Radio Białystok | Wiadomości | Specjaliści z IPN poszukują miejsc pochówku ofiar UB

Specjaliści z IPN poszukują miejsc pochówku ofiar UB

16.11.2018, 18:58, akt. 19:12

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończyli prace sondażowe w pobliżu aresztu śledczego w Białymstoku, gdzie poszukiwali kolejnych miejsc pochówków ofiar miejscowego UB z lat 1944-54. Ostatecznej oceny odkrytych tam szczątków dokona antropolog.

Prace archeologiczne na terenie białostockiego aresztu śledczego, Białystok 28.10.2013, fot. Agnieszka Czarkowska
Prace archeologiczne na terenie białostockiego aresztu śledczego, Białystok 28.10.2013, fot. Agnieszka Czarkowska

W ramach kilku śledztw IPN w Białymstoku, dotyczących zbrodni funkcjonariuszy UB w tym mieście, kilka lat temu prowadzone były ekshumacje na terenie tamtejszego aresztu śledczego. W kilku etapach prac przeprowadzonych w latach 2013-15, udało się na terenie dawnego ogrodu przy białostockim areszcie odnaleźć szczątki 385 osób, w tym również kobiet i dzieci. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że większość ofiar pochodzi z czasu okupacji niemieckiej. Szczątki pierwszych udało się już zidentyfikować na podstawie badań DNA.

Szczątki kilku osób odnaleziono też w trakcie podobnych prac w budynku administracyjnym aresztu, gdzie - według przekazów historycznych - po wojnie wykonywano wyroki śmierci i grzebano ofiary zbrodni komunistycznych.

Prace sondażowe IPN przy białostockim areszcie 

Teraz Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło prace sondażowe na terenie tuż przy areszcie, ale poza jego obecnym ogrodzeniem. To miejsca w pobliżu jam grobowych, odkrytych podczas wcześniejszych prac ekshumacyjnych.

Chodziło o sprawdzenie najnowszych relacji, wedle których - także tam mogą być pochówki ofiar UB.

Archeolodzy odkryli ludzkie szczątki 

Jak poinformował w piątek (16.11) Bogusław Łabędzki z wieloosobowego stanowisko ds. poszukiwań i identyfikacji IPN w Białymstoku, w czasie dwutygodniowych prac odkryto szczątki kostne. Jak wskazują oceny archeologów, są to wymieszane szczątki ludzkie. "Ostatecznej oceny dokona antropolog" - zaznaczył. Łabędzki zwrócił też uwagę, że w czasie prac okazało się, iż pierwotne ogrodzenie terenu przy areszcie znajdowało się ok. dwa metry dalej, niż obecnie.

Prace ekshumacyjne w okolicach cmentarza prawosławnego

Pion śledczy IPN w Białymstoku prowadzi też śledztwo, w ramach którego również na posesjach w okolicach cmentarza prawosławnego przy ul. Wysockiego, prowadzone były (i nie zostały jeszcze zakończone) prace ekshumacyjne. Podczas prac przeprowadzonych w czerwcu odnaleziono szczątki 22 osób, jesienią ubiegłego roku - szczątki 21 osób i drobne kości dwóch kolejnych.

Tam również prowadzony był teraz kolejny etap prac sondażowych. Następny zaplanowany jest na wiosnę 2019 roku. Prowadzone są one na dużej nieruchomości sąsiadującej z miejscem, gdzie wcześniej odkryto szczątki i przeprowadzono ekshumacje.

W ramach tych prac IPN weryfikuje informacje z relacji świadków i dokumentów archiwalnych, m.in. raportów wywiadu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość o tym, że w tych miejscach krótko po wojnie, wiosną i latem 1946 r. pochowano ofiary zbrodni komunistycznych, popełnionych na terenie ówczesnego województwa białostockiego. Historycy IPN zwracają uwagę, że w tym czasie były w tych miejscach okopy. I tam, czasem codziennie, czasem co kilka dni, przyjeżdżał samochód, a osoby w mundurach zrzucały do dołów zwłoki, które przysypywano warstwą słomy, a potem piasku.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


IPN poszukuje miejsc pochówku ofiar UB w Białymstoku

6.11.2018, 13:48

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji PIN wznowili badania sondażowe na działce w okolicach cmentarza prawosławnego w Białymstoku. Poszukują tam miejsc pochówków ofiar miejscowego UB z lat 1944-54. Podobne prace prowadzone są też w pobliżu aresztu śledczego.


W białostockim areszcie śledczym otwarto izbę pamięci ofiar systemów totalitarnych

15.10.2018, 13:50

Miejsce Upamiętnienia Ofiar Systemów Totalitarnych w latach 1939-1956 otwarto w poniedziałek (15.10) w Areszcie Śledczym w Białymstoku. Dotychczas odkryto tam szczątki blisko 400 ofiar. To przywracanie pamięci ofiarom, złożenie im hołdu, a także spłata długu wobec nich - mówiono podczas uroczystości.


Specjaliści z IPN znów zbadali okolice cmentarza prawosławnego w Białymstoku

1.10.2018, 13:53

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzili badania sondażowe na kolejnej działce w okolicach cmentarza prawosławnego w Białymstoku. Poszukują tam miejsc pochówków ofiar miejscowego UB z lat 1944-54. Szczątków ludzkich nie odnaleziono, ale badania będą kontynuowane.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok