Radio Białystok | Wiadomości | Przerwana sesja sejmiku województwa podlaskiego będzie dokończona 11 grudnia

Przerwana sesja sejmiku województwa podlaskiego będzie dokończona 11 grudnia

4.12.2018, 13:23, akt. 15:23

11 grudnia ma być dokończona sesja sejmiku województwa podlaskiego; w jej programie przewidziano powołanie w pełnym składzie zarządu tego regionu. To sesja przerwana w miniony czwartek (29.11), gdy salę obrad opuścili radni opozycji w proteście przeciwko planom odwołania przewodniczącego sejmiku.

Sesja sejmiku województwa podlaskiego, fot. Renata Reda
Sesja sejmiku województwa podlaskiego, fot. Renata Reda

Sejmikowe boje - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Samodzielną większość ma PiS

Samodzielną większość (szesnastu na trzydziestu radnych) ma w tym sejmiku Prawo i Sprawiedliwość; pozostałe mandaty przypadły radnym Koalicji Obywatelskiej i PSL. Blisko dwa tygodnie temu klub PiS nie był jednomyślny w tajnym głosowaniu na przewodniczącego sejmiku i większość głosów otrzymał wówczas Karol Pilecki (KO), który pokonał Marka Komorowskiego (PiS).

Na kolejnej sesji, zwołanej jeszcze tego samego dnia, radni PiS już zgodnie wybrali ze swego grona marszałka-elekta Artura Kosickiego.

W ubiegły czwartek odbywała się trzecia sesja, zwołana na wniosek radnych PiS. Przewodniczący Pilecki przerwał ją po wyborze komisji skrutacyjnej, która miała przeprowadzić m.in. wybory wiceprzewodniczących sejmiku województwa podlaskiego. W programie tej sesji znalazło się też odwołanie przewodniczącego i powołanie nowego. Przed wyborem komisji skrutacyjnej salę obrad opuścili jednak na znak protestu radni KO i PSL. Komisję udało się powołać z samych radnych PiS, ale potem przewodniczący sesję przerwał, w związku z tym, że nie uczestniczyli w niej radni KO i PSL.

W poniedziałek radni PiS wydali oświadczenie, w którym zadeklarowali gotowość współpracy i - jako wyraz ich dobrej woli - możliwość wycofania wniosku o odwołanie przewodniczącego z KO, powołanego też głosami kilku radnych PiS. Wezwali jednak do jak najszybszego wznowienia sesji i dokończenia wyboru władz samorządowych województwa.

W odpowiedzi o swojej woli współpracy poinformowali też we wspólnym oświadczeniu radni KO i PSL. Przypomnieli w nim jednak, że tuż po wyborze marszałek-elekt deklarował współpracę ze wszystkimi radnymi i zwrócili uwagę, że jednak "prawie natychmiast" klub PiS złożył wniosek o odwołanie Pileckiego "bez podania powodów, łamiąc własne zobowiązania i deklaracje".

Sesja będzie dokończona 11 grudnia

Sesja zostanie dokończona 11 grudnia - zdecydował we wtorek przewodniczący sejmiku. Jak podał w zawiadomieniu do radnych, opublikowanym też przez portal internetowy samorządu województwa, obrady rozpoczną się od tego punktu, w którym zostały przerwane, czyli od wyboru wiceprzewodniczącego sejmiku. W programie sesji nadal jest m.in. odwołanie przewodniczącego sejmiku i powołanie nowego oraz dokończenie wyboru zarządu regionu nowej kadencji.

O zmianach w programie sesji zwołanej na wniosek radnych zdecydować może tylko wnioskodawca.

We wtorek (04.12) po południu ma dojść do spotkania przedstawicieli klubów radnych w sejmiku. Z inicjatywą wystąpił przewodniczący Pilecki. W dniu przerwanej sesji planowane było na miniony poniedziałek, ostatecznie zostało przesunięte o jeden dzień.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni KO i PSL w sejmiku: mamy wolę porozumienia i współpracy

3.12.2018, 08:21

Nie w poniedziałek (3.12) a we wtorek (4.12) powinna zapaść decyzja w sprawie wznowienia sesji sejmiku województwa podlaskiego.


Sesja podlaskiego sejmiku przerwana

29.11.2018, 07:56

Po wyborze komisji skrutacyjnej, która miała przeprowadzić wybory wiceprzewodniczących sejmiku województwa podlaskiego, przerwano czwartkową (29.11) sesję tego gremium. Decyzję podjął, powołany przed tygodniem przewodniczący z KO, którego chcieli odwołać radni PiS.


Odwołanie nowego przewodniczącego - punkt w programie najbliższej sesji podlaskiego sejmiku

23.11.2018, 13:58

Odwołanie przewodniczącego sejmiku i powołanie nowego oraz uzupełnienie składu zarządu województwa - takie punkty znalazły się w programie najbliższej sesji podlaskiego sejmiku. Planowana była na 28 listopada, ostatecznie odbędzie się dzień później.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok