Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 30 zespołów folkowych wystąpi podczas jubileuszowej 10. edycji Podlaskiej Oktawy Kultur

Prawie 30 zespołów folkowych wystąpi podczas jubileuszowej 10. edycji Podlaskiej Oktawy Kultur

17.07.2017, 15:07, akt. 23.07.2017, 11:06

28 zespołów folklorystycznych i folkowych z różnych stron świata wystąpi podczas jubileuszowej 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza odbędzie się w dniach 26-30 lipca w różnych częściach regionu.

fot. Marzanna Radek
fot. Marzanna Radek

Prawie 30 zespołów folkowych wystąpi podczas jubileuszowej 10. edycji Podlaskiej Oktawy Kultur - relacja Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. Organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

"W tym roku mamy szczególną edycję festiwalu, bo jubileuszową" - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku dyrektor WOAK Cezary Mielko. Z tej okazji - jak dodał - zostały zaproszone najlepsze zespoły, które występowały na wcześniejszych edycjach festiwalu.

Wystąpi 28 zespołów z 11 krajów świata m.in. z Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Gruzji, Grecji czy Izraela. Na głównej scenie w Białymstoku będzie można usłyszeć wszystkich zaproszonych gości, a dodatkowe koncerty poszczególnych zespołów odbędą się też w 24 miejscowościach na terenie województwa.

Zagrają zespoły znane z poprzednich edycji

Jak powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Dyrdał, w tym roku w programie znalazły się koncerty zespołów znanych już podlaskiej publiczności, a część została wybrana na podstawie przesłanych zgłoszeń, których w tym roku dotarło około 70.

Z zespołów, które były na wcześniejszych edycjach festiwalu, wystąpi m.in. Chór im. Veryovki z Ukrainy. Dyrdał powiedział, że to wspaniały zespół, który można porównać z polskim zespołem Mazowsze.

Będzie też białoruski zespół pieśni i tańca Biełyje Rosy, który inspirując się tradycją białoruską, tworzy unikalne programy artystyczne w nowoczesnym stylu. Jak mówił Dyrdał, publiczność bardzo pokochała tę grupę.

Wystąpią też zespoły pochodzące z regionu

Z nowym albumem z piosenkami tatarskimi wystąpi duet Karolina Cicha i Bart Pałyga. Będzie można posłuchać Klezmafour, który czerpie z klezmerskiej tradycji, Sarakinę - łączącą folk i jazz, a także zespół pieśni i tańca Kurpie Zielone.

Festiwal otwarty na kultury i muzykę 

Dyrdał przypomniał, że festiwal, który miał swoją pierwszą edycję w 2008 r., miał prezentować kulturę i muzykę ośmiu mniejszości zamieszkujących Podlaskie: Białorusinów, Litwinów, Romów, Rosjan, Tatarów, Ukraińców i Żydów. "Ale wtedy zaczęły się zgłaszać zespoły z innych krajów, które prosiły o otwartość także na inne kultury. Nie mieliśmy wyboru, musieliśmy się otworzyć i dziś ta formuła jest bardzo otwarta" - powiedział.

Podczas dziesięciu edycji zaprezentowało się blisko 5000 artystów z 33 krajów

Do tej pory na festiwalu zaprezentowały się zespoły z 33 krajów świata, łącznie około 5000 uczestników. Dyrdał przypomniał, że oprócz Australii i Antarktydy, na Podlaskiej Oktawie Kultur można było posłuchać muzyki ze wszystkich kontynentów.

Oprócz koncertów, w ramach festiwalu odbędą się też warsztaty etnodesignu oraz pokaz mody inspirowany folklorem. Podlaska Oktawa Kultur została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok.

źródło: PAP | red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka kultura ze wsparciem finansowym miasta - są też pieniądze na Podlaską Oktawę Kultur

27.03.2017, 20:48

Ponad 900 tysięcy złotych trafi do białostockich instytucji kultury i na organizację Podlaskiej Oktawy Kultur.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem
74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiej
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok