Radio Białystok | Wiadomości | "Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie" - wystawa zdjęć w centrum Białegostoku

"Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie" - wystawa zdjęć w centrum Białegostoku

autor: Joanna Sikora

21.06.2017, 07:20, akt. 19:05

Wystawa zdjęć ze wsi Białystok na zachodniej Syberii ma zachęcać mieszkańców Białegostoku w Podlaskiem, by wsparli odbudowę zniszczonego w pożarze kościoła w tej syberyjskiej miejscowości.

Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska
Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska

O syberyjskim Białymstoku w Muzeum Pamięci Sybiru - relacja Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.Wystawa jest elementem akcji społecznej, w ramach której trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę kościoła - poinformowała Anna Kietlińska z podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Wystawa pojedzie do Warszawy

Liczący około 100 lat kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego spłonął w połowie kwietnia. Był jedynym drewnianym kościołem katolickim na zachodniej Syberii. Parafia chce go odbudować.

Zdjęcia przedstawiające m.in. kościół przed pożarem oraz to, co z  niego zostało, można oglądać w centrum Białegostoku przed siedzibą Archiwum Państwowego. Wystawa trafi też za tydzień na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Prezydent Białegostoku: to nasz obowiązek

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomniał, że miasto nie może wprost przeznaczyć pieniędzy na odbudowę kościoła na Syberii. - Ale uważamy, że jest to nasz obowiązek, aby ten kościół, który służył Polakom przez sto lat - oczywiście z przerwami (...) - żeby go odbudować - powiedział prezydent podczas otwarcia wystawy.

Dodał, że wystawa pokazuje, jak ważnym elementem w syberyjskiej wsi był kościół i jak go teraz mieszkańcom brakuje. - Kościół to świątynia, ale także miejsce spotkań miejscowej społeczności - podkreślił.

Koszty jeszcze nieznane

Prezydent powiedział, że potrzebne są "znaczne" środki finansowe, choć nie wiadomo jeszcze, jakie. Autorka koncepcji wystawy, mieszkanka Tomska na Syberii, Agnieszka Kaniewska powiedziała, że trwa szacowanie tych kosztów.

Zbiórka trwa od 5 czerwca w Polsce, wspomagają ją polskie  środowiska w Rosji. Akcja będzie promowana w USA, Niemczech i Wielkiej  Brytanii. Dodała, że chciałaby, aby odbudowa rozpoczęła się w 2018 r., gdy przypada wiele ważnych dla tego miejsca rocznic, m.in. 110-lecie zbudowania tego kościoła.   

Polacy zbudowali kościół w 1908 r.

Drewniany kościół w syberyjskim Białymstoku wznieśli w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony i założyli wieś o nazwie Białystok. Początkowo osada miała nazwę Nowa Rybałtowska. W nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. kościół spłonął doszczętnie; przyczyna pożaru nie jest na razie znana.

Agnieszka Kaniewska powiedziała, że obecnie we wsi mieszka około 240 osób: Polaków, Rosjan, Ormian. - Do kościoła chodzą wszystkie te narodowości - dodała.

Formalnie pieniądze na odbudowę zbiera parafia katolicka, prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok.


źródło: PAP | red: mak, zmj

ZOBACZ TEŻ:


Podróżnik Krzysztof Suchowierski włącza się w akcję "Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie"

19.06.2017, 15:25

O swoich podróżach do Rosji opowiadał w Białymstoku Krzysztof Suchowierski. Podróżnik włączył się w organizację zbiórki pieniędzy na odbudowę spalonej świątyni w syberyjskim Białymstoku.


Władze Białegostoku włączyły się w akcję zbiórki pieniędzy na odbudowę kościoła w syberyjskiej wsi

13.06.2017, 18:48

Licząca sto lat świątynia spłonęła w połowie kwietnia. Parafia chce ją odbudować ze zbiórki społecznej.


Agnieszka Kaniewska

6.06.2017, 08:06

W Białymstoku na Syberii spłonął polski kościół - Polacy zbudowali go tam w 1908 r. Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na jego odbudowę. "Mamy marzenie, żeby w 2018 r. postawić pierwszą cegłę".


Zbiórka pieniędzy na odbudowę polskiego kościoła w Białymstoku na Syberii

5.06.2017, 07:26

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na odbudowę polskiego kościoła w syberyjskim Białymstoku. Akcja nosi nazwę "Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie". Organizatorem jest parafia rzymskokatolicka w Tomsku w Rosji.


Mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku chcą odbudować spalony kościół

2.05.2017, 09:01

Drewniany kościółek w Białymstoku na Syberii doszczętnie strawił ogień. Wybudowali go polscy osadnicy na początku XX wieku.


W Białymstoku na Syberii spłonął jeden z najstarszych kościołów w Rosji

19.04.2017, 09:31

We wsi Białystok - w obwodzie tomskim na Syberii - spłonął jeden z najstarszych kościołów w Rosji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

Gość specjalny Radia Białystok

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok