Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie z podlaskich szkół odwiedzili miejsca pamięci na Litwie i Łotwie - "Śladami Bohaterów"

Uczniowie z podlaskich szkół odwiedzili miejsca pamięci na Litwie i Łotwie - "Śladami Bohaterów"

autor: Agnieszka Czarkowska

19.09.2018, 07:20, akt. 08:02

Grupa uczniów podlaskich szkół odwiedziła na Litwie miejsca pamięci związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz w Dyneburgu na Łotwie. Minął drugi dzień wyjazdu edukacyjnego dla młodzieży organizowanego przez białostocki oddział IPN pod hasłem "Śladami Bohaterów".

Wyjazd edukacyjny młodzieży z podlaskich szkół - "Śladami Bohaterów", fot. Agnieszka Czarkowska
Wyjazd edukacyjny młodzieży z podlaskich szkół - "Śladami Bohaterów", fot. Agnieszka Czarkowska

Uczniowie zwiedzili między innymi starówkę w Wilnie, cmentarz na Rossie, Zułów - miejsce urodzenia Józefa Piłsudskiego, a  mszę św. w kościele w Powiewiórce odprawił ks. Adam Szot - kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku, który również towarzyszy młodzieży.

Uczniowie oddali hołd polskim żołnierzom poległym w 1919 i 1920 roku na cmentarzach Litwy i Łotwy. Od środy (19.09) uczestnicy wyjazdu edukacyjnego poznają miejsca na terenie obecnej Białorusi związane z bitwą niemeńską z września 1920 roku. Odwiedzą Mińsk, Brześć i Grodno.

W ekspedycji bierze udział czterdziestu uczniów ze szkół ponadpodstawowych w Suwałkach, Siemiatyczach, Ostrożanach, Czartajewie, Grajewie, Szczuczynie, Niećkowie, Wojewodzinie, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Suchowoli, Augustowie i w Wysokiem Mazowieckiem.

Projekt  "Śladami Bohaterów" - to coroczne edukacyjne wyjazdy do różnych miejsc pamięci związane z historią Polski - zarówno na Kresach Wschodnich II RP,  jak i na zachodzie Europy.

Wsparcie finansowe wyjazdu zapewniają starostwa powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Augustowie, Siemiatyczach, Sokółce, Grajewie oraz urzędy miejskie w Siemiatyczach i w Suwałkach.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Można zwiedzić ścieżkę edukacyjną śladami obławy augustowskiej

17.09.2018, 18:38

Kilkunastokilometrową ścieżkę edukacyjną śladami obławy augustowskiej otwarto w poniedziałek (17.09) w Gibach. Jej pierwszy przystanek znajduje się przed wzgórzem symbolizującym miejsce pochówku ofiar. Obława to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej.


40 uczniów z Podlaskiego ruszyło "Śladami bohaterów" na Litwę, Łotwę i Białoruś

17.09.2018, 08:25

Uczniowie z Podlaskiego odwiedzą miejsca związane z polską niepodległością na Litwie, Łotwie i Białorusi.


Ojcowie niepodległości na wspólnym selfie – w Białymstoku powstaje nowy mural

5.09.2018, 07:26

Marszałek Józef Piłsudski trzyma selfie-sticka, a do zdjęcia pozują Roman Dmowski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Jan Paderewski i Ignacy Daszyński. Taki mural będzie można oglądać w Białymstoku. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok