Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku włączyły się w akcję zbiórki pieniędzy na odbudowę kościoła w syberyjskiej wsi

Władze Białegostoku włączyły się w akcję zbiórki pieniędzy na odbudowę kościoła w syberyjskiej wsi

13.06.2017, 18:48, akt. 19:13

Licząca sto lat świątynia spłonęła w połowie kwietnia. Parafia chce ją odbudować ze zbiórki społecznej.

Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska
Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska

Drewniany kościół wznieśli w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony i założyli wieś o nazwie Białystok. W nocy z 18 na 19 kwietnia tego roku spłonął doszczętnie; przyczyna pożaru nie jest na razie znana.

"Łączy nas nazwa, łączy nas pewien sentyment do tego miejsca"

Miejscowa społeczność chce kościół odbudować; we wtorek (13.06) wsparcie zadeklarowały władze Białegostoku. "Łączy nas nazwa, łączy nas pewien sentyment do tego miejsca" - mówił na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, który kilka lat temu odwiedził syberyjski Białystok.

Zaznaczył, że prawo zabrania samorządowi przekazywania pieniędzy na taki cel, ale miasto chce zbiórkę wspierać i pomóc w akcji informującej o niej. "W odbudowę tego kościoła może się włączyć każdy obywatel, również i naszego miasta" - mówił Tadeusz Truskolaski. Poinformował, że miasto spróbuje zaangażować w akcję Caritas i środowiska polonijne.

Klub wiejski w kościele

O kościele w syberyjskiej wsi mówił dziennikarzom dyrektor, tworzonego w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Śleszyński. Przypominając jego historię mówił, że w latach 20. ubiegłego wieku, wraz ze wzrostem represji stalinowskich, świątynia została zamieniona na magazyn, potem wiejski klub.

Dodał, że muzeum planuje, w tym i przyszłym roku, syberyjskiemu Białemustokowi poświęcić dwie wystawy. Placówka chce też zabiegać o grant na międzynarodowe przedsięwzięcie poświęcone "pamięci historycznej". "Co jak co, ale kościół, ten skrawek polskości, to jest to, o czym powinniśmy pamiętać" - mówił Wojciech Śleszyński.

Jak można pomóc?

Formalnie pieniądze na odbudowę zbiera parafia katolicka, prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok.

Rozpoczętą przed tygodniem zbiórkę koordynuje Agnieszka Kaniewska, która mieszka obecnie w Tomsku i bada ślady obecności Polaków na Syberii w XIX i XX wieku. Uruchomiona została strona internetowa www.belostok-catholic.ru. Są tam informacje o akcji, historia kościoła i miejscowej społeczności. Są też numery kont do wpłat (konta zostały założone w Polsce i Rosji).


Syberyjski Białystok zapłonął - reportaż Agnieszki Kaniewskiej, która od 2014 r. mieszka na Syberii


Agnieszka Kaniewska przyznała, że na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowała odbudowa. Zdecyduje o tym wielkość inwestycji. Parafia chce bowiem zbudować też część, w której prowadzona miałaby być działalność edukacyjno-pedagogiczna w klubie dla dzieci i młodzieży; będzie o tym rozmawiać z Caritasem.

"Jeśli Caritas zgodzi się nas wspomóc, także finansowo, bo chodzi o opłacenie pedagoga, to zostanie zbudowana dosyć duża bryła. Jeśli nie będzie takich możliwości, to zbudujemy niewielką kaplicę z niewielką salką aktywizująco-kulturalną, również dla celów ewangelizacyjnych" - dodała.

Agnieszka Kaniewska wyraziła nadzieję, że w ciągu wakacji uda się przygotować kosztorysy dla obu wersji inwestycji. Dodała, że odbudowa nie może liczyć na wsparcie pieniędzmi z budżetu państwa w Rosji, bo kościół, który spłonął, nie był oficjalnie uznany za zabytek.

Wstępną deklarację zaangażowania w akcję złożyła też Wspólnota Polska, która przez swoje kontakty chce sprawę nagłośnić w środowiskach polonijnych. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Zbiórka pieniędzy na odbudowę polskiego kościoła w Białymstoku na Syberii

5.06.2017, 07:26

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na odbudowę polskiego kościoła w syberyjskim Białymstoku. Akcja nosi nazwę "Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie". Organizatorem jest parafia rzymskokatolicka w Tomsku w Rosji.


Mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku chcą odbudować spalony kościół

2.05.2017, 09:01

Drewniany kościółek w Białymstoku na Syberii doszczętnie strawił ogień. Wybudowali go polscy osadnicy na początku XX wieku.


W Białymstoku na Syberii spłonął jeden z najstarszych kościołów w Rosji

19.04.2017, 09:31

We wsi Białystok - w obwodzie tomskim na Syberii - spłonął jeden z najstarszych kościołów w Rosji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
29.05.2020, 08:04, akt. 09:24

Uwaga na kleszcze w podlaskich lasach


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok