Radio Białystok | Wiadomości | 365 kobiet skorzystało z mammografii w Białostockim Centrum Onkologii

365 kobiet skorzystało z mammografii w Białostockim Centrum Onkologii

16.12.2018, 14:12, akt. 14:40

365 kobiet wykonało dotąd bezpłatne badania mammograficzne w ramach projektu profilaktyki raka piersi, który realizuje Białostockie Centrum Onkologii. Program jest promowany hasłem: "Masz po co żyć! Badaj piersi".

Voyagerix, Fotolia.com
Voyagerix, Fotolia.com

Projekt jest dofinansowany z UE

Projekt jest dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

BCO realizuje go wspólnie ze szpitalem ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem. Obejmuje zarówno badania mammograficzne jak i naukę samobadania piersi oraz zachęcanie do badań. Wartość projektu przekracza 1,5 mln zł, z czego z UE pochodzi ponad 1,4 mln zł.

Rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz poinformowała, że 365 pań przebadano od sierpnia. Plan zakłada, że do końca 2020 r. z bezpłatnej mammografii skorzysta jeszcze ponad 740 kobiet w wieku 50-69 lat.

Mammografia to podstawowa metoda wykrywania nowotworu piersi

Mammografia, czyli badanie gruczołów piersiowych z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, to podstawowa metoda wykrywania nowotworu piersi. Należy ją wykonywać co dwa lata po 50. roku życia. Ponieważ przybywa zachorowań na raka piersi i dotyka to coraz młodszych kobiet, lekarze informują, że mammografię mogą też robić panie, które skończyły 40 lat.

Trwa kampania informacyjna projektu BCO. W mediach publikowane są szczegółowe informacje od lekarzy związane z profilaktyką raka piersi oraz ulotki informacyjne, w których można znaleźć szczegółowy instruktaż jak - krok po kroku - prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi. Na ulotce jest też formularz zaproszenia na bezpłatną mammografię.

Radiolog Wiktoria Waśkiewicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Białostockim Centrum Onkologii, tłumaczy w materiałach w kampanii, że w profilaktyce raka piersi chodzi o to, żeby na badania zgłaszały się kobiety, które nie mają żadnych objawów.

- Czyli są zdrowe i chcą sprawdzić, czy mimo braku symptomów, tam w środku, w piersiach, wszystko jest w porządku - wyjaśnia Waśkiewicz. Zaznaczyła, że badać się przychodzą właśnie takie pacjentki oraz te, które mają pewne podejrzenia.

Waśkiewicz podkreśla, że badania profilaktyczne to "obowiązek, wielka odpowiedzialność". - Nie tylko za siebie, ale też za swoich bliskich, bo przecież choroba to nieszczęście, które dotyka i pacjentkę i całą rodzinę. A w prosty i dostępny sposób można mu zapobiegać - podkreśla lekarka. Im rak jest wykryty wcześniej, tym większa szansa na wyleczenie.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok"

14.10.2018, 07:18

Około dwustu osób przeszło w niedzielę ulicami Białegostoku w Marszu Nadziei "Rak to nie wyrok". To wyraz solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami, ale także zachęta do korzystania z badań profilaktycznych..


BCO ma już akt notarialny na budowę kompleksowego ośrodka leczenia raka piersi

11.10.2018, 11:32

Białostockie Centrum Onkologii przejęło nieodpłatnie od samorządu województwa budynek po dawnym szpitalu gruźliczym w Białymstoku, gdzie powstanie Breast Cancer Unit - centrum kompleksowego leczenia i diagnostyki chorób nowotworowych u kobiet. Podpisano akt notarialny przekazania budynku.


Osoby z chorobą nowotworową mogą liczyć na wsparcie lekarzy i terapeutów

25.09.2018, 17:18

Wszechstronną opiekę rehabilitacyjną, by wracać na rynek pracy, dostaną w Łomży pacjenci z chorobą onkologiczną. W szpitalu wojewódzkim otwarto tam we wtorek (25.09) punkt konsultacyjny rehabilitacji. To element programu realizowanego przez Białostockie Centrum Onkologii (BCO).
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok