Radio Białystok | Wiadomości | Od komedii po tragedię – festiwal teatralny "Kierunek Wschód"

Od komedii po tragedię – festiwal teatralny "Kierunek Wschód"

19.09.2018, 13:56, akt. 14:41

Prezentacji kultury pogranicza będzie poświęcony festiwal teatralny "Kierunek Wschód", który w sobotę (22.09) rozpocznie się w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Wystąpią teatry z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Od komedii po tragedię – festiwal teatralny "Kierunek Wschód" - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zderzenie różnych kultur, teatrów i form

Ideą festiwalu "Kierunek Wschód" jest – jak mówił w środę (19.09) na konferencji prasowej dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki Piotr Półtorak – przybliżanie różnych miejsc, które, przez swoje położenie geograficzne na pograniczu, mają wspólną historię. Dodał, że "mieszanka kulturowa pogranicza" daje możliwość porównywania, wymiany, zazębiania się i wykorzystywania różnych czynników z poszczególnych kultur. Piotr Półtorak ma nadzieję, że publiczność podczas festiwalu będzie mogła zobaczyć to zderzenie różnych kultur, teatrów i form.

Różnorodne spektakle z Polski i zagranicy 

Tegoroczna, druga edycja festiwalu – w ocenie dyrektora – ma bogatszy program niż pierwsza, zaproszono też więcej teatrów. W tym roku zaprezentowanych zostanie siedem scen z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski (z Białegostoku, Rzeszowa i Bielska-Białej). Piotr Półtorak mówił, że dobierając repertuar kierował się przede wszystkim tym, aby spektakle były różnorodne, ale też spójne tematycznie. Wyjaśnił, że chodzi o temat pogranicza, różnorodności kultur, wymiany kultur, ale też ścierania się kultur w miastach, z których przyjadą teatry.

Od komedii po tragedię

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć różnorodne spektakle - od komedii po tragedię; będą to zarówno spektakle współczesne i klasyczne. Wystąpi m.in. Grodzieński Obwodowy Teatr Dramatyczny z przedstawieniem "Polowanie na szczury", Teatr Polski z Bielska-Białej ze spektaklem "Św. Idiota", a Aleksander Rubinovas z Litwy zaprezentuje monodram "Koba/Stalin". Natomiast gospodarz festiwalu, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, pokaże "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie". Po wszystkich spektaklach zaplanowano spotkania z twórcami.

Jak mówiła zastępczyni dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku Małgorzata Bil-Jaruzelska, festiwal "otwiera kolejne drzwi do promocji teatru zagranicą". Powiedziała, że m.in. dzięki zdobytym kontaktom podczas imprezy, teatr może później prezentować swój repertuar dla Polonii, a także innych zainteresowanych.

Spektakle w Białymstoku, Hajnówce i Bielsku Podlaskim 

Festiwal "Kierunek Wschód" został dofinansowany ze środków z resortu kultury i budżetu województwa podlaskiego. Imprezie będzie towarzyszył V Festiwal Teatralny "ODE" (26 września - 5 października). Jedna z organizatorek tego festiwalu, Joanna Troc mówiła na konferencji, że jest to prezentacja białoruskiej kultury, która powstaje w Podlaskiem. Spektakle będą prezentowane w Białymstoku, Hajnówce i Bielsku Podlaskim. 

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


"Don Kichot" - premiera w Siedlisku Kultury Solniki

15.09.2018, 14:35

Ten spektakl próbuje łączyć ducha rycerskiej opowieści z doświadczeniem współczesnego teatru. W sobotę (15.09) w Siedlisku Kultury Solniki 44 odbyła się premiera "Don Kichota" w reżyserii Konrada Dworakowskiego.


Premiera "Śmierci w Wenecji" w białostockim Teatrze Dramatycznym

14.09.2018, 16:10

O starzeniu się i umiejętności godzenia się z tym opowiada sztuka "Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający", której premiera odbyła się w piątek (14.09) wieczorem w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku.


Teatry z Mińska i Grodna zaprezentują się podczas IV edycji Festiwalu Teatralnego ODE

24.09.2017, 12:54

Spotkania z różnorodnością teatru białoruskiego - w niedzielę (24.09) rozpoczyna się IV edycja Festiwalu Teatralnego ODE.


Białoruskie i ukraińskie spektakle na festiwalu "Kierunek Wschód" w Białymstoku

21.09.2017, 14:58

Będzie tu można obejrzeć spektakle grup teatralnych z Białorusi i Ukrainy. 5 października w Białymstoku rozpoczyna się pierwsza edycja festiwalu teatralnego "Kierunek Wschód".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kamerdyner" Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok