Radio Białystok | Wiadomości | Stowarzyszenie Wizna 1939 chce wstrzymania prac przy drodze w Mątwicy

Stowarzyszenie Wizna 1939 chce wstrzymania prac przy drodze w Mątwicy

24.09.2018, 18:36, akt. 18:45

Stowarzyszenie domaga się wstrzymania prac przy modernizacji drogi Łomża-Nowogród. Uważa, że trzeba szczegółowo zbadać teren, gdzie znaleziono ludzkie szczątki.

Szczątki dziesięciu żołnierzy poległych w 1920 roku złożono  w zbiorowej mogile na cmentarzu w Szumowie, fot. Adam Dąbrowski
Szczątki dziesięciu żołnierzy poległych w 1920 roku złożono w zbiorowej mogile na cmentarzu w Szumowie, fot. Adam Dąbrowski

Inwestor odpowiada, że szczątki zabezpieczono, a prokuratura i IPN nie nakazały wstrzymania prac.

Stowarzyszenie Wizna 1939 zajmuje się upamiętnianiem historii. Jego działacze uważają, że mimo przeprowadzonych ekshumacji szczątków odkrytych w czasie budowy, wszystkich jednak nie zabrano. Marcin Sochoń z Wizny 1939 poinformował, że pisma w tej sprawie stowarzyszenie wysłało w ostatnim czasie do kilku instytucji, m.in. na policję, do Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, IPN, wojewódzkiego konserwatora zabytków, do marszałka województwa.

Stowarzyszenie podkreśla, że mogły to być szczątki polskich żołnierzy z 1939 roku, niewykluczone że też szczątki ofiar UB. W ocenie organizacji, w tym miejscu była niegdyś mogiła 86 żołnierzy 42. Pułku Piechoty, którzy po II wojnie światowej byli ekshumowani, a szczątki przeniesiono na cmentarz.

Sochoń powiedział, że stowarzyszenie uważa, że jeśli w miejscu budowy są wciąż jakiekolwiek ludzkie szczątki, należałoby przerwać prace i dokładnie przebadać teren. Znaleziono tam również - jak podał - pozostałość po magazynku do broni typu Browning.

Śledztwo w sprawie odnalezienia szczątków prowadzi Prokuratura Rejonowa w Łomży. Po wstępnych oględzinach biegły nie wykluczył, że mogą być to szczątki również z okresu I i II wojny światowej. Dlatego prokuratura chce postępowanie w tej sprawie i zebrane dowody przekazać pionowi śledczemu oddziału IPN w Białymstoku.

W poniedziałek (24.09) do Instytutu trafiło takie pismo, ale ostatecznej decyzji, kto będzie prowadził sprawę, jeszcze nie ma.

- Czekamy na stanowisko IPN - powiedziała szefowa Prokuratury Rejonowej w Łomży Karolina Szulkowska. Pytana o informacje przekazywane przez Wiznę 1939 o kolejnych odkryciach zaznaczyła, że prokuratura nie ma takich informacji, a szczątki, których dotyczyło zgłoszenie na policję, zostały zabezpieczone.

Sprawą interesuje się też Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w IPN w Warszawie. Piotr Kędziora-Babiński z tego Biura powiedział, że łomżyńska prokuratura poinformowała telefonicznie o tym, że sprawę będzie przesyłać do pionu śledczego w białostockim IPN.

- My czekamy na opinię biegłych odnośnie wieku (...) kości i artefaktów - powiedział Kędziora-Babiński i zaznaczył, że wszystkie materiały są w prokuraturze.

- My nie mamy podstaw, żeby coś tam twierdzić więcej. Oczywiście można by zrobić prace archeologiczne. To inwestor musiałby ewentualnie o to zadbać - dodał i wskazał, że obecnie taką decyzję może wydać jedynie łomżyńska prokuratura, albo Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN (pion śledczy) - jeśli przejmie od prokuratury sprawę.

Drogę wojewódzką Łomża-Nowogród przebudowuje Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, który podlega samorządowi województwa podlaskiego. Rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Urszula Arter poinformowała, że inwestycja jest kontynuowana, bo nikt - ani prokuratura, ani IPN - nie wydał decyzji  Podlaskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich decyzji o wstrzymaniu prac, żadna taka informacja nie wpłynęła także do urzędu marszałkowskiego. Dodała, że szczątki były dwukrotnie zabezpieczane i zabrane z miejsca, gdzie były znalezione.

Stowarzyszenie Wizna 1939 poinformowało o sprawie m.in wojewodę podlaskiego. Z udostępnionej dokumentacji wynika, że urząd wojewódzki poprosił IPN o informację o sposobie załatwienia tej sprawy.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


79. rocznica bitwy pod Wizną - uroczystości na Górze Strękowej

9.09.2018, 16:01

Modlitwami, złożeniem kwiatów i piknikiem militarnym na Górze Strękowej uczczono w niedzielę (9.09) 79. rocznicę bitwy pod Wizną z września 1939 r.


Prace ekshumacyjne IPN - W Białymstoku odnaleziono szczątki kolejnych osób

25.06.2018, 13:53

Szczątki kolejnych dziewiętnastu osób odnaleziono w czasie prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez specjalistów IPN w Białymstoku. Prace mają związek ze śledztwem miejscowego oddziału Instytutu, dotyczącym zbrodni funkcjonariuszy miejscowego UB z lat 1944-54.


Mieszkańcy Kupisk wciąż protestują przeciwko przebudowie drogi Łomża - Nowogród

8.06.2018, 07:42

Wzburzenie ustało, ale mieszkańcy Kupisk nie ustępują w swoich roszczeniach. W czwartek (07.06) rano zagrozili nawet wstrzymaniem robót na budowanej obwodnicy swojej miejscowości w ciągu drogi wojewódzkiej 645.


Dopiero badania DNA pomogą zidentyfikować szczątki ludzkie znalezione w Kolnie

27.05.2018, 13:22

Śledczy ustalają tożsamość osoby, której szczątki odkryto w rowie melioracyjnym w Kolnie.


Rozpoczęła się przebudowa ponad 10 km drogi wojewódzkiej Łomża-Nowogród

17.01.2018, 16:37

53 mln zł będzie kosztowała rozpoczynająca się przebudowa ponad 10 km drogi wojewódzkiej Łomża-Nowogród, razem z obwodnicą miejscowości Stare Kupiski - poinformowano w środę (17.01) w Mątwicy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok