Radio Białystok | Wiadomości | Halfway Festiwal i Podlaska Oktawa Kultur liczą na dofinansowanie

Halfway Festiwal i Podlaska Oktawa Kultur liczą na dofinansowanie

autor: Edyta Wołosik

27.02.2017, 18:54, akt. 20:09

Jest szansa na dofinansowanie z budżetu Białegostoku Halfway Festival i Podlaskiej Oktawy Kultur. To dwie imprezy organizowane przez instytucje podległe marszałkowi podlaskiego, które potrzebują wsparcia z budżetu miasta.

Palina Respublika, Songwriting Op!Era Festival 2012, fot. Joanna Żemojda
Palina Respublika, Songwriting Op!Era Festival 2012, fot. Joanna Żemojda

W poniedziałek (27.02) radni z Komisji Kultury i Promocji Miasta wrócili do tematu. Wysłuchali dyrektorów instytucji, które organizują te imprezy. 

10-lecie Podlaskiej Oktawy Kultur

Cezary Mielko z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury mówił m.in., że Podlaska Oktawa Kultur obchodzi w tym roku swoje 10-lecie, że do tej pory w ponad 40 miejscowościach województwa podlaskiego wystąpiło ponad 180 zespołów z 30 krajów świata. Wyliczał, że budżet to ponad 770 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie z budżetu miasta to 150 tysięcy złotych i o taką kwotę prosił.

Halfway Festival jest w czołówce najlepiej ocenianych imprez w Polsce 

Swoje argumenty przedstawiał też dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski, prosząc o 300 tysięcy złotych na Halfway Festival. Mówił m.in. o promocji miasta, o tym, że impreza plasuje się w czołówce rankingów, i że jest rozpoznawalna i kojarzona z Białymstokiem.

Więcej dzieli, niż łączy

Jednak - co wskazywali radni, są różnice w organizacji tych dwóch imprez.  Podlaska Oktawa Kultur jest imprezą dostępną dla większej liczy odbiorców, bo odbywa się w przestrzeni miejskiej, a w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej mieści się na Halfway Festiwal około 600 osób i do tego karnety kosztują ponad sto złotych. Dzieli je również to, na co wskazywali radni, że organizatorzy Podlaskiej Oktawy Kultur proszą o 20 procent dofinansowania, a Halfway Festiwal o 50 procent.

O ile podczas obrad Komisji Kultury i Promocji Miasta można było odnieść wrażenie, że radni są już przekonani do wsparcia Podlaskiej Oktawy Kultur, to jednak w przypadku Halfway Festiwal takiej pewności nie mają.

Dwa wnioski zostały przegłosowane

Autorem wniosku dotyczącego Podlaskiej Oktawy Kultur był Krzysztof Stawnicki z PiS, a Halfway Festival - Sławomir Nazaruk z klubu PO, reprezentujący Forum Mniejszości Podlasia.

Wnioski dotyczą tego, by prezydent  poszukał w budżecie miasta pieniędzy, co - jak mówi przewodniczący komisji Krzysztof Stawnicki - nie przesądza o ostatecznej decyzji większości radnych.

"Jesteśmy dobrej myśli" - mówi wicemarszałek województwa podlaskiego

Podkreślał, że już samo spotkanie i dyskusja są krokiem w dobrym kierunku, choć wyraził obawy, czy w budżecie miasta uda się znaleźć łącznie 450 tysięcy złotych.

Bo -  jak mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki - komuś trzeba te pieniądze zabrać, bo budżet na ten rok jest już uchwalony. Decyzję radnych uznał za mało poważną przypominając, że podczas uchwalania tegorocznego budżetu w styczniu radni wykreślili te pozycje z budżetu miasta, a teraz oczekują znalezienia źródeł finansowania. Zadeklarował jednak, że zobaczy co da się zrobić.

Na decyzję w sprawie dofinansowania Halfway Festiwal i Podlaskiej Oktawy Kultur trzeba poczekać do 27 lutego.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Komisja kultury za dofinansowaniem Halfway Festiwal i Podlaskiej Oktawy Kultur z budżetu Białegostoku

14.02.2017, 18:49

Jest szansa na dofinansowanie z budżetu Białegostoku Halfway Festival i Podlaskiej Oktawy Kultur. To dwie imprezy organizowane przez instytucje podległe marszałkowi podlaskiego, które potrzebują wsparcia z budżetu miasta.


Jest szansa na dofinansowanie Festiwalu Halfway i Podlaskiej Oktawy Kultur

24.01.2017, 16:24

Organizatorzy chcą rozmawiać z radnymi na temat dofinansowania swoich projektów z budżetu Białegostoku.


Białystok: Radni przyjęli budżet miasta na 2017 r. Halfway i Oktawa bez dotacji

18.01.2017, 20:04

Podczas sesji rady miasta emocje wzbudziła m.in. poprawka PiS, według której nie będzie dofinansowania z miejskiej kasy na dwa festiwale.


Podlaska Oktawa Kultur bez wsparcia finansowego?

17.01.2017, 12:20

Miejscy radni PiS chcą wprowadzić poprawki do budżetu, a te nie przewidują 150 tysięcy złotych dofinansowania na organizację festiwalu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok