Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - szef PiS w Białymstoku

Artur Kosicki [wideo]

szef PiS w Białymstoku

16.11.2018, 08:02, akt. 13:50

- Centrala, rekomendując osoby (do zarządu województwa - przyp. red.), brała pod uwagę przede wszystkim przygotowanie merytoryczne (...). Ja osobiście nie chcę być na końcu wszelkich wskaźników i tabelek, jeśli chodzi o kwestie gospodarcze czy też pieniędzy unijnych. Ja bym chciał, żeby nasze województwo rozwijało się o wiele szybciej.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Artur Kosicki ma zostać marszałkiem województwa podlaskiego - taka jest rekomendacja komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

Komitet Polityczny PiS zarekomendował w czwartek listy kandydatów na marszałków i członków zarządów pięciu województw, w tym Podlaskiego. Wicemarszałkami mają być Marek Olbryś i Romuald Łanczkowski, zaś członkami zarządu - Marcin Sekściński i Jakub Fic. Przewodniczącym sejmiku będzie Marek Komorowski.

Z kandydatem na marszałka województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawiał Lech Pilarski.Lech Pilarski: Gratulować wyboru? Wskazania właściwie, bo wybór dopiero nastąpi.


Artur Kosicki: Ja bym powiedział tak, panie redaktorze, to jest jakiś pierwszy krok, który musiały podjąć władze centralne. Oczywiście decyzja ostateczna należy do radnych. Przed tym krokiem zostały przeprowadzone w naszym klubie szerokie rozmowy ze wszystkimi tak, żeby można było wybrać kandydata czy kandydatów - przypominam, że jest to cały zarząd, który by spełnił oczekiwania nie tylko nas tu wewnątrz, ale przede wszystkim mieszkańców.


Ale wybór władz regionalnych był inny niż władz centralnych, bo wskazanie było na Marka Olbrysia?


Panie redaktorze, nie było wskazania na Marka Olbryś, tylko była sytuacja taka, że na zarządzie, o którym wszyscy mówią, była dyskusja w tym kierunku, żeby wyłonić cały zarząd, czy zarekomendować cały zarząd włącznie z przewodniczącym rady, a nie tylko jedną osobę. Także to nie było głosowanie przeciwko komukolwiek - zarówno przeciwko Markowi, mnie czy komukolwiek innemu - tylko bardziej chodziło o sposób wyłonienia kandydatów do zarządu województwa podlaskiego.


Ale jakieś delikatne wskazanie było, skoro wszyscy mówili, że to Marek Olbryś. On sam powiedział, że gdyby został wybrany, to przyjmie stanowisko marszałka województwa podlaskiego. W Warszawie wybrano znowu inaczej. Skąd te różnice? Przypomnijmy, że także były problemy, jeśli chodzi o wskazanie prezydenta Białegostoku przed wyborami, były problemy ze wskazaniem prezydent czy kandydata na prezydenta w Łomży. Region się różni od centrali.


Nie chcę oceniać decyzji, które już nie mają wpływu na naszą rzeczywistość, czyli to, w jaki sposób wyłaniano jednego czy drugiego kandydata na prezydenta.

Wygraliśmy wybory do sejmiku województwa podlaskiego. Mieszkańcy Białegostoku wskazali, że to my jako Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica mamy wziąć odpowiedzialność za losy naszego województwa. Zaufali nam. W związku z powyższym jest też - tak jak i wcześniej mówiłem u państwa na antenie - wiele osób w tym zarządzie bardzo doświadczonych, merytorycznie przygotowanych do tego, żeby pełnić tę rolę. Mi się zdaje, że ja bym tutaj żadnego zgrzytu nie widział.


A czym pan tłumaczy fakt, że opinie czy wskazania rady regionalnej różnią się od opinii, wskazań centrali?


Panie redaktorze, jeszcze raz mówię - nie było żadnego wskazania rady regionalnej. Była tylko dyskusja.


Ja mówię o pewnej sytuacji. Próbowałem ją zarysować z kandydatami na prezydentów, i tak dalej.


To są dwa różne wątki i dwie różne kwestie. Tym bardziej, że one są związane z koalicjantem. Także ja bym ich do siebie nie porównywał. Ale jeśli chodzi o kwestie wyboru kandydatów do zarządu, to przede wszystkim należy zauważyć, że to była jedna wielka dyskusja. Prawo i Sprawiedliwość jest partią, w której dyskutujemy. Dyskutowaliśmy o programie, dyskutowaliśmy o kandydatach zarówno do sejmiku województwa podlaskiego, jak i do rady miasta czy do innych powiatów.


Ale i tak centrala podejmuje decyzję.


Nie. Centrala tylko sugeruje nam, rekomenduje. I centrala, rekomendując osoby, brała pod uwagę przede wszystkim przygotowanie merytoryczne, bo wiemy, jaką mamy sytuację w województwie podlaskim. Ja osobiście nie chcę być na końcu wszelkich wskaźników i tabelek, jeśli chodzi o kwestie czy gospodarcze, czy też pieniędzy unijnych. Ja bym chciał, żeby nasze województwo rozwijało się o wiele szybciej i żeby - powiem tak kolokwialnie - żyło nam się lepiej tutaj w województwie podlaskim. Dlatego też taka była decyzja, żeby wybrać ludzi kompetentnych.


Chciałem zapytać, czy proponowany skład zarządu jest na miarę pana ambicji?


Znaczy skład zarządu panie redaktorze ma być taki, który sobie poradzi z problemami. Te były zdiagnozowane. Ja sam byłem jedną z osób, która przygotowywała i współuczestniczyła w stworzeniu tego programu, tej diagnozy dla naszego województwa. I tak też ten skład jest skompletowany, żeby można było przyporządkować pewne osoby do kwestii związanych z odpowiednimi problemami czy z pewnymi działami. Tak, żeby - tak jak mówię jeszcze raz - ruszyć z tego miejsca, w którym dzisiaj województwo nasze utknęło.


Wicemarszałek Marek Olbryś, wicemarszałek Romuald Łanczkowski, członek zarządu Marcin Sekściński, członek zarządu Jakub Fic. I pan na czele. Taki jest proponowany, rekomendowany skład zarządu województwa podlaskiego.


Tak. I przewodniczący rady, czyli pan Marek Komorowski, bardzo doświadczony radca prawny, wielokrotny już radny wojewódzki. Także tak jak pan widzi, jest to połączenie trochę takiej młodości, ale też młodości z doświadczeniem po to, żeby można było wymieniać się tymi wszystkimi kwestiami między sobą i - tak jak mówię - już od razu na samym początku przystąpić do realizowania programu, który przez ten cały okres kampanii wyborczej był prezentowany między innymi przeze mnie.


Wróbelek ćwierka, że na spotkaniu władz centralnych dyskusja była ostra, jeśli chodzi o wybór pana na stanowisko marszałka, czy rekomendowanie pana, bo tak precyzyjnie trzeba by było powiedzieć.


Panie redaktorze, dyskusja jest zawsze i to dobrze, że jest dyskusja, bo lepiej rozmawiać teraz niż po faktach. Trzeba było wybrać moim zdaniem najlepiej przygotowaną osobę. Chciałbym zaznaczyć, że z tego, co mi wiadomo, to uchwała została przyjęta jednogłośnie. Także to o czymś świadczy. To znaczy, że się wszyscy porozumieli i stwierdzili, że jednak taki skład kandydatów do zarządu będzie najlepszy. Ja też tylko zaznaczam, że ostateczną decyzję podejmą radni, czyli my.


Wróbelek też ćwierka, że nie wszyscy radni zagłosują za tym składem zarządu województwa podlaskiego, radni Prawa i Sprawiedliwości czy koalicji.


Na ostatnim klubie nie widziałem, żeby mogły się potwierdzić tego typu prognozy. Wprost odwrotnie. Poznajemy się, bo niektóre osoby się nie znają. Wiadomo, osoba z Suwałk może nie znać osoby z Siemiatycz, i tak dalej. Poznajemy się, dyskutujemy się, przedstawiliśmy się sobie, rozmawialiśmy bardzo długo. Był wybór przewodniczącego, praktycznie jednogłośnie. W związku z powyższym ja bym nie widział tego aż tak czarno. Tym bardziej - jeszcze raz powtarzam -  że była dyskusja, ten zarząd był poprzedzony dyskusją ze wszystkimi radnymi, przede wszystkim z radnymi.


22 listopada, bo wtedy będzie pierwsze posiedzenie sejmiku, nie przewiduje pan problemów w głosowaniach?


Oczywiście, że nie. Chcielibyśmy to zrobić to w taki sposób, żeby powołać zarówno zarząd województwa, jak i prezydium sejmiku i zabrać się do pracy.


Także tutaj żadnych problemów pan nie widzi? Nie trzeba będzie zawierać koalicji, żeby zarząd mógł się ukonstytuować w rekomendowanym składzie?


Prawo i Sprawiedliwość jest w koalicji razem z Porozumieniem i Solidarną Polską.


Niektórzy też twierdzą, że trzeba będzie uśmiechnąć się do PSL-u, a nawet Platformy Obywatelskiej czy Koalicji Obywatelskiej, żeby taki zarząd, jaki jest proponowany, przepchnąć na sejmiku.


Panie redaktorze, ja bym się tego nie obawiał. Bardziej bym zaprosił opozycję do tego, żeby wzięła się do pracy, żeby pomogła nam zmieniać województwo podlaskie. Każda konstruktywna dyskusja i jakiekolwiek propozycje z drugiej strony, jeżeli będą zasługiwały na uwzględnienie, będą mądre, merytoryczne, to też będziemy realizowali. Jesteśmy otwarci do tego, żeby zmieniać nasze województwo.

Jeżeli będzie taka wola opozycji, nie będzie to opozycja totalna, czyli - bym powiedział - czapka z góry nie zostanie nałożona na naszych kolegów z opozycji, że trzeba wszystko tylko i wyłącznie krytykować, to myślę, że jesteśmy w stanie wspólnie rozmawiać o tym, żeby nasze województwo się rozwijało.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok