Radio Białystok | Wiadomości | Dyskutują o życiu społeczności ukraińskiej w regionie - II Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa

Dyskutują o życiu społeczności ukraińskiej w regionie - II Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa

autor: Sławomir Sawczuk

17.11.2018, 08:36, akt. 08:51

Bierze w niej udział ponad dwudziestu badaczy z Polski i Ukrainy.

Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa Foto: S. Sawczuk
Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa Foto: S. Sawczuk

Interdyscyplinarny charakter konferencji

Jak podkreśla dyrektor Podlaskiego Instytutu Naukowego dr Grzegorz Kuprianowicz, zamiarem organizatorów jest, aby konferencja miała charakter interdyscyplinarny:

Szczególnie interesuje nas kwestia kultury i języka ukraińskiego na Podlasiu, ponieważ to stanowi o tożsamości i zachowaniu tradycji. Ideą tej konferencji naukowej jest prezentowanie wiedzy o Podlasiu w różnych wymiarach, czyli dziedzictwa przyrodniczego, gospodarki wiejskiej, czy wszelkich innych dziedzin nauki związanych z naszym regionem

- mówi Grzegorz Kurpianowicz.

Nowa tematyka w świecie nauki

Ukraińcy na Podlasiu to w świecie nauki stosunkowo nowa tematyka, ale zdobywająca coraz większą popularność wśród badaczy - mówi prof. Jerzy Nikitorowicz z Uniwersytetu w Białymstoku:

Dzisiaj już wyraźnie o tym się mówi, o językoznawcach, literaturoznawcach, o poetach, pisarzach. Istotna jest świadomość swojej odrębności. Świadomość tego, że mamy dziedzictwo, które pozwala mi stanąć twarzą w twarz z inną kulturą i powiedzieć kim ja jestem w kontekście tego, co odziedziczyłem

- dodaje Jerzy Nikitorowicz.

W drugim dniu obrad Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej jej uczestnicy będą dyskutować między innymi o kulturowym i przyrodniczym dziedzictwie regionu oraz socjologicznych kontekstach funkcjonowania ukraińskiej społeczności.

Początek sesji o 9:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim.


| red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Festiwal Kultury Ukraińskiej "Podlaska Jesień" - przed nami finałowe koncerty 27. edycji

28.10.2018, 05:43

W niedzielę (28.10) w Białymstoku i Hajnówce - finałowe koncerty 27. Festiwal Kultury Ukraińskiej "Podlaska Jesień". Przez ostatnie trzy dni, ponad dwadzieścia zespołów z Polski i Ukrainy, które biorą udział w festiwalu, odwiedziło kilka miejscowości regionu.


Od komedii po tragedię – festiwal teatralny "Kierunek Wschód"

19.09.2018, 13:56

Prezentacji kultury pogranicza będzie poświęcony festiwal teatralny "Kierunek Wschód", który w sobotę (22.09) rozpocznie się w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Wystąpią teatry z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.


"Dżereła" - ukraińskie pieśni ludowe w Czeremsze

15.09.2018, 09:42

Ukraińskie ludowe pieśni rozbrzmiewać będą w sobotę (15.09) w Czeremsze.


Barwne tańce i stroje, a także piękna muzyka – trwa 11. edycja Podlaskiej Oktawy Kultur

26.07.2018, 07:29

Muzyka z różnych zakątków świata rozbrzmiewa na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Trwa tam koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru-Podlaska Oktawa Kultur. Wcześniej przez centrum miasta przeszła barwna parada kilkuset artystów z 14 państw. Ich występom z zachwytem przyglądali się mieszkańcy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok