Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - szef PiS w Białymstoku

Artur Kosicki [wideo]

szef PiS w Białymstoku

16.11.2018, 08:02, akt. 13:50

- Centrala, rekomendując osoby (do zarządu województwa - przyp. red.), brała pod uwagę przede wszystkim przygotowanie merytoryczne (...). Ja osobiście nie chcę być na końcu wszelkich wskaźników i tabelek, jeśli chodzi o kwestie gospodarcze czy też pieniędzy unijnych. Ja bym chciał, żeby nasze województwo rozwijało się o wiele szybciej.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Artur Kosicki ma zostać marszałkiem województwa podlaskiego - taka jest rekomendacja komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

Komitet Polityczny PiS zarekomendował w czwartek listy kandydatów na marszałków i członków zarządów pięciu województw, w tym Podlaskiego. Wicemarszałkami mają być Marek Olbryś i Romuald Łanczkowski, zaś członkami zarządu - Marcin Sekściński i Jakub Fic. Przewodniczącym sejmiku będzie Marek Komorowski.

Z kandydatem na marszałka województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawiał Lech Pilarski.Lech Pilarski: Gratulować wyboru? Wskazania właściwie, bo wybór dopiero nastąpi.


Artur Kosicki: Ja bym powiedział tak, panie redaktorze, to jest jakiś pierwszy krok, który musiały podjąć władze centralne. Oczywiście decyzja ostateczna należy do radnych. Przed tym krokiem zostały przeprowadzone w naszym klubie szerokie rozmowy ze wszystkimi tak, żeby można było wybrać kandydata czy kandydatów - przypominam, że jest to cały zarząd, który by spełnił oczekiwania nie tylko nas tu wewnątrz, ale przede wszystkim mieszkańców.


Ale wybór władz regionalnych był inny niż władz centralnych, bo wskazanie było na Marka Olbrysia?


Panie redaktorze, nie było wskazania na Marka Olbryś, tylko była sytuacja taka, że na zarządzie, o którym wszyscy mówią, była dyskusja w tym kierunku, żeby wyłonić cały zarząd, czy zarekomendować cały zarząd włącznie z przewodniczącym rady, a nie tylko jedną osobę. Także to nie było głosowanie przeciwko komukolwiek - zarówno przeciwko Markowi, mnie czy komukolwiek innemu - tylko bardziej chodziło o sposób wyłonienia kandydatów do zarządu województwa podlaskiego.


Ale jakieś delikatne wskazanie było, skoro wszyscy mówili, że to Marek Olbryś. On sam powiedział, że gdyby został wybrany, to przyjmie stanowisko marszałka województwa podlaskiego. W Warszawie wybrano znowu inaczej. Skąd te różnice? Przypomnijmy, że także były problemy, jeśli chodzi o wskazanie prezydenta Białegostoku przed wyborami, były problemy ze wskazaniem prezydent czy kandydata na prezydenta w Łomży. Region się różni od centrali.


Nie chcę oceniać decyzji, które już nie mają wpływu na naszą rzeczywistość, czyli to, w jaki sposób wyłaniano jednego czy drugiego kandydata na prezydenta.

Wygraliśmy wybory do sejmiku województwa podlaskiego. Mieszkańcy Białegostoku wskazali, że to my jako Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica mamy wziąć odpowiedzialność za losy naszego województwa. Zaufali nam. W związku z powyższym jest też - tak jak i wcześniej mówiłem u państwa na antenie - wiele osób w tym zarządzie bardzo doświadczonych, merytorycznie przygotowanych do tego, żeby pełnić tę rolę. Mi się zdaje, że ja bym tutaj żadnego zgrzytu nie widział.


A czym pan tłumaczy fakt, że opinie czy wskazania rady regionalnej różnią się od opinii, wskazań centrali?


Panie redaktorze, jeszcze raz mówię - nie było żadnego wskazania rady regionalnej. Była tylko dyskusja.


Ja mówię o pewnej sytuacji. Próbowałem ją zarysować z kandydatami na prezydentów, i tak dalej.


To są dwa różne wątki i dwie różne kwestie. Tym bardziej, że one są związane z koalicjantem. Także ja bym ich do siebie nie porównywał. Ale jeśli chodzi o kwestie wyboru kandydatów do zarządu, to przede wszystkim należy zauważyć, że to była jedna wielka dyskusja. Prawo i Sprawiedliwość jest partią, w której dyskutujemy. Dyskutowaliśmy o programie, dyskutowaliśmy o kandydatach zarówno do sejmiku województwa podlaskiego, jak i do rady miasta czy do innych powiatów.


Ale i tak centrala podejmuje decyzję.


Nie. Centrala tylko sugeruje nam, rekomenduje. I centrala, rekomendując osoby, brała pod uwagę przede wszystkim przygotowanie merytoryczne, bo wiemy, jaką mamy sytuację w województwie podlaskim. Ja osobiście nie chcę być na końcu wszelkich wskaźników i tabelek, jeśli chodzi o kwestie czy gospodarcze, czy też pieniędzy unijnych. Ja bym chciał, żeby nasze województwo rozwijało się o wiele szybciej i żeby - powiem tak kolokwialnie - żyło nam się lepiej tutaj w województwie podlaskim. Dlatego też taka była decyzja, żeby wybrać ludzi kompetentnych.


Chciałem zapytać, czy proponowany skład zarządu jest na miarę pana ambicji?


Znaczy skład zarządu panie redaktorze ma być taki, który sobie poradzi z problemami. Te były zdiagnozowane. Ja sam byłem jedną z osób, która przygotowywała i współuczestniczyła w stworzeniu tego programu, tej diagnozy dla naszego województwa. I tak też ten skład jest skompletowany, żeby można było przyporządkować pewne osoby do kwestii związanych z odpowiednimi problemami czy z pewnymi działami. Tak, żeby - tak jak mówię jeszcze raz - ruszyć z tego miejsca, w którym dzisiaj województwo nasze utknęło.


Wicemarszałek Marek Olbryś, wicemarszałek Romuald Łanczkowski, członek zarządu Marcin Sekściński, członek zarządu Jakub Fic. I pan na czele. Taki jest proponowany, rekomendowany skład zarządu województwa podlaskiego.


Tak. I przewodniczący rady, czyli pan Marek Komorowski, bardzo doświadczony radca prawny, wielokrotny już radny wojewódzki. Także tak jak pan widzi, jest to połączenie trochę takiej młodości, ale też młodości z doświadczeniem po to, żeby można było wymieniać się tymi wszystkimi kwestiami między sobą i - tak jak mówię - już od razu na samym początku przystąpić do realizowania programu, który przez ten cały okres kampanii wyborczej był prezentowany między innymi przeze mnie.


Wróbelek ćwierka, że na spotkaniu władz centralnych dyskusja była ostra, jeśli chodzi o wybór pana na stanowisko marszałka, czy rekomendowanie pana, bo tak precyzyjnie trzeba by było powiedzieć.


Panie redaktorze, dyskusja jest zawsze i to dobrze, że jest dyskusja, bo lepiej rozmawiać teraz niż po faktach. Trzeba było wybrać moim zdaniem najlepiej przygotowaną osobę. Chciałbym zaznaczyć, że z tego, co mi wiadomo, to uchwała została przyjęta jednogłośnie. Także to o czymś świadczy. To znaczy, że się wszyscy porozumieli i stwierdzili, że jednak taki skład kandydatów do zarządu będzie najlepszy. Ja też tylko zaznaczam, że ostateczną decyzję podejmą radni, czyli my.


Wróbelek też ćwierka, że nie wszyscy radni zagłosują za tym składem zarządu województwa podlaskiego, radni Prawa i Sprawiedliwości czy koalicji.


Na ostatnim klubie nie widziałem, żeby mogły się potwierdzić tego typu prognozy. Wprost odwrotnie. Poznajemy się, bo niektóre osoby się nie znają. Wiadomo, osoba z Suwałk może nie znać osoby z Siemiatycz, i tak dalej. Poznajemy się, dyskutujemy się, przedstawiliśmy się sobie, rozmawialiśmy bardzo długo. Był wybór przewodniczącego, praktycznie jednogłośnie. W związku z powyższym ja bym nie widział tego aż tak czarno. Tym bardziej - jeszcze raz powtarzam -  że była dyskusja, ten zarząd był poprzedzony dyskusją ze wszystkimi radnymi, przede wszystkim z radnymi.


22 listopada, bo wtedy będzie pierwsze posiedzenie sejmiku, nie przewiduje pan problemów w głosowaniach?


Oczywiście, że nie. Chcielibyśmy to zrobić to w taki sposób, żeby powołać zarówno zarząd województwa, jak i prezydium sejmiku i zabrać się do pracy.


Także tutaj żadnych problemów pan nie widzi? Nie trzeba będzie zawierać koalicji, żeby zarząd mógł się ukonstytuować w rekomendowanym składzie?


Prawo i Sprawiedliwość jest w koalicji razem z Porozumieniem i Solidarną Polską.


Niektórzy też twierdzą, że trzeba będzie uśmiechnąć się do PSL-u, a nawet Platformy Obywatelskiej czy Koalicji Obywatelskiej, żeby taki zarząd, jaki jest proponowany, przepchnąć na sejmiku.


Panie redaktorze, ja bym się tego nie obawiał. Bardziej bym zaprosił opozycję do tego, żeby wzięła się do pracy, żeby pomogła nam zmieniać województwo podlaskie. Każda konstruktywna dyskusja i jakiekolwiek propozycje z drugiej strony, jeżeli będą zasługiwały na uwzględnienie, będą mądre, merytoryczne, to też będziemy realizowali. Jesteśmy otwarci do tego, żeby zmieniać nasze województwo.

Jeżeli będzie taka wola opozycji, nie będzie to opozycja totalna, czyli - bym powiedział - czapka z góry nie zostanie nałożona na naszych kolegów z opozycji, że trzeba wszystko tylko i wyłącznie krytykować, to myślę, że jesteśmy w stanie wspólnie rozmawiać o tym, żeby nasze województwo się rozwijało.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Magdalena Gawin, fot. Marcin Gliński

Magdalena Gawin

Główny Konserwator Zabytków
20.02.2019

"Podlasie jest pełne pięknych zabytków, które do tej pory nie miały szans przetrwania. I to się rzeczywiście udało i Podlasie dostało więcej 2 mln zł na zabytki".

Arkadiusz Puchalski, fot. Monika Kalicka

Arkadiusz Puchalski

autor publikacji "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej"
19.02.2019

Dzięki tej publikacji możemy poznać mieszkańców Białegostoku sprzed 100 lat, jak choćby co działo się w Parku "Rozkosz", jakie były obyczaje w czasie I wojny światowej.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.02.2019

"Dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować potrzebna jest dobra współpraca marszałka z władzami centralnymi, z rządem" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
18.02.2019

"Zamieszanie zupełnie niepotrzebne, nie powinno go być" - tak o sytuacji w podlaskim sejmiku mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

asp. Wojciech Kosikowski, asp. Ewa Mitrosz i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.02.2019

Policja zatrzymała kilka osób podczas kibicowskiego "Święta Ultry" w Białymstoku. "Ciężko te osoby nazywać kibicami (...) w granicach kibicowania chyba ciężko zmieścić takie zachowania jak rzucanie butelkami w kierunku funkcjonariuszy policji czy też środkami pirotechnicznymi".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku
18.02.2019

Radni PiS w Białymstoku chcą podwyższenia bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego. "Dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili".


Dorota Sokołowska i Jan Smyk, fot. Sylwia Krassowska

Jan Smyk

reportażysta, twórca Antologii Polskiego Reportażu Radiowego
17.02.2019

"Na dobrą sprawę, to ta książka "zaczęła się" w 1977 roku, kiedy przyszedłem na etat do Polskiego Radia" - mówi Jan Smyk.

Paweł Tadejko, fot. Marcin Gliński

Paweł Tadejko

wykładowca z Politechniki Białostockiej, fotograf
17.02.2019

Dlaczego ludzie kradną zdjęcia i jak temu zapobiegać?

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawca z UwB, współautorka książki o białostockich "Kontrastach"
17.02.2019

Minęło ponad pół wieku od założenia – w 1965 roku – "Kontrastów" i ponad ćwierć od wydania ich ostatniego numeru w 1990 roku.


Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska [wideo]

łyżwiarki i ich trenerka
15.02.2019

- Jadę tam jako liderka Pucharu Świata, więc nie wyobrażam sobie innej opcji jak tylko to, by móc utrzeć nosa niektórym dziewczynom - mówi Natalia Maliszewska o Mistrzostwach Świata w Sofii.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik IAS w Białymstoku
15.02.2019

Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
14.02.2019

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.


Prof. Robert Gwiazdowski odwiedził Białystok, fot. Adam Janczewski

Robert Gwiazdowski

ekonomista, prawnik
14.02.2019

"Próbowaliśmy stworzyć taki ruch, który za jakiś czas wytworzy nowych liderów - młodych ludzi, posiadających te same ideały, które były naszymi ideałami 30 lat temu" - mówi Robert Gwiazdowski.

prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk

prof. Eugeniusz Mironowicz

kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku
13.02.2019

W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.02.2019

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.


fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

poseł, wiceminister spraw wewnętrznych
11.02.2019

- Mogę tylko przeprosić za to, co działo się w sejmiku, chociaż to nie ja powinienem przepraszać - mówi Jarosław Zieliński.

Tomasz Jakimiuk, fot. Wojciech Szubzda

Tomasz Jakimiuk

podróżnik
11.02.2019

Znany podróżnik z Siemiatycz tym razem wybiera się do Afryki.

asp. sztab. Jan Bachmura i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

11.02.2019

- Ważne, żeby na 112 nie dzwonić z katarem, itp. Blokując numer alarmowy, możemy uniemożliwić komuś, znajdującemu się w sytuacji zagrażającej życiu, kontakt z operatorem.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok