Radio Białystok | Wiadomości | Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej wybrany na przewodniczącego sejmiku województwa

Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej wybrany na przewodniczącego sejmiku województwa

autor: Renata Reda

22.11.2018, 09:06, akt. 18:05

Karol Pilecki, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej, został w czwartek (22.11) wybrany na przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego nowej kadencji. W głosowaniu tajnym pokonał Marka Komorowskiego, zgłoszonego przez PiS.

Karol Pilecki, fot. Lech Pilarski
Karol Pilecki, fot. Lech Pilarski

Przerwanie obrad  

Przed 15:00 sejmik województwa podlaskiego nowej kadencji przerwał obrady; po blisko dwugodzinnej przerwie nowy przewodniczący formalnie zamknął sesję uznając, iż został wyczerpany jej porządek. Na 16:00 zwołano kolejną sesję podczas której wybrano marszałka województwa. Został nim Artur Kosicki. 

W październikowych wyborach do 30-osobowego sejmiku województwa podlaskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 16 mandatów, Koalicja  Obywatelska 9, zaś PSL - 5.Oznacza to, że po ponad dwóch kadencjach trwania koalicji z udziałem PO i PSL, PiS jest w stanie samodzielnie rządzić w samorządzie regionu.

Ale już w pierwszym ważnym głosowaniu okazało się, że w klubie radnych tej partii nie ma jednomyślności. W głosowaniu tajnym przy wyborze przewodniczącego sejmiku nowej kadencji Marek Komorowski, rekomendowany na to stanowisko przez Komitet Polityczny PiS, nie uzyskał bowiem większości. Dostał 11 głosów i przegrał z Karolem Pileckim, zgłoszonym wspólnie przez Koalicję Obywatelską i ludowców, który dostał poparcie 16 radnych; trzy głosy były nieważne.

Karol Pilecki jest z wykształcenia prawnikiem

Karol Pilecki ma 34 lat, jest prawnikiem z wykształcenia. To jego trzecia z rzędu kadencja w sejmiku województwa podlaskiego, w kadencji 2010-2014 był członkiem zarządu regionu, odpowiedzialnym za służbę zdrowia.

Po takim wyniku głosowania na przewodniczącego sejmiku, przewodniczący klubu radnych PiS poprosił o przerwę w obradach. Ogłoszona została godzinna przerwa, potem kolejna. Ostatecznie sesja została zamknięta przez nowego przewodniczącego, choć radni PiS próbowali zgłosić wniosek formalny jeszcze przed jej zamknięciem.

Ślubowanie radnych

Zanim doszło do wyboru nowego przewodniczącego sejmiku, radni odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Od ustępującego zarządu województwa otrzymali pamiątkowe orły, upamiętniające nie tylko stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również 20-lecie samorządu województwa. Podobne otrzymali wcześniej radni województwa w zakończonej kadencji.

źródło: PAP | red: wsz, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Artur Kosicki [wideo]

16.11.2018, 08:02

- Centrala, rekomendując osoby (do zarządu województwa - przyp. red.), brała pod uwagę przede wszystkim przygotowanie merytoryczne (...). Ja osobiście nie chcę być na końcu wszelkich wskaźników i tabelek, jeśli chodzi o kwestie gospodarcze czy też pieniędzy unijnych. Ja bym chciał, żeby nasze województwo rozwijało się o wiele szybciej.


Komitet Polityczny PiS zarekomendował zarządy pięciu województw - wśród nich podlaskie

15.11.2018, 18:28

Komitet Polityczny PiS zarekomendował w czwartek (15.11) listy kandydatów na marszałków i członków zarządów pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego, w których może samodzielnie obsadzić władze samorządowe.Artur Kosicki przewodniczącym klubu radnych PiS w sejmiku województwa podlaskiego

28.10.2018, 20:05

Artur Kosicki został wybrany na pierwszym posiedzeniu klubu nowo-wybranych radnych wojewódzkich tej partii.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok