"Marszomaniacy" z Bielska Podlaskiego

13 czerwca 2025

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com



0:00
0:00
dźwięk do pobrania"Marszomaniacy" z Bielska Podlaskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Bielsku Podlaskim wzrasta zainteresowanie chodzeniem z kijkami Nordic walking. Do aktywności na świeżym powietrzu od ponad roku przyciąga mieszkańców klub "Marszomaniacy", który jest sekcją bielskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. 

Inspiratorką chodzenia jest trenerka Edyta Pawełkiewicz. Obecnie w klubie jest już ponad 120 osób. Są wśród nich nastolatkowie i emeryci, ale dominują kobiety - 40-latki. Dołączają do nich kolejne grupy z bielskich instytucji i firm. 

"Marszomaniacy" trenują głównie po drogach gruntowych w kompleksach leśnych wokół miasta. Są to okolice Grabowca, Stryk, Pilik czy Hołód. 

Aktywność fizyczna wśród natury, praca 80-90 proc. mięśni doskonale wpływają na poprawę zdrowia i utrzymanie dobrej kondycji. 

Klub zamierza razem z Nadleśnictwem Bielsk oznakować pierwsze trasy do takich marszów. 

"Marszomaniacy" jesienią ubiegłego roku zorganizowali zawody o puchar Polski, a w sobotę (14.06) obok szkółki w Grabowcu odbędą się mistrzostwa Europy w nordic walkingu. Na trasy 5, 10 i 21 km ma pójść ok. 450 zawodników.



Tropami zwierząt w zimowym lesie. Ferie w Puszczy Augustowskiej

Tropami zwierząt w zimowym lesie. Ferie w Puszczy Augustowskiej


19 stycznia rozpoczynają się w naszym regionie ferie zimowe. Oprócz wielu atrakcji i zajęć zorganizowanych przez domy kultury warto wybrać się też do lasu.



Relacje w krajobrazie puszczy. O idei „Baśniowego Lasu”

Relacje w krajobrazie puszczy. O idei „Baśniowego Lasu”


W programie „W zgodzie z naturą” Miłka Malzahn rozmawia z Anną Wałejszą-Bartoszewicz o nadchodzącym wydarzeniu "Baśniowy Las”, które odbędzie się 11 stycznia w Puszczy Białowieskiej.



Co dalej z augustowskimi żubrami?

Co dalej z augustowskimi żubrami?


Ok. 40 żubrów mieszka już w Puszczy Augustowskiej. Wszystkie są częścią odtworzonego w 2018 roku stada. Zaczęło się od siedmiu sztuk sprowadzonych z Puszczy Boreckiej.



Program "Biblioteki dla klimatu”

Program "Biblioteki dla klimatu”


"Biblioteki dla klimatu” to ogólnopolski program Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w którym biblioteki stają się lokalnymi centrami wiedzy o klimacie i miejscem wspólnego działania na rzecz bardziej odpornej, zaangażowanej społeczności.



Wyprawa do Parku Krajobrazowego Doliny Narwi

Wyprawa do Parku Krajobrazowego Doliny Narwi


Czy późną jesienią, kiedy przyroda traci już kolory i wigor, jest jeszcze po co być "bliżej natury"? Na tę wątpliwość opowiada dyrektor Parku Krajobrazowego Doliny Narwi Mariusz Sachmaciński, który zabrał naszego dziennikarza na wyprawę terenową do tegoż parku.



Ekologia miejska. Jak miasta mogą stać się bardziej przyjazne naturze?

Ekologia miejska. Jak miasta mogą stać się bardziej przyjazne naturze?


Audycja poświęcona jest ekologii miejskiej i projektowi Europejskiej Akademii Ekologii Miejskiej EURECA. Goście opowiadają o tym, jak miasta mogą stać się bardziej przyjazne naturze poprzez praktyczne działania i edukację.



Trzcina - wyzwania i możliwości

Trzcina - wyzwania i możliwości


Trzcina pospolita - niby zwykła roślina, którą mijamy nad jeziorem czy rzeką, a jednak ma w sobie coś niezwykłego. Dorasta nawet do 4 metrów wysokości, a jej długie, szumiące na wietrze liście i miękkie, pierzaste kwiatostany trudno pomylić z czymkolwiek innym.



Rozmowa o zielonej scenografii i łączności z naturą

Rozmowa o zielonej scenografii i łączności z naturą


Miłka Malzahn rozmawia z prof. Witoldem Pawłem Burkiewiczem, cenionym twórcą, reżyserem i scenografem przestrzeni zielonych, specjalistą od rewaloryzacji ogrodów historyczno-artystycznych w Europie. Profesor jest związany z wieloma uczelniami w Polsce i za granicą, m.in. Królewską Akademią Sztuk Pięknych w Barcelonie.



Listopadowe żniwa na podlaskich polach

Listopadowe żniwa na podlaskich polach


Przymrozki, długi czas bez opadów, a jednocześnie niewiele ciepłych i słonecznych dni - ten rok dla kukurydzy był wyjątkowo ciężki. A to roślina zdobywająca w woj. podlaskim coraz większą popularność, jeśli chodzi o zasiewy. Jej areał zwiększa się z roku na rok i obecnie kukurydza rośnie już na co piątym użytkowanym hektarze.




 
 

Prowadzący:

Anna Auron-Wasilewska
Adam Dąbrowski
Iza Kosakowska
Miłka Malzahn
Eugeniusz Ryżyk
Marta Sołtys
Areta Topornicka
Paweł Wądołowski



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok