Co wiesz o relacji człowiek - zwierzę?

3 marca 2024

Konferencja szkoleniowa „Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska”, fot. Barbara Sokolińska
Konferencja szkoleniowa „Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska”, fot. Barbara Sokolińska



0:00
0:00
Co wiesz o relacji człowiek - zwierzę? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzikie zwierzęta podchodzą coraz bliżej do ludzkich siedzib, a właściwie - ludzkie siedziby (i inne człowiecze działania) coraz odważniej wchodzą w las i zmieniają życie zwierząt. Od pewnego czasu jesteśmy świadkami przemieszczania się ssaków wolno żyjących ze środowisk, które były miejscami ich naturalnego życia na tereny zurbanizowane i całkowicie zmienione przez człowieka. Aby obie strony na tym coraz bliższym sąsiedztwie zyskiwały - potrzebna jest nam wiedza. 

Podczas konferencji, która odbyła się w Polskim Radiu Białystok zatytułowanej "Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska” dr hab. Michał Krzysiak - przewodniczący polskiego towarzystwa nauk weterynaryjnych oddział w Białymstoku - opowiadał o problemie tego "odpowiedzialnego sąsiedztwa". 

Miłka Malzahn wypytala gościa także o osobiste historie, zachwyty i przestrogi związane z kontaktem z dzikimi zwierzętami.

Michał Krzysiak to autor lub współautor ponad 50. publikacji naukowych oraz ponad 70. doniesień konferencyjnych, a także kilku rozdziałów w monografiach i podręcznikach. Ponadto popularyzuje osiągnięcia "nieudomowionej weterynarii” w prasie popularno-naukowej, a także programach radiowych i telewizyjnych. Pomysłodawca i organizator konferencji poświęconych ochronie gatunkowej zwierząt nieudomowionych ze szczególnym naciskiem na ochronę ich zdrowia. Opiekun naukowy prac magisterskich i inżynierskich z zakresu zoologii leśnej.  

Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (aktualnie przewodniczący oddz. w Białymstoku), Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, Rady Społeczno-Naukowej Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Białowieska.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Nowatorskie podejście do ekologii


O nowatorskim podejściu do ekologii opowiada Magda Bębenek - autorka czterech książek z cyklu „Polka potrafi” aktywistka, ekolożka, specjalistka od regulacji systemu nerwowego. Jej działania odpowiadają na pytanie: jak zdrowiej, pełniej, spokojniej żyć, wpierając przy tym innych oraz resztę świata natury.



Naturalne wytwarzanie mydeł


Robienie domowych mydeł to może nieoczywisty, ale ciekawy sposób na działanie w zgodzie z naturą, bo wykorzystuje się naturalne składniki.



Jaka jest natura tegorocznej wiosny?


Są przewidywania, że wiosna w tym roku będzie cieplejsza niż zwykle i to nie tylko na Podlasiu. Widzimy, że przyroda budzi się z zimowego snu.



Świadomość ekologiczna w rolnictwie - film "Ziarno świadomości"


Film "Ziarno świadomości" w reż. Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego opowiada o rolnictwie szanującym naturę, różnorodność biologiczną, rolnictwie dbającym o nasze największe dziedzictwo – czyli stare odmiany nasion.



Różne rozumienia natury


Natura wymaga badań "szkiełkiem i okiem", ale też ogromnej dozy wrażliwości. Dbanie o przyrodę w naszych czasach - to coś więcej.



Co to znaczy ciało naturalne i jaka jest natura ludzkiego ciała?


Różne dyscypliny naukowe, szkoły filozoficzne i tradycje religijne mają odmienne podejścia i inne perspektywy rozumienia natury ciała.



Co możemy zrobić, żeby chronić wodę na naszej planecie?


Co możemy zrobić, żeby chronić wodę na naszej pięknej planecie? Czy nasze małe działania mają wielki sens?



Zioła i świadomość społeczna


Zioła są naturalnym i zdrowym dodatkiem do potraw, poprawiają ich smak i aromat. Mogą też wspomagać odporność, trawienie, czy układ nerwowy. Wiele osób szuka alternatyw dla syntetycznych suplementów, dlatego zainteresowanie ziołami rośnie.



Zdrowa chemia w domu - co to może znaczyć?


Sylwia Bogdan jest doktorantką na wydziale Chemii UwB, jest też edukatorką, która zwraca uwagę na bezpieczną, codzienną relacje z chemią, którą posługujemy się w domu, a także na inne aspekty dotyczące zdrowia i chemii. Prowadzi instagramowe konto „chemia zdrowa”.




 
 

Prowadzący:

Adam Janczewski
Miłka Malzahn



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok