Co wiesz o relacji człowiek - zwierzę?

3 marca 2024

Konferencja szkoleniowa „Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska”, fot. Barbara Sokolińska
Konferencja szkoleniowa „Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska”, fot. Barbara Sokolińska0:00
0:00
Co wiesz o relacji człowiek - zwierzę? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzikie zwierzęta podchodzą coraz bliżej do ludzkich siedzib, a właściwie - ludzkie siedziby (i inne człowiecze działania) coraz odważniej wchodzą w las i zmieniają życie zwierząt. Od pewnego czasu jesteśmy świadkami przemieszczania się ssaków wolno żyjących ze środowisk, które były miejscami ich naturalnego życia na tereny zurbanizowane i całkowicie zmienione przez człowieka. Aby obie strony na tym coraz bliższym sąsiedztwie zyskiwały - potrzebna jest nam wiedza. 

Podczas konferencji, która odbyła się w Polskim Radiu Białystok zatytułowanej "Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska” dr hab. Michał Krzysiak - przewodniczący polskiego towarzystwa nauk weterynaryjnych oddział w Białymstoku - opowiadał o problemie tego "odpowiedzialnego sąsiedztwa". 

Miłka Malzahn wypytala gościa także o osobiste historie, zachwyty i przestrogi związane z kontaktem z dzikimi zwierzętami.

Michał Krzysiak to autor lub współautor ponad 50. publikacji naukowych oraz ponad 70. doniesień konferencyjnych, a także kilku rozdziałów w monografiach i podręcznikach. Ponadto popularyzuje osiągnięcia "nieudomowionej weterynarii” w prasie popularno-naukowej, a także programach radiowych i telewizyjnych. Pomysłodawca i organizator konferencji poświęconych ochronie gatunkowej zwierząt nieudomowionych ze szczególnym naciskiem na ochronę ich zdrowia. Opiekun naukowy prac magisterskich i inżynierskich z zakresu zoologii leśnej.  

Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (aktualnie przewodniczący oddz. w Białymstoku), Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, Rady Społeczno-Naukowej Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Białowieska.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Jak się żyje ptakom w mieście


Przysłuchujmy się światu ptaków w mieście. Jak im się z nami żyje, czy maj to specjalny miesiąc dla pierzastych mieszkańców miast, czego o nich nie wiemy i o czym warto pamiętać?Jak fotografować życie przyrody, urodę krajobrazu i leśne tajemnice?


Żeby pójść w naturę i fotografować życie przyrody, urodę krajobrazu i leśne tajemnice, trzeba mieć nie tylko aparat, ale też pojęcie o tym, jak nie zniszczyć równowagi między cywilizacją a dziką naturą.Natura glosu - Vita Kociubajło


Nasz naturalny głos jest kształtowany przez wiele czynników, w tym genetykę, budowę anatomiczną, stan zdrowia i środowisko. Naprawdę każdy głos jest wyjątkowy i rozpoznawanie jego charakterystyki może przynieść wiele korzyści, zarówno w życiu prywatnym, jak i na płaszczyźnie profesjonalnej.Nowatorskie podejście do ekologii


O nowatorskim podejściu do ekologii opowiada Magda Bębenek - autorka czterech książek z cyklu „Polka potrafi” aktywistka, ekolożka, specjalistka od regulacji systemu nerwowego. Jej działania odpowiadają na pytanie: jak zdrowiej, pełniej, spokojniej żyć, wpierając przy tym innych oraz resztę świata natury.Naturalne wytwarzanie mydeł


Robienie domowych mydeł to może nieoczywisty, ale ciekawy sposób na działanie w zgodzie z naturą, bo wykorzystuje się naturalne składniki.Jaka jest natura tegorocznej wiosny?


Są przewidywania, że wiosna w tym roku będzie cieplejsza niż zwykle i to nie tylko na Podlasiu. Widzimy, że przyroda budzi się z zimowego snu.Świadomość ekologiczna w rolnictwie - film "Ziarno świadomości"


Film "Ziarno świadomości" w reż. Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego opowiada o rolnictwie szanującym naturę, różnorodność biologiczną, rolnictwie dbającym o nasze największe dziedzictwo – czyli stare odmiany nasion.Różne rozumienia natury


Natura wymaga badań "szkiełkiem i okiem", ale też ogromnej dozy wrażliwości. Dbanie o przyrodę w naszych czasach - to coś więcej.Co to znaczy ciało naturalne i jaka jest natura ludzkiego ciała?


Różne dyscypliny naukowe, szkoły filozoficzne i tradycje religijne mają odmienne podejścia i inne perspektywy rozumienia natury ciała.
 
 

Prowadzący:

Miłka MalzahnREKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok