiej:
- dr inż. Ewa Zin - Specjalista ds. badań dendroekologicznych w projekcie LIFE+ ForBioSensing
- dr hab. Krzysztof Stereńczak, prof. IBL - Kierownik Projektu ForBioSensing
Materiał sponsorowany.
W wakacje każdy z nas szuka miejsca, by odetchnąć, odpocząć od codzienności i się zrelaksować. Żeby ciekawie spędzić wakacje, nie musimy daleko jechać. Co ciekawego możemy zobaczyć w naszym regionie? Na co warto zwrócić uwagę?
Spacer wśród natury bez wątpienia wpływa pozytywnie na nasz nastrój i samopoczucie. Jednak nie zawsze mamy czas i możliwość, by z miasta przenieść się do lasu. Jednak jego namiastkę możemy znaleźć właśnie w mieście, np. wybierając się do parku.
Czym dokładnie jest żywność genetycznie modyfikowana? Ile ma wartości odżywczych?
Czego jeszcze o nich nie wiemy? Czy na całym świecie bociany są tak uwielbiane i chronione jak w Polsce?
Minimalizm w życiu może obejmować wiele obszarów - może dotyczyć rzeczy materialnych, naszych potrzeb, zajęć czy wymagań. Czy minimalizm może być pomocny w osiągnięciu równowagi nie tylko w naszym domu?
W całym kraju są 23 parki narodowe, w tym cztery w naszym regionie. 24 maja będziemy obchodzić ich święto - Europejski Dzień Parków Narodowych. To okazja, by porozmawiać o ich potrzebach i o samej idei tworzenia takich miejsc.
Jakie zioła mają właściwości? Jakie są ich zalety? Od czego zacząć samodzielną uprawę ziół?
Co będzie dobrym pierwszym krokiem, jeżeli sport nigdy nie był naszą mocną, czy pasją?
Spacer kojarzy nam się zwykle z czasem, który możemy spędzić z kimś bliskim czy znajomym. Raczej mało kto decyduje się na samotną wędrówkę do lasu czy parku.
Prowadzący:
Marcelina Markowska