Radio Białystok | Wiadomości | BCO ma już akt notarialny na budowę kompleksowego ośrodka leczenia raka piersi

BCO ma już akt notarialny na budowę kompleksowego ośrodka leczenia raka piersi

11.10.2018, 11:32, akt. 12:35

Białostockie Centrum Onkologii przejęło nieodpłatnie od samorządu województwa budynek po dawnym szpitalu gruźliczym w Białymstoku, gdzie powstanie Breast Cancer Unit - centrum kompleksowego leczenia i diagnostyki chorób nowotworowych u kobiet. Podpisano akt notarialny przekazania budynku.

Białostockie Centrum Onkologii, fot. Wojciech Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii, fot. Wojciech Szubzda

Białostockie Centrum Onkologii (BCO) jest jedynym specjalistycznym szpitalem onkologicznym w Podlaskiem. Szpital podlega samorządowi województwa. W przejętym budynku przy ul. Warszawskiej 18 w Białymstoku powstanie Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych Kobiet Breast Cancer Unit oraz Centrum Diagnostyki Ginekologicznej w trybie tzw. jednego dnia.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński poinformował w czwartek (11.10) na konferencji prasowej w BCO, że zarząd województwa chce wpisać do projektu budżetu województwa na 2019 r. kwotę 800 tys. zł na przygotowanie dokumentacji architektoniczno-technicznej adaptacji budynku na potrzeby ośrodka Breast Cancer Unit. 

Uważamy, że to centrum w przyszłości uzyska akredytację i będzie wiodącą jednostką leczenia chorób onkologicznych kobiet - powiedział marszałek.

Prace budowlane mają się zacząć w 2020 r.

Dyrektor BCO Magdalena Borkowska poinformowała, że prace nad dokumentacją potrwają około roku. Modernizacja budynku, czyli prace budowlane, mają się zacząć w 2020 r. Marszałek Leszczyński dodał, że prace potrwają nie dłużej niż dwa lata.

Członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia Bogdan Dyjuk podkreślił, że BCO jest wiodącą placówką zdrowotną samorządu województwa podlaskiego, która wdraża "tradycyjne" metody leczenia, ale szuka także innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie, których dotychczas w makroregionie nie było. Powiedział, że zarząd województwa zmierza to tego, by to centrum "stało się rzeczywistością". Bogdan Dyjuk podkreślił, że powstanie centrum Breast Cancer Unit jest "najważniejszym pomysłem do wdrożenia", najbardziej skorzystają z niego mieszkańcy regionu.

Członek zarządu województwa Stefan Krajewski, który odpowiada za mienie dodał, że przekazanie BCO obiektu na Breast Cancer Unit to najlepsza decyzja, bo rośnie zachorowalność na raka.

Pacjentki otrzymają kompleksową opiekę 

Dyrektor BCO Magdalena Borkowska podkreśliła, że BCO ma "ogromny potencjał" rozwojowy jeżeli chodzi o metody leczenia, bo ma kadrę i sprzęt. Zaznaczyła, że nie ma Podlaskiem miejsca, gdzie chore pacjentki miałyby "kompleksową, holistyczną" opiekę, a taka ma być w Breast Cancer Unit.

Koordynator tego powstającego centrum dr Leszek Kozłowski powiedział, że rak piersi u kobiet, jak również nowotwory żeńskiego układu rozrodczego są "epidemiologią XXI w". 

Ponad 18 tys. pacjentek rocznie chorych na raka piersi robi naprawdę wrażenie - mówił dr Leszek Kozłowski.

Przypomniał, że Polska należy do krajów o tzw. średniej zapadalności na raka piersi, ale dużo kobiet umiera, bo za późno zgłasza się do lekarza, mimo, że są prowadzone programy profilaktyczne. "To jest smutne" - mówił.

To pierwszy taki ośrodek w Podlaskiem 

W Polsce w koncepcji Breast Cancer Unit działają jak dotąd tylko cztery ośrodki, w północno-wschodniej Polsce Białystok będzie pierwszym - dodał Kozłowski. Podkreślił, że pacjentka w takim centrum będzie mogła liczyć na "nieograniczoną" diagnostykę, a gdy będzie wykryta choroba, na kompleksowe, nowoczesne leczenie w jednym miejscu łącznie np. z rekonstrukcją piersi.

Dyrektor BCO poinformowała, że w tym szpitalu w 2018 r. o 41 proc. wzrosła w porównaniu do 2017 r. liczba operacji radykalnego usunięcia piersi z jednoczesną ich rekonstrukcją. Nie ma kolejek do badań mammograficznych. W ostatnich latach, rocznie, w BCO wykonywanych jest ponad 6 tys. takich badań.

4,6 mln zł na modernizację budynków BCO

W czwartek podpisano także umowę, na mocy której BCO otrzyma 4,6 mln zł od samorządu województwa na modernizację innych budynków należących do szpitala. Chodzi o obiekty po dawnej ginekologii i położnictwie. Ta część szpitala będzie zmodernizowana i rozbudowana. Pierwszy etap zaplanowanych prac ma kosztować 9 mln zł, z czego 4,6 mln zł zaplanowano na 2018 r, resztę na 2019 r.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Osoby z chorobą nowotworową mogą liczyć na wsparcie lekarzy i terapeutów

25.09.2018, 17:18

Wszechstronną opiekę rehabilitacyjną, by wracać na rynek pracy, dostaną w Łomży pacjenci z chorobą onkologiczną. W szpitalu wojewódzkim otwarto tam we wtorek (25.09) punkt konsultacyjny rehabilitacji. To element programu realizowanego przez Białostockie Centrum Onkologii (BCO).


W Augustowie powstał punkt rehabilitacji osób cierpiących na nowotwory

19.09.2018, 16:01

Te zabiegi mają ułatwić chorym powrót do pracy. W Augustowie powstał punkt rehabilitacji osób cierpiących na nowotwory. 


Wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi to większa szansa na leczenie

18.09.2018, 19:38

Lekarze zachęcają, by nie bagatelizować objawów, np. chrypki, która utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie.


Dzięki ośrodkowi Breast Cancer Unit ma być lepsze leczenie raka piersi

26.08.2018, 11:14

Jeszcze lepsza, kompleksowa diagnostyka i leczenie raka piersi, by był wykryty i leczony jak najwcześniej, ma być głównym efektem powołania nowego ośrodka, tzw. Breast Cancer Unit, który chce utworzyć Białostockie Centrum Onkologii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

Skra Bełchatów - Ślepsk Malow Suwałki, 22.12.2019, fot. Joanna Szubzda
SPORT
6.04.2020, 20:02, akt. 7.04.2020, 13:25

Nicolas Szerszeń opuszcza Ślepsk Malow Suwałkiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok