Radio Białystok | Wiadomości | Wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi to większa szansa na leczenie

Wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi to większa szansa na leczenie

18.09.2018, 19:38, akt. 19:49

Lekarze zachęcają, by nie bagatelizować objawów, np. chrypki, która utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Profilaktyka nowotworów głowy i szyi - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zwracanie uwagi na takie symptomy jak owrzodzenie jamy ustnej, ból języka, trudności w połykaniu, guzek w szyi, podnoszenie wiedzy społeczeństwa, czym mogą one być - to główny cel trwającego od 17 do 21 września Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Tegoroczne hasło brzmi "Po stronie przeżycia" - poinformowano we wtorek (18.09) na konferencji prasowej w Klinice Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku.

Lekarze w Białymstoku uczestniczą w tym tygodniu profilaktyki od sześciu lat. Informują o zagrożeniach, metodach leczenia, czynnikach ryzyka.

Kierownik Kliniki Otolaryngologii USK prof. Marek Rogowski powiedział, że nowotwory głowy i szyi są na szóstym miejscu pod względem występowania. "O tym się zapomina" - mówił i wskazał, że nie mówi się o tych nowotworach tak często jak np. o raku piersi. Tymczasem - jak zaznaczył - rak w obrębie głowy lub szyi w znacznym stopniu wpływa na jakość życia człowieka.

Dr hab. Ewa Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii zauważyła, że pacjenci zgłaszają się do specjalistów, gdy choroba nowotworowa jest już zaawansowana, "w zbyt późnym stadium", a to oznacza, iż tylko 60 proc. z nich przeżyje pięć lat.

- Natomiast wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej daje szanse na uratowanie około 80-90 proc. pacjentów - mówiła Sierko. Dodała, że wszystkim pacjentom lekarze są w stanie zaproponować nowoczesne leczenie z wykorzystaniem chirurgii, radioterapii, a nawet operacji rekonstrukcyjnych twarzy, by poprawić pacjentom komfort życia. Natomiast pacjenci po usunięciu krtani uczą się mówić.

Sierko wskazała, że pierwsze objawy nowotworów w obrębie głowy i szyi są "niespecyficzne".

- One bardzo często naśladują banalne infekcje, naśladują różnego typu podrażnienia, natarcia, zranienia w jamie ustnej. Wielokrotnie są bagatelizowane przez pacjentów, czasami też przez lekarzy - powiedziała.

Otarcia, infekcje dziąseł, policzków udaje się wyleczyć, ale guz "sam nie zniknie". Dlatego ważny jest trzytygodniowy okres utrzymywania się objawów, bo powinny być "czerwonym światełkiem" dla pacjenta, że trzeba pójść do lekarza rodzinnego, dentysty, laryngologa lub chirurga szczękowego.

Dr Jarosław Łuczaj z Kliniki Otolaryngologii USK podkreślał, że "nie jest żadnym banałem" podkreślanie, by pacjenci nie bagatelizowali przedłużających się potencjalnych objawów choroby. Podkreślał, że na początek wystarczy badanie u laryngologa, który przeprowadzi diagnostykę.

Lekarze przypominają, że czynnikami ryzyka nowotworów są: palenie papierosów, e-papierosów, picie mocnego alkoholu, żucie tabaki, ale też np. wirus HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, którym można się zarazić drogą kontaktów seksualnych. Sierko mówiła, że to efekt "zmiany zachowań obyczajowych", z powodu HPV choruje coraz więcej młodych ludzi. Podkreślała, że w ostatnich latach lekarze odbyli wiele pogadanek z młodzieżą, którą uczulano także na dopalacze, bo nie wiadomo, jakie skutki ich zażywanie może dać w przyszłości. Niebezpieczne mogą też być źle dobrane, stale drażniące protezy zębowe.

W Podlaskiem rocznie notuje się 400-500 zachorowań na nowotwory głowy i szyi. W ostatnich 20 lat przybyło 20 proc. zachorowań.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi

17.09.2018, 22:32

Jak ustrzec się nowotworów głowy i szyi?


Lansowane mody żywieniowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia – apelują eksperci

13.09.2018, 16:51

Lansowane różne mody żywieniowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia; warto przestrzegać podstawowych zasad żywienia i pilnować, by było różnorodne - podkreślają specjaliści podczas odbywającego się w czwartek (13.09) w Białymstoku 26. Ogólnopolskiego Sympozjum Bromatologicznego.


Nowotwory prostaty coraz częstsze - mężczyzn wspiera stowarzyszenie "Gladiator"

4.09.2018, 17:59

Nowotwory prostaty są drugie po raku piersi, pacjenci wymagają wszelkich form wsparcia - także psychologicznego, którego wciąż jest za mało - podkreślano we wtorek (04.09) w Białostockim Centrum Onkologii.


Podlaskie szpitale i przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pieniądze na inwestycje w onkologię

18.08.2018, 10:22

15 mln zł na inwestycje poprawiające leczenie raka w regionie mogą zdobyć szpitale i przedsiębiorcy w konkursie na dotacje. We wrześniu przeprowadzi go Urząd Marszałkowski w Białymstoku.


Ponad 15 mln zł na poprawę jakości usług medycznych w podlaskich szpitalach

9.07.2018, 18:49

Szpitale w Kolnie, Mońkach i w Choroszczy oraz Białostockie Centrum Onkologii dostaną 15,5 mln z UE na inwestycje, remonty i doposażenie placówek medycznych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc
Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty

fot. Marcelina Markowska
REGION
4.04.2020, 14:55, akt. 15:08

Leśne drogi i parkingi zagrodzone

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok