Radio Białystok | Wiadomości | Ojcowie niepodległości na wspólnym selfie – w Białymstoku powstaje nowy mural

Ojcowie niepodległości na wspólnym selfie – w Białymstoku powstaje nowy mural

autor: Wojciech Szubzda

5.09.2018, 07:26, akt. 07:47

Marszałek Józef Piłsudski trzyma selfie-sticka, a do zdjęcia pozują Roman Dmowski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Jan Paderewski i Ignacy Daszyński. Taki mural będzie można oglądać w Białymstoku. 

Mural przy ul. Zwierzynieckiej w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Mural przy ul. Zwierzynieckiej w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda

Ojcowie niepodległości na wspólnym selfie – w Białymstoku powstaje nowy mural - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Mural powstaje na bloku przy ul. Zwierzynieckiej w okolicach akademików. To inicjatywa białostockiego IPN-u na uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pracę w Białymstoku o powierzchni ok. 170 m2 wykonuje jeden artysta - Jarosław Fabiś z Babimostu koło Zielonej Góry. On również jest autorem projektu.

Mówi, że jest to mural patriotyczno-historyczny, na którym są ojcowie polskiej niepodległości.

Jest teraz dużo inicjatyw w związku z 100. rocznicą uzyskania niepodległości. Już wcześniej przygotowywałem się na takie murale, jak to przedstawić, jak ja to widzę. Nie chciałem, żeby to był mural mroczny. Mój będzie w sepii, ale to ma pewne zastosowanie: robię fotomontaż, który ma mieć weselszy wydźwięk. Nie ma być o tym, ile Polska przecierpiała, tylko po prostu powinniśmy się cieszyć z tej rocznicy - mówi artysta Jarosław Fabiś.

Pomysł na malowidło na jednym z bloków - jako sposób na uczczenie 100. rocznicy - mieli pracownicy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Pomogły również władze Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, które udostępniły ścianę budynku przy ul. Zwierzynieckiej.

Paweł Murawski z Biura Edukacji IPN-u w Białymstoku mówi, że początkowo - po zobaczeniu projektu przygotowanego przez artystę były chwile zastanowienia się czy umieszczenie tych 6 postaci w jednym miejscu nie będzie czymś kontrowersyjnym.

Chcieliśmy jednak przedstawić to, że idea dążenia do niepodległości zjednoczyła tak różne - z punktu widzenia ideologii, charakteru osobowości. To byli socjaliści, endecy, przedstawiciele ruchu ludowego, którzy na co dzień w Sejmie się kłócili, ale wszyscy mieli jeden cel - przywrócenie Polski na mapę świata - mówi Paweł Murawski.

To nie jedyny mural związany z historią, jaki można oglądać w Białymstoku. Na osiedlu Antoniuk powstało malowidło poświęcone żołnierzom 42. Pułku Piechoty.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Widać już Aleksandrę Piłsudską. W Suwałkach powstaje kolejny mural

8.08.2018, 07:10

Na ścianie suwalskiego Zespołu Szkół nr 8 widać już zarys postaci Józefa i Aleksandry Piłsudskich. To nowy mural, który za kilka dni ozdobi okolice skrzyżowania Kościuszki i Dwernickiego. Jego odsłonięcie zaplanowano na najbliższą sobotę.


Powstał mural w ramach projektu "Piłsudski w Łomży"

30.06.2018, 07:51

Marszałek Józef Piłsudski na koniu jest główną postacią ostatniego z serii trzech historycznych murali, które w tym roku z okazji 100-lecia niepodległości Polski powstały w Łomży.


Uczniowie namalowali mural ukazujący wielokulturowość Białegostoku

7.06.2018, 15:08

Ta akcja ma pokazać wielokulturowość Białegostoku. Uczniowie szkoły na osiedlu Białostoczek, we współpracy z artystą, namalowali mural.


Z okazji 100-lecia niepodległości Polski - w Łomży powstają murale

13.05.2018, 14:29

Orszak księcia mazowieckiego Janusza I przedstawia pierwszy z historycznych murali, które w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę powstają w Łomży.


Pies Reksio zdobi jeden z bloków w Suwałkach - w mieście powstał kolejny mural

18.07.2017, 13:46

To kultowa już postać z kreskówki, na której wychowywały się pokolenia Polaków. Pies Reksio - z kolorowymi kwiatami - pojawił się na jednej ze ścian bloku przy ulicy Emilii Plater w Suwałkach.


W Białymstoku powstaje mural inspirowany kulturą ludową [zdjęcia, wideo]

11.07.2017, 13:38

To jeden z największych, jeśli nie największy z murali w Polsce - inspirowany kulturą ludową. Przy ulicy Radzymińskiej w Białymstoku powstaje wielkoformatowe malowidło. Tworzy je białoruska grupa "Tak, Tak".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok