Radio Białystok | Wiadomości | Zebrano ponad 52 tys. euro na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku - to 1/3 potrzebnej kwoty

Zebrano ponad 52 tys. euro na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku - to 1/3 potrzebnej kwoty

10.11.2017, 07:41, akt. 08:02

Równowartość nieco ponad 52 tys. euro - taki jest obecny bilans zbiórki pieniędzy na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Według szacunków organizatorów akcji, trzeba na ten cel zebrać równowartość około 150 tys. euro.

Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska
Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska

Jak poinformowali organizatorzy w czwartek (9.11), według stanu na koniec października na koncie akcji było nieco ponad 220,3 tys. zł, czyli równowartość nieco ponad 52 tys. euro.

Kościół wzniesiony w 1908 roku przez Polaków, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony i założyli syberyjską wieś o nazwie Białystok, spłonął doszczętnie w połowie kwietnia. Miejscowa społeczność chce go odbudować; wsparcie tej inicjatywy zadeklarowały m.in. władze Białegostoku - stolicy województwa podlaskiego, jest też wsparcie Polonii w różnych krajach.

"Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie"

Formalnie pieniądze na odbudowę, w ramach zainaugurowanej w czerwcu akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie", zbiera parafia katolicka, prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok. Potrzeby finansowe inwestycji oszacowano na równowartość ok. 150 tys. euro.

Agnieszka Kaniewska, która w ramach akcji odpowiada za kontakty z mediami, powiedziała w czwartek, że wśród ostatnich wpłat jest np. 30 tys. zł z Archidiecezji Białostockiej. "Przed nami zbiórka w Wielkiej Brytanii" - dodała. Na początku przyszłego roku ma ruszyć akcja "do św. Antoniego", która do udziału w zbiórce ma zachęcać parafie pod wezwaniem tego świętego, planowany jest też jarmark dobroczynny w Tomsku.

"Rok 2018, to rok rocznic dla Białegostoku..."

"Rok 2018, to rok rocznic dla Białegostoku: założenia wioski w 1898, zbudowania kościoła w 1908 i ponownego jego otwarcia po okresie komunizmu w 1998 roku. Wstępnie planujemy obchody tych rocznic, w ich trakcie będziemy nawiązywać do zbiórki" - dodała Kaniewska.

Akcja "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie" ma stronę internetową www.belostok-catholic.ru. Są tam informacje o zbiórce, historia kościoła i miejscowej społeczności. Są też numery kont do wpłat (konta zostały założone w Polsce i Rosji). Informacje o akcji można też znaleźć w mediach społecznościowych.

Organizatorzy zbiórki mają nadzieję, że wiosną 2018 roku ruszą pierwsze prace budowlane. Niewykluczone, że prace ruszą nawet wtedy, gdy jeszcze całej kwoty nie uda się zebrać.

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Znani sportowcy wsparli zbiórkę pieniędzy na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku

6.09.2017, 15:54

Znani sportowcy włączyli się w zbiórkę pieniędzy na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Trwają aukcje m.in. piłki z podpisem Kamila Glika, czy koszulki kolarskiej z autografami Rafała Majki i Petera Sagana.


Zebrano już ponad 80 tys. złotych na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku

10.08.2017, 19:09

Są już pierwsze efekty akcji "Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie". Pojawiły się wpłaty na odbudowę kościoła spalonego w pożarze w syberyjskiej wsi Białystok.


Trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę kościoła w Białymstoku na Syberii - potrzeba ok. 150 tys. euro

6.08.2017, 11:52

Ok. 150 tys. euro potrzeba na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok - szacują organizatorzy zbiórki pieniędzy na ten cel. Parafia chce odbudować świątynię z datków społecznych. Są już pierwsze znaczące wpłaty.


"Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie" - wystawa zdjęć w centrum Białegostoku

21.06.2017, 07:20

Wystawa zdjęć ze wsi Białystok na zachodniej Syberii ma zachęcać mieszkańców Białegostoku w Podlaskiem, by wsparli odbudowę zniszczonego w pożarze kościoła w tej syberyjskiej miejscowości.


Władze Białegostoku włączyły się w akcję zbiórki pieniędzy na odbudowę kościoła w syberyjskiej wsi

13.06.2017, 18:48

Licząca sto lat świątynia spłonęła w połowie kwietnia. Parafia chce ją odbudować ze zbiórki społecznej.


Zbiórka pieniędzy na odbudowę polskiego kościoła w Białymstoku na Syberii

5.06.2017, 07:26

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na odbudowę polskiego kościoła w syberyjskim Białymstoku. Akcja nosi nazwę "Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie". Organizatorem jest parafia rzymskokatolicka w Tomsku w Rosji.


Mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku chcą odbudować spalony kościół

2.05.2017, 09:01

Drewniany kościółek w Białymstoku na Syberii doszczętnie strawił ogień. Wybudowali go polscy osadnicy na początku XX wieku.


W Białymstoku na Syberii spłonął jeden z najstarszych kościołów w Rosji

19.04.2017, 09:31

We wsi Białystok - w obwodzie tomskim na Syberii - spłonął jeden z najstarszych kościołów w Rosji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok