Radio Białystok | Wiadomości | Z okazji 100-lecia niepodległości Polski - w Łomży powstają murale

Z okazji 100-lecia niepodległości Polski - w Łomży powstają murale

13.05.2018, 14:29, akt. 15:39

Orszak księcia mazowieckiego Janusza I przedstawia pierwszy z historycznych murali, które w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę powstają w Łomży.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski

Miasto w czerwcu będzie obchodzić 600-lecie nadania praw miejskich. Na muralu gotowe jest już tło i są narysowane postacie, dzieło jest wykonane w połowie - powiedział wykonujący mural znany i ceniony artysta w tej dziedzinie Rafał Roskowiński, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu.


W Łomży powstaną dwa nowe murale jubileuszowe


Prace trwają od 10 maja na ścianie przy ul. Giełczyńskiej, przy Muzeum Północno-Mazowieckim.

Ze względu na upalną pogodę prace można prowadzić głównie rano i po południu, bo ściana, na której powstaje dzieło jest na tzw. wystawie południowej, upał przeszkadza więc w prowadzeniu prac, bo miejsce jest długo nasłonecznione w ciągu dnia. Dlatego mural powstaje partiami.

- mówi projektant i wykonawca muralu Rafał Roskowiński. 

Grupa mieszczan w historycznych strojach

Mural z okazji 600-lecia miejskości Łomży - jak opisuje miasto - prezentuje grupę mieszczan łomżyńskich w strojach historycznych z połowy XV w. witających księcia Janusza I i jego orszak. Jest też tzw. kartusz z rokiem nadania praw miejskich i herbem Łomży. Łącznie na muralu jest ponad 20 postaci. 

- Stroje inspirowane są m.in. akwarelami i szkicami Jana Matejki - czytamy w opisie muralu, który przedstawiły władze Łomży.

Leon Kaliwoda ze swą ukochaną

Drugi mural, który powstanie w Łomży przy ul. Polowej 35, w miejscu udostępnionym przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową, będzie bezpośrednio nawiązywał do 100-lecia niepodległości Polski. Znajdą się na nim 2 znane w mieście postacie związane z odzyskaniem niepodległości: Leon Kaliwoda (komendant X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży) i jego ukochana Hanka Jarnuszkiewiczówna.

"Romeo i Julia z Łomży" 

Leon Kaliwoda zginął 11 listopada 1918 r., Jarnuszkiewiczówna 19 stycznia 1919 r. zastrzeliła się na jego grobie. Miała 16 lat. Daty ich śmierci są na muralu. Para, o której mówi się i pisze w rożnych publikacjach "Romeo i Julia z Łomży", na muralu trzyma się za ręce. Jak podało w opisach muralu miasto, do portretów współczesnych wojskowych na tym muralu pozowali żołnierze z Centrum Szkolenia Informatyki i Łączności w Zegrzu.

Duch tamtej wolnej Polski, za którą poległ Kaliwoda, płynie w żyłach ich następców, polskich współczesnych żołnierzy 

- tak o muralu mówi, cytowany przez miasto, Rafał Roskowiński. \

Twórca murali dodaje, że "miłość, heroizm" czy poświęcenie dla Ojczyzny to wartości, które przyświecają także współczesnym żołnierzom.

Projekt "Piłsudski w Łomży"

Trzeci mural będzie związany z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego. Projekt "Piłsudski w Łomży" będzie połączony z warsztatami dla młodzieży, a mural młodzi ludzie stworzą wspólnie z muralistami z Fundacji RoskoARt. Przedtem odbędą zajęcia ze street-artu, które poprowadzi Rafał Roskowiński. Projekt przygotował Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych w Łomży, a finansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury z programu Murale Polskiej Niepodległości.

Wszystkie łomżyńskie murale mają powstać do końca maja.

Rafał Roskowiński powiedział, że murale cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Łomży. Dodał, że mural to nie jest forma, która uczy historii, ale raczej jest inspiracją do tego, by zacząć szukać informacji o tym, o czym mural krótko informuje. Dodaje, że świadomość historyczna to ważna kwestia, która określa to kim jesteśmy.

Murale w Polsce

Rafał Roskowiński dodał, że w roku odzyskania niepodległości historyczne murale będą powstawały w wielu miejscach w Polsce. On i tworzący z nim muraliści mają zaplanowane prace na cały sezon letni. Np. w czerwcu wspólnie ze studentami z Lublina będzie malował mural w Wasilkowie koło Białegostoku, projekty będą też realizowane w Legionowie czy Elblągu.

W 2017 r. w Łomży powstały cztery murale z serii "Ku Niepodległej”. Prezentują m.in. żołnierzy 33. Pułku Piechoty z bitwy z bolszewikami w 1920 r. i kapitana Mariana Raganowicza, powstanie styczniowe, autora "Flory Polskiej" Jakuba Wagę, etnografa Adama Chętnika.(PAP)

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Łomży zabrzmiały patriotyczne pieśni - koncert "Śpiewajmy dla Niepodległej"

6.05.2018, 07:54

Kilkaset osób spędziło niedzielne (06.05) popołudnie na Starym Rynku w Łomży wspólnie śpiewając pieśni patriotyczne.


Konferencja o Romanie Dmowskim na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

27.02.2018, 18:37

Czym Roman Dmowski zasłużył na trwałe miejsce w historii, po co jeździł do Japonii gdy ta walczyła z Rosją, co sądził o Ukrainie i jak był opisywany w prasie II Rzeczypospolitej - to tylko niektóre zagadnienia, które można było poznać we wtorek (27.02) w Łomży podczas konferencji "Doman Dmowski i ruch narodowy. W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości".


Łomżyńscy motocykliści świętowali rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

11.11.2017, 08:47

Niepodległościowe Motórzenie - to sposób łomżyńskich motocyklistów na świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
Khorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok