Radio Białystok | Wiadomości | Barwne tańce i stroje, a także piękna muzyka – trwa 11. edycja Podlaskiej Oktawy Kultur

Barwne tańce i stroje, a także piękna muzyka – trwa 11. edycja Podlaskiej Oktawy Kultur

26.07.2018, 07:29, akt. 29.07.2018, 11:18

Muzyka z różnych zakątków świata rozbrzmiewa na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Trwa tam koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru-Podlaska Oktawa Kultur. Wcześniej przez centrum miasta przeszła barwna parada kilkuset artystów z 14 państw. Ich występom z zachwytem przyglądali się mieszkańcy.

Podlaska Oktawa Kultur, fot. Sylwia Krassowska
Podlaska Oktawa Kultur, fot. Sylwia Krassowska

Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru-Podlaska Oktawa Kultur - relacja Joanny Sikory

11. edycja Podlaskiej Oktawy Kultur - relacja Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W czwartek (26.07) do wieczora na scenie zaprezentują się między innymi: Muzyczny Souvenir z Ukrainy i Olza z Czech. Zagra też doskonale znana podlaskiej publiczności Czeremszyna oraz WoWaKin Trio. 

Organizatorem festiwlu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku (WOAK) przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku i białostockim Urzędem Miejskim. Scena główna imprezy stanęła w centrum miasta. Podlaska Oktawa Kultur potrwa do niedzieli. 

To największa tego typu impreza w Podlaskiem 

"Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur to największa tego typu impreza w województwie podlaskim" - powiedział podczas otwarcia imprezy dyrektor WOAK Cezary Mielko. 

Ideą Oktawy jest prezentacja kultury, dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, które tworzą różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. Festiwal tworzy unikalne programy artystyczne w nowoczesnym stylu - podkreślił.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski wraz w wicemarszałkiem województwa podlaskiego Maciejem Żywno, zachęcali mieszkańców miasta i województwa do "aktywnego przeżywania festiwalu".

"Kurpie Zielone" otworzyły 11. edycję Podlaskiej Oktawy Kultur

Podczas inauguracyjnego koncertu wystąpiło siedem zespołów. Festiwal otworzył jeden z najstarszych i najbardziej znanych zespołów pieśni i tańca w województwie podlaskim - "Kurpie Zielone", który w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia istnienia. Zespół dał ponad 1,6 tys. koncertów, występował w ponad 20 krajach.

Na scenie wystąpili także polscy artyści z zespołu Żemrewa, grupa Bum Bum Orkester oraz Susanna Jara, serbski zespół Prnjavor, oraz polsko-gruzińskie wydarzenie taneczno-wokalne zrealizowane przez Trebunie-Tutki i Urmuli. Wszyscy artyści występują podczas koncertów w tradycyjnych strojach ludowych.

Barwna parada zespołów z 14 państw świata

W czwartek (26.07) odbyła się parada folklorystycznych zespołów muzycznych i tanecznych z różnych zakątków świata. Przez centrum Białegostoku przeszło 14 zespołów. Po raz pierwszy na "Podlaskiej Oktawie Kultur", pojawią się zespoły z Albanii i z Czech. Przyjadą również artyści m.in. z Macedonii, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy.

Koncerty odbędą się w 26 miejscowościach regionu - m.in. Kolnie, Knyszynie, Filipowie, Czarnej Białostockiej, Wysokiem Mazowieckiem, Tykocinie, Mońkach, Grajewie i Zambrowie.

Organizatorzy poinformowali, że nowością tegorocznego festiwalu będą różnego rodzaju działania animacyjne i taneczne każdej z grup. Zorganizowany został też kiermasz ludowy.

Koszt festiwalu to ok. 750 tys. zł, na co samorząd województwa podlaskiego przekazał 600 tys. zł, a miasto Białystok 150 tys. zł. 

źródło: PAP | red: mak, sk, mag, wsz


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Barwna parada na początek Podlaskiej Oktawy Kultur [zdjęcia, wideo]

26.07.2017, 05:27

W 24 podlaskich miejscowościach zagości muzyka, taniec i śpiew. Rozpoczyna się Podlaska Oktawa Kultur. W tym roku międzynarodowy festiwal świętuje swoje 10-lecie.


Prawie 30 zespołów folkowych wystąpi podczas jubileuszowej 10. edycji Podlaskiej Oktawy Kultur

17.07.2017, 15:07

28 zespołów folklorystycznych i folkowych z różnych stron świata wystąpi podczas jubileuszowej 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza odbędzie się w dniach 26-30 lipca w różnych częściach regionu.


Białostocka kultura ze wsparciem finansowym miasta - są też pieniądze na Podlaską Oktawę Kultur

27.03.2017, 20:48

Ponad 900 tysięcy złotych trafi do białostockich instytucji kultury i na organizację Podlaskiej Oktawy Kultur.


Więcej pieniędzy na białostocką kulturę proponuje prezydent miasta

20.03.2017, 18:16

Więcej pieniędzy dla miejskich instytucji kultury - taką zmianę chce wprowadzić do tegorocznego budżetu prezydent Białegostoku. Chodzi o ponad 900 tysięcy złotych.


Halfway Festiwal i Podlaska Oktawa Kultur liczą na dofinansowanie

27.02.2017, 18:54

Jest szansa na dofinansowanie z budżetu Białegostoku Halfway Festival i Podlaskiej Oktawy Kultur. To dwie imprezy organizowane przez instytucje podległe marszałkowi podlaskiego, które potrzebują wsparcia z budżetu miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok