Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Okres lęgowy ptaków to bez wątpienia jeden z najważniejszych momentów w ich życiu. Początek marca to dla większości z nich czas, kiedy zaczynają szukać już miejsca, by założyć rodzinę. Ważne jest, by miały do tego odpowiednie warunki - m.in. spokój i pokarm. W tym czasie ptaki są też pod specjalną ochroną.
Jak dokładnie wygląda ten czas w życiu ptaków? Jak możemy im pomóc, tak by im nie zaszkodzić?
Goście Marceliny Markowskiej:
Wcale nie chodzi o to, by wszystko rosło równiutko i idealnie kwitło. Dajmy naszym ogrodom trochę swobody i relaksujmy się w otoczeniu roślin.
Odżywiają nas, oczyszczają powietrze, łagodzą stres i poprawiają nastrój. Rośliny. By nam pięknie rosły - w domu, na balkonie, w ogrodzie - wymaga to od nas zaangażowania i wiedzy jak się nimi zajmować.
Przed nami czas majówkowy, piknikowy, oby pogodny i radosny, ale korzystając z tego dobra, które jest nam dostarczane przez przyrodę, przez w ogóle - środowisko naturalne - czy możemy zachowywać się beztrosko i nie włączać myślenia perspektywicznego?
Czy trzeba być chemikiem żeby umieć odszyfrować to, co napisane jest na etykietach na żywności? Czy bać się benzoesanów i składników oznaczonych jako E?
Czy naturalność w urodzie się ceni, czy dąży to tzw. ideału? Czy ten ideał da się dogonić, a jak tak, to jakim kosztem? O naturalnych sposobach dbania o siebie opowiada Witold Pyrkosz - specjalista terapii manualnych twarzy z kilkunastoletnim doświadczeniem, a także szkoleniowiec.
Czym się różni marchewka zwykła od tej "BIO"? Czy chętnie sięgamy po produkty ekologiczne?
Czym jest cisza? Czy jest tylko przejściowym brakiem dźwięków? Czy – jak cisza na morzu – brakiem też innych bodźców?
Przemoc wobec zwierząt jest wciąż powszechnym zjawiskiem - tylko w ciągu ostatniego miesiąca w naszym regionie ujawniono trzy takie zdarzenia. Niestety większość z nich nigdy nie wyjdzie na jaw, a sprawcy nie zostaną ukarani. Co robić, gdy widzimy, że zwierzętom dzieje się krzywda? Jak reagować i gdzie szukać pomocy?
Fotografia przyrodnicza wymaga dużo cierpliwości, kreatywności, a także poświęceń, bo pasjonaci wstają na zdjęcia często jeszcze przed wschodem słońca.
Prowadzący:
Miłka Malzahn