Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy z białostockiego oddziału IPN wygłosili prelekcje o stanie wojennym

Naukowcy z białostockiego oddziału IPN wygłosili prelekcje o stanie wojennym

autor: Marcin Mazewski

13.12.2018, 16:15, akt. 16:27

Mija 37 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W związku z rocznicą, prelekcje przygotowali naukowcy z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Naukowcy z białostockiego oddziału IPN wygłosili prelekcje o stanie wojennym, fot. Marcin Mazewski
Naukowcy z białostockiego oddziału IPN wygłosili prelekcje o stanie wojennym, fot. Marcin Mazewski

Jak mówi naczelnik biura edukacji narodowej z białostockiego oddziału IPN Paweł Warot, represje dotknęły wielu działaczy z województwa podlaskiego.

- Stan wojenny miał zakończyć działalność "Solidarności", ewenementu na skalę światową, związku, który bez mała liczył 10 mln członków. Działacze "Solidarności" również z naszego regionu byli aresztowani, represjonowani, inwigilowani - mówi Paweł Warot.

Naukowcy przedstawiali, jak wyglądały pierwsze dni od wybuchu stanu wojennego w dawnych województwach - łomżyńskim, białostockim i suwalskim.

Emilia Świętochowska z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku mówi, że z 12 na 13 grudnia 1981 roku, na Białostocczyźnie zatrzymano kilkadziesiąt osób

- To były 43 osoby zatrzymane w nocy z 12 na 13 grudnia. A później łącznie wszystkich tych zatrzymanych było 58 osób. Z jedną kobietą, panią Krystyną Strubel, która była internowana. Natomiast tutaj należy jeszcze mówić o tych osobach, z którymi przeprowadzono rozmowy ostrzegawcze. Które były nękane, inwigilowane, szykanowane w pracy. Więc tutaj ta liczba jest trudna do oszacowania - mówi Emilia Świętochowska.

Jeszcze w czwartek (13.12) o 18:00 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyczny w Bazylice pw. św. Rocha. Po niej przemarsz ulicą Lipową przed tablicę upamiętniającą bohaterów Solidarności.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


37 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny - obchody w Podlaskiem

13.12.2018, 08:02

W związku z 37. rocznicą wybuchu stanu wojennego w całym kraju zorganizowano wiele wydarzeń i uroczystości - także w Podlaskiem.


Działaczy "Solidarności" oraz żołnierzy AK uhonorowano w Białymstoku nagrodami - "Świadek Historii"

12.12.2018, 15:27

Działaczy "Solidarności", żołnierzy AK i osoby dbające o pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej uhonorowano w środę nagrodami IPN "Świadek historii" w Białymstoku, przyznawanymi za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski. Spośród 28 zgłoszonych osób, w tym roku kapituła pod przewodnictwem prezesa IPN Jarosława Szarka wyłoniła czterech laureatów. Są to: Janina Aleksandrowicz, Kazimierz Wosiek, Kazimierz Waszczuk i Jan Krassowski.


Sylwetki lokalnych bohaterów Ziemi Łomżyńskiej na konferencji naukowej w Łomży

28.11.2018, 18:25

Konferencję przygotowały wspólnie Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe i białostocki oddział IPN.


Finał ogólnopolskiego konkursu IPN "Audycja Historyczna Roku" w Białymstoku

27.11.2018, 07:20

Film "Klerycy w komunistycznej armii" otrzymał Grand Prix prezesa IPN, w rozstrzygniętym w poniedziałek (26.11) w Białymstoku Ogólnopolskim Konkursie "Audycja Historyczna Roku". Film opowiada o przymusowym powoływaniu do wojska kleryków seminariów duchownych w okresie trwania reżimu komunistycznego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok