Radio Białystok | Wiadomości | Radni KO i PSL w sejmiku: mamy wolę porozumienia i współpracy

Radni KO i PSL w sejmiku: mamy wolę porozumienia i współpracy

autor: Renata Reda

3.12.2018, 08:21, akt. 19:21

Nie w poniedziałek (3.12) a we wtorek (4.12) powinna zapaść decyzja w sprawie wznowienia sesji sejmiku województwa podlaskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, fot. Katarzyna Cichoń
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, fot. Katarzyna Cichoń

Mamy dobrą wolę porozumienia i współpracy w sejmiku województwa podlaskiego - deklarują wspólnie radni Koalicji Obywatelskiej i PSL. Po południu wydali oświadczenie w sprawie sytuacji w podlaskim sejmiku. Kilka godzin wcześniej zrobili to radni PiS. W nowej kadencji to oni mają większość, mimo to w tajnym głosowaniu na przewodniczącego sejmiku wygrał Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej. 

Do tej pory nie udało się wybrać wiceprzewodniczących. Poprzednią sesję Karol Pilecki przerwał. To dlatego, że w porządku obrad był wniosek o jego odwołanie i - na znak protestu - salę opuścili wtedy radni KO i PSL.

W swoim stanowisku radni PiS zadeklarowali gotowość współpracy i - jako wyraz ich dobrej woli - możliwość wycofania wniosku o odwołanie przewodniczącego z KO, powołanego też głosami kilku radnych PiS.

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości dąży do jak najszybszego zakończenia sporu powodującego paraliż pracy samorządu województwa podlaskiego. Chcemy zgody, która pozwoli rozpocząć normalną działalność władz nowej kadencji. Jesteśmy gotowi na dialog z opozycją, aby osiągnąć kompromis dobry dla przyszłości naszego regionu 

- czytamy w oświadczeniu.

W odpowiedzi radni KO i PSL przypomnieli, że marszałek-elekt Artut Kosicki deklarował współpracę ze wszystkimi radnymi, "tymczasem, razem z klubem Prawa i Sprawiedliwości praktycznie natychmiast złożył wniosek o odwołanie wspólnego przewodniczącego sejmiku, bez podania powodów, łamiąc własne zobowiązania i deklaracje".

W obronie zasad demokracji, mając na uwadze dbałość o transparentność działalności sejmiku, jak i nowego zarządu - wnioskujemy o spotkanie szefów klubów z marszałkiem-elektem i ustalenie zasad współtworzenia sejmiku 

- napisali radni.

Takie spotkanie miało odbyć się w poniedziałek (3.12), przesunięto je jednak na wtorek (4.12).

| red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Sesja podlaskiego sejmiku przerwana

29.11.2018, 07:56

Po wyborze komisji skrutacyjnej, która miała przeprowadzić wybory wiceprzewodniczących sejmiku województwa podlaskiego, przerwano czwartkową (29.11) sesję tego gremium. Decyzję podjął, powołany przed tygodniem przewodniczący z KO, którego chcieli odwołać radni PiS.


Odwołanie nowego przewodniczącego - punkt w programie najbliższej sesji podlaskiego sejmiku

23.11.2018, 13:58

Odwołanie przewodniczącego sejmiku i powołanie nowego oraz uzupełnienie składu zarządu województwa - takie punkty znalazły się w programie najbliższej sesji podlaskiego sejmiku. Planowana była na 28 listopada, ostatecznie odbędzie się dzień później.


Karol Pilecki [wideo]

23.11.2018, 08:30

- Myślę, że gdyby ktoś chciał pokazać tylko żółtą kartkę, to wystarczyłoby się wstrzymać od głosu. (...) Te dwie osoby, które zagłosowały na mnie, gdyby chciały się wstrzymać, mogłyby to zrobić, ale zagłosowały za.


Artur Kosicki z PiS nowym marszałkiem województwa podlaskiego

22.11.2018, 16:28

Artur Kosicki z Prawa i Sprawiedliwości został wybrany w czwartek (22.11) na marszałka województwa podlaskiego nowej kadencji. Wygrał w tajnym głosowaniu ze Stefanem Krajewskim - wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej i PSL.


Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej wybrany na przewodniczącego sejmiku województwa

22.11.2018, 09:06

Karol Pilecki, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej, został w czwartek (22.11) wybrany na przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego nowej kadencji. W głosowaniu tajnym pokonał Marka Komorowskiego, zgłoszonego przez PiS.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok