Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent wręczył rodzinom noty identyfikacyjne ich bliskich - wśród nich białostoczanin

Prezydent wręczył rodzinom noty identyfikacyjne ich bliskich - wśród nich białostoczanin

4.10.2018, 15:00, akt. 5.10.2018, 06:52

Rodziny 21 ofiar totalitaryzmów odebrały w Pałacu Prezydenckim noty identyfikacyjne swoich krewnych.

fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP, źródło: www.prezydent.pl

"Testament dla współczesnych pokoleń"

Odnalezieni przez Instytut Pamięci Narodowej to przede wszystkim żołnierze antykomunistycznego podziemia, służący w oddziałach Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość czy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że to już czwarta uroczystość identyfikacyjna w ciągu ostatnich trzech lat. Jak podkreślał, komuniści próbowali bezskutecznie zabić pamięć o swych ofiarach po to, by - jak dodał - Polska nigdy nie była Polską. Jak przekonywał prezydent, żołnierze niezłomni pozostawili współczesnym pokoleniom ważny testament.


- Polegli za wolną Polskę. Za Polskę suwerenną, niezależną, niepodległą, za Polskę, która będzie rozwijana jako Polska silna, jako sprawnie działające państwo, jako państwo, które broni swoich obywateli, które dba o ich interesy, które jest dumne, rozwija się, jest mądrze rządzone i uczy młodzież postaw patriotycznych takich, by zawsze się mogło obronić. Za taką Polskę zginęli (...) Nie godzili się z pseudo-Polską pod czerwonymi sztandarami - mówił Andrzej Duda o odnalezionych przez IPN.


Białostoczanin zastrzelony przez Niemców

Wśród zidentyfikowanych ofiar komunizmu jest białostoczanin Wincenty Niemkowicz, rozstrzelany przez Niemców podczas prac przymusowych przy budowie szosy Białystok - Warszawa.

Wincenty Niemkowicz urodził się 27 marca 1908 r. w Rydze. Wraz z rodziną mieszkał w Białymstoku. Z zawodu był szewcem. W 1943 r. został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie karnym "Zielona" koło Białegostoku.

Od lipca tego roku roku wraz z grupą osadzonych był codziennie przewożony z obozu, do pracy przy budowie szosy Białystok-Warszawa. Podczas południowej przerwy strażnicy pozwalali więźniom posilić się u miejscowych gospodarzy. 23 lipca 1943 r. Niemkowicz nie wrócił na czas, co uznano za próbę ucieczki.

Po schwytaniu tego samego dnia został odprowadzony poza zabudowania wsi Rzędziany i zamordowany przez Niemców, którzy zwłoki ukryli w jamie. Szczątki Wincentego Niemkowicza odnaleziono w maju 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN.

Tożsamość odzyskało ponad 120 ofiar

W sumie dzięki poszukiwaniom IPN i pracom uczelni medycznych zidentyfikowano już ponad 120 ofiar totalitaryzmów. Tylko w tym roku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadziło prace archeologiczne w kilkudziesięciu miejscach w Polsce i za granicą. Od początku października rozpoczęto kolejny etap poszukiwań na terenie byłego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.


źródło: IAR | red: zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Specjaliści z IPN znów zbadali okolice cmentarza prawosławnego w Białymstoku

1.10.2018, 13:53

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzili badania sondażowe na kolejnej działce w okolicach cmentarza prawosławnego w Białymstoku. Poszukują tam miejsc pochówków ofiar miejscowego UB z lat 1944-54. Szczątków ludzkich nie odnaleziono, ale badania będą kontynuowane.


Można zwiedzić ścieżkę edukacyjną śladami obławy augustowskiej

17.09.2018, 18:38

Kilkunastokilometrową ścieżkę edukacyjną śladami obławy augustowskiej otwarto w poniedziałek (17.09) w Gibach. Jej pierwszy przystanek znajduje się przed wzgórzem symbolizującym miejsce pochówku ofiar. Obława to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej.


Trzej żołnierze AK upamiętnieni w Ejszyszkach na Litwie

8.09.2018, 11:08

W niewielkiej miejscowości Ejszyszki w rejonie solecznickim na Litwie pochowano szczątki trzech żołnierzy AK, które zostały odnalezione podczas prac prowadzonych przez IPN.


Poznaliśmy kolejne nazwiska odnalezionych i zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów w Białymstoku

21.04.2017, 10:46

W piątek (21.04) poznaliśmy nazwiska ofiar systemu komunistycznego, których szczątki znaleziono podczas ekshumacji w Białymstoku i Warszawie.


Bliscy ofiar niemieckiej egzekucji dostali osobiste przedmioty znalezione przy ekshumowanych szczątkach [zdjęcia]

10.06.2016, 15:07

Rodzinom sześciu zidentyfikowanych ofiar niemieckiej egzekucji IPN wręczył przedmioty znalezione przy ekshumowanych szczątkach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok