Radio Białystok | Wiadomości | Specjaliści z IPN znów zbadali okolice cmentarza prawosławnego w Białymstoku

Specjaliści z IPN znów zbadali okolice cmentarza prawosławnego w Białymstoku

1.10.2018, 13:53, akt. 16:07

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzili badania sondażowe na kolejnej działce w okolicach cmentarza prawosławnego w Białymstoku. Poszukują tam miejsc pochówków ofiar miejscowego UB z lat 1944-54. Szczątków ludzkich nie odnaleziono, ale badania będą kontynuowane.

Badania sondażowe przy cmentarzu prawosławnym w Białymstoku, 30.08.2016, fot. Agnieszka Czarkowska
Badania sondażowe przy cmentarzu prawosławnym w Białymstoku, 30.08.2016, fot. Agnieszka Czarkowska

Śledztwo IPN w Białymstoku

Pion śledczy IPN w Białymstoku prowadzi śledztwo, w ramach którego na sąsiednich posesjach, w okolicach cmentarza prawosławnego przy ul. Wysockiego, prowadzone były (i nie zostały jeszcze zakończone) prace ekshumacyjne. Podczas prac przeprowadzonych w czerwcu odnaleziono szczątki 22 osób, jesienią ubiegłego roku - szczątki 21 osób i drobne kości dwóch kolejnych. Następne prace zaplanowano na wiosnę 2019 roku.

Własne badania w tej samej okolicy prowadzi Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jak poinformowano w poniedziałek, prowadzone są na dużej nieruchomości sąsiadującej z miejscem, gdzie wcześniej odkryto szczątki i przeprowadzono ekshumacje. W ubiegłym tygodniu przeprowadzono na części działki prace odkrywkowe i udało się przebadać ok. 350 m kw. terenu; szczątków ludzkich nie znaleziono. Gdyby tak się stało, powiadomiony byłby pion śledczy Instytutu.

IPN weryfikuje informacje z relacji świadków i dokumentów archiwalnych, m.in. raportów wywiadu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość o tym, że w tych miejscach krótko po wojnie, wiosną i latem 1946 r. pochowano ofiary zbrodni komunistycznych, popełnionych na terenie ówczesnego województwa białostockiego. Historycy IPN zwracają uwagę, że w tym czasie były w tych miejscach okopy. I tam, czasem codziennie, czasem co kilka dni, przyjeżdżał samochód, a osoby w mundurach zrzucały do dołów zwłoki, które przysypywano warstwą słomy, a potem piasku.

Podczas prac prowadzonych w czerwcu, kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk mówił, że wyklucza możliwość, iż odkrywane są szczątki ofiar zbrodni niemieckich. "Wszystko na to wskazuje, że są to zbrodnie komunistyczne od 1944 roku poczynając" - mówił Szwagrzyk.

Wcześniej odbyły się ekshumacje na terenie aresztu śledczego

W ramach kilku śledztw IPN w Białymstoku, dotyczących zbrodni funkcjonariuszy UB w tym mieście, wcześniej prowadzone były ekshumacje m.in. na terenie tamtejszego aresztu śledczego. W kilku etapach prac przeprowadzonych w latach 2013-15, udało się na terenie dawnego ogrodu przy białostockim areszcie odnaleźć szczątki 385 osób, w tym kobiet i dzieci. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że większość ofiar pochodzi z czasu okupacji niemieckiej. Szczątki pierwszych udało się już zidentyfikować na podstawie badań DNA.

Szczątki kilku osób odnaleziono też w trakcie podobnych prac w budynku administracyjnym aresztu, gdzie - według przekazów historycznych - po wojnie wykonywano wyroki śmierci i grzebano niektóre ofiary zbrodni komunistycznych.

Podobne poszukiwania IPN przeprowadził również w Bielsku Podlaskim, na posesji, gdzie mieścił się po wojnie Urząd Bezpieczeństwa w tym mieście.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Stowarzyszenie Wizna 1939 chce wstrzymania prac przy drodze w Mątwicy

24.09.2018, 18:36

Stowarzyszenie domaga się wstrzymania prac przy modernizacji drogi Łomża-Nowogród. Uważa, że trzeba szczegółowo zbadać teren, gdzie znaleziono ludzkie szczątki.


Uczniowie z podlaskich szkół odwiedzili miejsca pamięci na Litwie i Łotwie - "Śladami Bohaterów"

19.09.2018, 07:20

Grupa uczniów podlaskich szkół odwiedziła na Litwie miejsca pamięci związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz w Dyneburgu na Łotwie. Minął drugi dzień wyjazdu edukacyjnego dla młodzieży organizowanego przez białostocki oddział IPN pod hasłem "Śladami Bohaterów".


Trzej żołnierze AK upamiętnieni w Ejszyszkach na Litwie

8.09.2018, 11:08

W niewielkiej miejscowości Ejszyszki w rejonie solecznickim na Litwie pochowano szczątki trzech żołnierzy AK, które zostały odnalezione podczas prac prowadzonych przez IPN.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Sokrates

REKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: stock.adobe.com
ŁOMŻA
6.12.2022, 09:42, akt. 09:55

"Maturalne Mikołajki" w Łomży


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok