Radio Białystok | Wiadomości | Posłowie Zjednoczonej Prawicy chcą zmian, które mogłyby pomóc rozwiązać spór w podlaskim sejmiku

Posłowie Zjednoczonej Prawicy chcą zmian, które mogłyby pomóc rozwiązać spór w podlaskim sejmiku

autor: Lech Pilarski

7.12.2018, 14:24, akt. 17:58

Grupa posłów chce zmian w ustawie o samorządzie województwa. Mogłyby one pomóc w rozwiązaniu sporu w podlaskim sejmiku. Posłowie Zjednoczonej prawicy proponują, by przerwę w obradach sejmiku można było zarządzić tylko po tym, jak zgodzą się na to radni.

zagorskid - Fotolia.com
zagorskid - Fotolia.com

Propozycje posłów

Posłowie proponują by w przypadku nieobecności przewodniczącego i niewyznaczenia wiceprzewodniczącego, jego zadania przejął najstarszy wiekiem radny. Natomiast w przypadku niewybrania wiceprzewodniczącego - sesje prowadziłby radny wskazany przez premiera. Posłowie chcą też, by czas przerwy w obradach był dokładnie określony.

W obecnym stanie prawnym ustawa o samorządzie województwa nie odnosi się w żaden sposób do kwestii ogłaszania przez przewodniczących sejmików przerw w sesjach, w związku z czym kompetencje te są określane przez statuty poszczególnych województw, które umożliwiają przewodniczącym podejmowanie decyzji odnośnie ogłaszania przerw i ustalania czasu ich trwania. Tak szerokie uprawnienia przewodniczących mogą prowadzić do paraliżu pracy sejmiku, np. w sytuacjach, gdy przewodniczący nie chcąc poddać pod głosowanie wniosku o swoje odwołanie, powołanie wiceprzewodniczącego czy wybór zarządu województwa wielokrotnie ogłasza przerwy i tym samym uniemożliwia kontynuowanie obrad sesji oraz wybór władz samorządu województwa

- napisali posłowie w uzasadnieniu do projektu.

Ponadto stwierdzili, że "takie działanie przewodniczących uniemożliwia efektywną pracę sejmików województw i wypacza istotę funkcjonowania organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, a w skrajnej sytuacji (...) może nawet doprowadzić do rozwiązania sejmiku i  przeprowadzenia przedterminowych wyborów".

Spór w podlaskim sejmiku

Te propozycje mają pomóc w rozwiązaniu sporu w podlaskim sejmiku. Przypomnijmy - na pierwszej po wyborach sesji radni wybrali przewodniczącego z Koalicji Obywatelskiej mimo, że Zjednoczona Prawica ma większość w sejmiku. Wybrano też marszałka elekta - tym razem z PiS-u. Sesje jednak przerwał przewodniczący, po tym jak radni opuścili salę w proteście przeciwko planom jego odwołania.

Przedstawiciele klubów po ostatnich rozmowach ustalili, że dotychczasowy przewodniczący pozostanie na swoim stanowisku, a zarząd województwa oraz wiceprzewodniczących sejmiku wybiorą 11 grudnia.

Teraz wnioskiem posłów o zmianie ustawy o samorządzie województwa zajmie się Sejm.

Spotkanie przedstawicieli klubów

W piątek (07.12) Białymstoku spotkali się przedstawiciele klubów wchodzących w skład sejmiku województwa czyli PiS, Koalicji Obywatelskiej oraz PSL. Negocjowali przed zapowiadaną na wtorek (11.07) sesją sejmiku.

Porozumienie w sprawie dokończenia obrad sejmiku województwa podlaskiego w najbliższy wtorek nie zostało zerwane. W piątek, mimo wniosku grupy posłów o zmianie ustawy dotyczącej samorządu województwa, rozmowy przedstawicieli klubów podlaskich radnych odbyły się. Trwały prawie godzinę.

- Podjęliśmy jakieś decyzje. Do wtorku czekamy na sesje i tak naprawdę na sesji dowiemy się, jak to będzie wyglądało - podsumował je przewodniczący sejmiku województwa Karol Pilecki.

Przedstawiciele klubów uczestniczący w rozmowach nie chcieli komentować wniosku grupy posłów w sprawie zmiany ustawy o samorządzie województwa. Jedynie Karol Pilecki nazwał wydarzenia w Sejmie "dolewaniem oliwy do ognia".  

Następne spotkania przedstawicieli klubów PiS, Koalicji Obywatelskiej i PSL nie są przewidziane.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Karol Pilecki [wideo]

5.12.2018, 08:30

"Nikt nie chce doprowadzić do rozwiązania sejmiku województwa" - mówi przewodniczący Karol Pilecki.


Przerwana sesja sejmiku województwa podlaskiego będzie dokończona 11 grudnia

4.12.2018, 13:23

11 grudnia ma być dokończona sesja sejmiku województwa podlaskiego; w jej programie przewidziano powołanie w pełnym składzie zarządu tego regionu. To sesja przerwana w miniony czwartek (29.11), gdy salę obrad opuścili radni opozycji w proteście przeciwko planom odwołania przewodniczącego sejmiku.


Sytuacja w podlaskim sejmiku i białostockiej radzie miejskiej

3.12.2018, 13:13

Zamieszało się w podlaskim sejmiku i Radzie Miasta Białystok. W pierwszym przypadku nie mamy nadal zarządu województwa, wiceprzewodniczących i komisji. Natomiast w drugim również nie mamy wiceprzewodniczących i komisji.


Radni KO i PSL w sejmiku: mamy wolę porozumienia i współpracy

3.12.2018, 08:21

Nie w poniedziałek (3.12) a we wtorek (4.12) powinna zapaść decyzja w sprawie wznowienia sesji sejmiku województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Nasz Moniuszko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok