Radio Białystok | Wiadomości | Finał ogólnopolskiego konkursu IPN "Audycja Historyczna Roku" w Białymstoku

Finał ogólnopolskiego konkursu IPN "Audycja Historyczna Roku" w Białymstoku

27.11.2018, 07:20, akt. 07:30

Film "Klerycy w komunistycznej armii" otrzymał Grand Prix prezesa IPN, w rozstrzygniętym w poniedziałek (26.11) w Białymstoku Ogólnopolskim Konkursie "Audycja Historyczna Roku". Film opowiada o przymusowym powoływaniu do wojska kleryków seminariów duchownych w okresie trwania reżimu komunistycznego.

Finał ogólnopolskiego konkursu IPN "Audycja Historyczna Roku" , fot. Adam Janczewski
Finał ogólnopolskiego konkursu IPN "Audycja Historyczna Roku" , fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
Finał ogólnopolskiego konkursu IPN "Audycja Historyczna Roku" - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Promowanie najnowszej historii Polski - główny cel konkursu

Głównym celem konkursu organizowanego od 2013 roku jest promowanie najnowszej historii Polski, poprzez ambitne formy twórczości radiowej i telewizyjnej. Nagrody wręczane są zawsze 26 listopada, w dniu urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, który urodził się 99 lat temu w Białymstoku (zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r).

Do szóstej edycji konkursu "Audycja Historyczna Roku" od końca kwietnia do połowy czerwca można było zgłaszać audycje i filmy, które powstały lub były emitowane w rozgłośniach radiowych lub w telewizji w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych.

Audycje oceniano w trzech kategoriach: wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego) oraz historia regionalna (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku). Jury przyznało też dwa wyróżnienia.

Uroczysta gala w siedzibie IPN

W uroczystej gali, która odbyła się wieczorem w siedzibie białostockiego IPN, udział wziął prezes Instytutu, dr Jarosław Szarek, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, podlascy posłowie, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie stowarzyszeń i organizacji kombatanckich.

- To jest nasz dług, który spłacamy. Dziękuję wszystkim dziennikarzom, wszystkim artystom - mówił prezes IPN, podkreślając rolę dziennikarzy w upowszechnianiu historii. Nawiązując do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniał, że "musimy pamiętać o tych, którym się nie udało, mogli tylko marzyć o niepodległej ojczyźnie".

Film "Klerycy w komunistycznej armii" Elżbiety Szumiec-Zielińskiej i Stanisława Królaka z TVP Historia okazał się najlepszą historyczną audycją. Akcja filmu dzieje się w 1959 roku, gdy władze komunistyczne złamały porozumienie z Episkopatem Polski o niepowoływaniu seminarzystów do odbycia zasadniczej służby wojskowej.

Stanisław Królak, odbierając nagrodę powiedział, że jest ona dużym zaskoczeniem, "dlatego, że temat kleryków, którzy byli brani do wojska, dotąd nie był eksploatowany w obszarze w filmu, więc dobrze, że jury ten temat zauważyło". Dodał, że w obszarze duchowieństwa, które było prześladowane przez komunistów "jest jeszcze wiele białych plam, które wymagają badań". Wyraził nadzieję, że w kolejnych latach IPN tą tematyką się zajmie.

Nagrodę w kategorii losy otrzymała Magda Grydniewska z Polskiego Radia Lublin za "Listy z Ravensbrück". Audycja opowiada o listach lubelskich harcerek z obozu Ravensbrück, których treść była źródłem informacji o niemieckich eksperymentach medycznych. "One wpadły na pomysł, żeby atramentem sympatycznym czyli własnym moczem pisać na wewnętrznej stronie ocenzurowanych kopert: kto, kogo, kto zginął, kto przeżył. Te informacje poszły w świat, Niemcy szaleli, do końca się nie zorientowali, że sami te listy wysyłają" - wyjaśniła autorka.

Katarzyna Michalak także z Polskiego Radia Lublin za "WLublinwzięte" otrzymała nagrodę w kategorii historia regionalna. Jej audycja opowiada o odważnych, zdeterminowanych, pragnących wpływać na rzeczywistość kobietach, które zmieniły oblicze Lublina.

Krzysztof Korwin-Piotrowski otrzymał wyróżnienie za film "Kinderlager Pogrzebin", dla audycji związanej z obszarem działania IPN w Krakowie. Film opowiada o zbrodni dokonanej przez Niemców w 1943 roku koło Raciborza, gdzie w okropnych warunkach przetrzymywano około 200 polskich dzieci.

Wyróżnienie za specjalne wartości poznawcze otrzymała audycja "Ballada o pieśni" Anny Kołodziejczyk. Reportaż opowiada o historii pieśni "Mury" Jacka Kaczmarskiego. W 2018 roku mija 40 lat od jej powstania.

Na konkurs wpłynęło 50 prac

Na konkurs wpłynęło 50 prac. Produkcje oceniało jury z udziałem historyków IPN i dziennikarzy. Wysokość nagród co roku ustala prezes IPN. To kwoty od 3 tys. zł do 10 tys. zł.

Według IPN do wszystkich edycji konkursu zgłoszono ponad 320 prac mówiących o takich zagadnieniach jak: II wojna światowa, losy żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, zagłada i ratowanie Żydów, deportacje na Sybir czy represje i ofiary systemu komunistycznego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku odsłonięto tablicę pamiątkową

19.11.2018, 15:22

Przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku odsłonięto w poniedziałek (19.11) tablicę upamiętniającą policjantów poległych i zamordowanych na służbie. Zastąpiła ona tablicę, która znajdowała się wcześniej na budynku komendy, a upamiętniała policjantów i milicjantów.


Specjaliści z IPN poszukują miejsc pochówku ofiar UB

16.11.2018, 18:58

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończyli prace sondażowe w pobliżu aresztu śledczego w Białymstoku, gdzie poszukiwali kolejnych miejsc pochówków ofiar miejscowego UB z lat 1944-54. Ostatecznej oceny odkrytych tam szczątków dokona antropolog.


Prezydent wręczył rodzinom noty identyfikacyjne ich bliskich - wśród nich białostoczanin

4.10.2018, 15:00

Rodziny 21 ofiar totalitaryzmów odebrały w Pałacu Prezydenckim noty identyfikacyjne swoich krewnych.


Stowarzyszenie Wizna 1939 chce wstrzymania prac przy drodze w Mątwicy

24.09.2018, 18:36

Stowarzyszenie domaga się wstrzymania prac przy modernizacji drogi Łomża-Nowogród. Uważa, że trzeba szczegółowo zbadać teren, gdzie znaleziono ludzkie szczątki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok