Radio Białystok | Wiadomości | Przed Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku odsłonięto tablicę pamiątkową

Przed Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku odsłonięto tablicę pamiątkową

autor: Edyta Wołosik

19.11.2018, 15:22, akt. 16:31

Przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku odsłonięto w poniedziałek (19.11) tablicę upamiętniającą policjantów poległych i zamordowanych na służbie. Zastąpiła ona tablicę, która znajdowała się wcześniej na budynku komendy, a upamiętniała policjantów i milicjantów.

Przed Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku odsłonięto tablicę pamiątkową, fot. Edyta Wołosik
Przed Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku odsłonięto tablicę pamiątkową, fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Przed Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku odsłonięto tablicę pamiątkową - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystość na nowo wybudowanym placu przed komendą

Uroczystość odbyła się na nowo wybudowanym placu przed komendą, gdzie na ustawionym kamieniu odsłonięto tablicę, której treść brzmi: "W hołdzie poległym i zamordowanym w obronie wolności i suwerenności ojczyzny w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości".

Zastąpiła ona zawieszoną w 1990 roku na budynku komendy tablicę, która upamiętniała policjantów i milicjantów poległych w walce "o wolność ojczyzny i narodu". Policja po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiedział się za usunięciem tablicy, zdjęła tablicę w 2017 roku. W ocenie historyków IPN treść tablicy była niezgodna z prawdą historyczną, a sam napis był bardzo dowolny, brakowało konkretnego wskazania, kogo i jakiego czasu dotyczy. Po zdjęciu tablicy ze ściany komendy okazało się, że na odwrotnej stronie ma inny napis upamiętniający funkcjonariuszy milicji poległych "w walce o utrwalenie władzy ludowej na Białostocczyźnie". Tablica trafiła do IPN.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który wziął udział w  poniedziałkowej uroczystości, mówił, że odsłonięcie tablicy w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę jest szczególnie ważne. Mówił, że tablica "jest hołdem oddanym tym policjantom, którzy zmarli, polegli na  służbie, realizując ideę Polski niepodległej".

Paszkowski przypomniał też, że policja miała istotny wkład w budowę II RP, a tworzyli ją ludzie, którzy byli zaangażowani w działania niepodległościowe, formacje legionowe i organizacje wojskowe. Przypomniał, że policjanci podlegali wielu represjom stosowanym najpierw  przez okupanta sowieckiego i niemieckiego w trakcie II wojny światowej, następnie w okresie stalinowskim, a także późniejszym

Mam nadzieję, że ta tablica, która odnosi się do tych trudnych chwil naszej historii, historii naszego państwa i narodu, zapewni trwały ślad w naszej pamięci, nasze wyrazy podziękowania za wierność Rzeczpospolitej

– dodał  wojewoda.

Komendant wojewódzki policji w Białymstoku Daniel Kołnierowicz  dziękował wszystkim, dzięki którym ta tablica mogła się pojawić i może "przypominać o bohaterstwie tych policjantów, którzy zginęli, zostali  zamordowani za wolność naszej ojczyzny", dlatego – jak mówił – uznano, że taki napis na tablicy będzie najwłaściwszy w stulecie odzyskania niepodległości. 

Stulecie odzyskania niepodległości to jest ten moment, kiedy powinniśmy szczególnie mocno pamiętać o wszystkich tych, którzy  swoje życie poświęcili za to, żeby Polska była wolna i wśród tych wszystkich osób, takie grono stanowią też policjanci

– mówił Kołnierowicz.

Ślubowanie 20 policjantów

Podczas uroczystości ponad 20 policjantów złożyło ślubowanie. Kołnierowicz powiedział, że to jeden z najbardziej doniosłych momentów w służbie policjanta. - Służba w policji, to służba ojczyźnie – mówił komendant.

Kołnierowicz powiedział też, że poniedziałkowa uroczystość była pierwszą, która odbyła się na nowym placu. W ramach tej inwestycji przy komendzie powstały też m.in. miejsca parkingowe, a część terenu została ogrodzona

Komendant poinformował, że całość inwestycji kosztowała blisko 6,3 mln zł i była ona możliwa dzięki ustawie modernizacyjnej.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Augustowie odsłonięto tablicę pułkownika Edwarda Maliszewskiego

30.09.2018, 16:50

Był patriotą, oraz przede wszystkim odważnym żołnierzem, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości.


WOSiR Szelment. Odsłonięto tablice poświęcone wybitnym sportowcom

3.09.2018, 10:46

Rzadko się zdarza, aby w jednym miejscu i w jednym czasie pojawiło się tyle gwiazd polskiego sportu.


Sportowcy odsłonili swoje tablice w Alei Olimpijczyków w Szelmencie

31.08.2018, 18:25

Między innymi mistrz olimpijski w skoku wzwyż Jacek Wszoła, piłkarz Grzegorz Lato i młociarz Wojciech Nowicki odsłonili swoje tablice w Alei Olimpijczyków w Szelmencie na Suwalszczyźnie.


Pielgrzymi z Suwałk upamiętnili na Litwie Danutę Siedzikównę "Inkę"

21.07.2018, 18:49

W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę (21.07) poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - „Inkę”. Tablicę przynieśli pielgrzymi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok