Radio Białystok | Wiadomości | Nie ma potrzeby powiększania granic Białegostoku – mówią ekonomiści i władze

Nie ma potrzeby powiększania granic Białegostoku – mówią ekonomiści i władze

autor: Grzegorz Pilat

6.11.2018, 17:03, akt. 19:45

Nie ma potrzeby powiększania granic Białegostoku - zgodnie przyznają ekonomiści i władze miasta. Takie pomysły pojawiały się podczas kampanii przed wyborami samorządowymi.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Nie ma potrzeby powiększania granic Białegostoku – zgodnie przyznają ekonomiści i władze miasta - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Chociaż Białystok jest drugim miastem wojewódzkim w Polsce pod względem gęstości zaludnienia, to przeciwni poszerzaniu granic są zarówno prezydent Białegostoku, jak i włodarze ościennych gmin.

Nie chcą tego też mieszkańcy, którzy mówią, że w ich miejscowościach - m.in. Choroszczy, Wasilkowie czy Supraślu - nic nie brakuje i nie potrzebują połączenia się z Białymstokiem.

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński tłumaczy, że takie połączenie nie byłoby dobre dla mieszkańców jego gminy.

Choroszcz by na tym nie skorzystała, a mieszkańcy bardzo by na tym stracili. To będzie dla nas szkodliwe i z pewnością - zarówno władze, jak i mieszkańcy - wszyscy bylibyśmy przeciwni - mówi Robert Wardziński.

W podobnym tonie wypowiadają się burmistrz-elekt Wasilkowa Adrian Łuckiewicz i włodarz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Uważam, że takie powiększanie dużych miast o te mniejsze, ościenne, jest to takie samorządowe "piractwo". Samorządy budują strefy ekonomiczne, tereny inwestycyjne - u nas to m.in. Zaścianki, Grabówka, Sobolewo czy Sowalny - gdzie generowane są przychody do kasy gminy. Dlaczego te podatki miałby przejąć Białystok? - zastanawia się Radosław Dobrowolski.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski uspokaja:

- W tej kadencji takiego powiększenia Białegostoku na pewno nie będzie - podkreśla prezydent Truskolaski.

Ostatnie rozszerzenie granic Białegostoku miało miejsce w 2006 roku, kiedy przyjęliśmy w swoje granice Zawady i Dojlidy Górne. Jeżeli weźmiemy pod uwagę rachunek ekonomiczny tych przyłączeń, to on jest bardzo ujemny dla naszego miasta. Dlatego, że były to typowo wiejskie tereny. Bez kanalizacji i innej niezbędnej infrastruktury. W związku z tym miasto w te tereny zainwestowało ponad 200 milionów złotych. Jeżeli policzymy podatek, który stamtąd przypływa, to jest zaledwie procent tej kwoty, który tam zainwestowaliśmy. To jest dobre dla tych mieszkańców, którzy zostali przyłączeni dlatego, że są częścią miasta, a po drugie korzystają z inwestycji, których ich pierwotne samorządy prawdopodobnie nigdy by nie przeprowadziły.

Co zyskaliśmy? Praktycznie nic. Czy tam powstał jakiś zakład pracy? Nie, bo w większości są to tereny prywatne i wpierw należałoby je wykupić, potem przekształcić i dopiero później coś budować. To są ogromne koszta. Interes ekonomiczny z tego jest słaby. Ja też nie jestem zaborczy. Uważam, że z sąsiadami trzeba dobrze żyć, tym bardziej, że przecież tworzymy Białostocki Obszar Funkcjonalny i tu powinniśmy szukać pola do współpracy i porozumienia - wyjaśnia prezydent Truskolaski.

Ekonomista Zbigniew Sulewski z Centrum im. Adam Smitha podkreśla, że poszerzenie granic miasta wcale nie oznacza napływu nowych inwestorów i powiększenia terenów inwestycyjnych.

Tereny inwestycyjne mogą znaleźć się pod innym władztwem. Natomiast od samego poszerzenia granic ich nie przybędzie. Można zaprosić do siebie inwestorów, ale przez poszerzanie miasta terenów inwestycyjnych nie przybędzie. Bardziej zachęcałbym do współpracy między zarządzającymi gminami. Wtedy zyski mogą być znacznie większe - tłumaczy Zbigniew Sulewski.

Z danych GUS wynika, że na jednym kilometrze kwadratowym w Białymstoku przypada prawie 3 tysiące mieszkańców. Najgęściej zaludnione w Polsce jest Legionowo, najmniej Krynica Morska.

| red: sk, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok