Radio Białystok | Wiadomości | Powstał mural w ramach projektu "Piłsudski w Łomży"

Powstał mural w ramach projektu "Piłsudski w Łomży"

30.06.2018, 07:51, akt. 8.07.2018, 15:35

Marszałek Józef Piłsudski na koniu jest główną postacią ostatniego z serii trzech historycznych murali, które w tym roku z okazji 100-lecia niepodległości Polski powstały w Łomży.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski

Mural powstał na ścianie budynku przy placu Niepodległości

Mural z marszałkiem powstał na ścianie budynku przy placu Niepodległości w ramach projektu Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych "Piłsudski w Łomży". Projekt dofinansowało Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Murale Polskiej Niepodległości".

Mural realizował wspólnie z młodzieżą Rafał Roskowiński, który tworzył w ostatnich miesiącach w Łomży także dwa inne historyczne murale.

Roskowiński powiedział, że mural z marszałkiem Piłsudskim to "zwieńczenie" tegorocznych prac na muralami w Łomży. Malowało go wspólnie z nim kilka młodych osób - studenci z Gdańska i Lublina.

W ramach projektu, na zajęciach młodzież wycinała szablony z innymi postaciami związanymi z niepodległością Polski, np. Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego. Roskowiński dodał, że punktem wyjścia do prac było to, aby młodzi ludzie zastanowili się, co oznacza da nich niepodległość, jak ją rozumieją. Młodzi formułowali to także w formie nowoczesnych haseł, które zapisali, np. "Dumni, wolni, niepodlegli", czy PL 2018-2918, wolni.pl - poinformował Roskowiński. Hasła i szablony są m.in. na ścianie pod głównym muralem z marszałkiem Piłsudskim.

Pozostałe murale w Łomży

W tym toku, dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 600-lecia nadania Łomży praw miejskich, w Łomży powstały wcześniej dwa murale. Jeden prezentuje orszak księcia mazowieckiego Janusza I, który nadawał Łomży prawa miejskie 600 lat temu. Drugi prezentuje postacie związane z Łomżą i odzyskaniem niepodległości przez Polskę: komendanta X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży Leona Kaliwodę i jego ukochaną Hankę Jarnuszkiewiczównę.

Także w 2017 r. w Łomży powstały cztery murale z serii "Ku Niepodległej". Prezentują m.in. żołnierzy 33. Pułku Piechoty w bitwie z bolszewikami w 1920 r. i kapitana Mariana Raganowicza, powstanie styczniowe, autora "Flory Polskiej" Jakuba Wagę, etnografa Adama Chętnika.

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Jubileuszowy mural na budynku Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie

11.06.2018, 12:01

Połączyli swoje 60-lecie ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tych okazji na ścianie Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie powstał mural.


Uczniowie namalowali mural ukazujący wielokulturowość Białegostoku

7.06.2018, 15:08

Ta akcja ma pokazać wielokulturowość Białegostoku. Uczniowie szkoły na osiedlu Białostoczek, we współpracy z artystą, namalowali mural.


Twórca murali dr Rafał Roskowiński chce promować województwo podlaskie

28.02.2018, 15:31

Jeśli Puszcza Białowieska – to w nowoczesnym ujęciu, jeśli tradycja, to przy użyciu nowatorskich technik. Założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu wraz z Politechniką Białostocką chce promować województwo podlaskie poprzez sztukę uliczną.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok