Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 15 mln zł na poprawę jakości usług medycznych w podlaskich szpitalach

Ponad 15 mln zł na poprawę jakości usług medycznych w podlaskich szpitalach

9.07.2018, 18:49, akt. 19:42

Szpitale w Kolnie, Mońkach i w Choroszczy oraz Białostockie Centrum Onkologii dostaną 15,5 mln z UE na inwestycje, remonty i doposażenie placówek medycznych.

Białostockie Centrum Onkologii, fot. Ryszard Minko
Białostockie Centrum Onkologii, fot. Ryszard Minko

Więcej pieniędzy na ochronę zdrowia


W imieniu zarządu województwa podlaskiego umowy na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego z przedstawicielami szpitali podpisali marszałek Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno.

Marszałek  województwa podlaskiego przy okazji poinformował o zwiększeniu środków na ochronę zdrowia z planowanych wcześniej z RPO 162 do 188 mln zł.


- Bez zdrowych mieszkańców trudno mówić o rozwoju przedsiębiorczości, kultury, edukacji w regionie - mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno, dziękując przedstawicielom szpitali za przygotowanie projektów do programu. - Dzięki dofinansowaniu z RPO możemy wpływać na zwiększenie możliwości technicznych, technologicznych szpitala, na wzrost jakości urządzeń, którymi szpitale dysponują - podkreślił Żywno.


W Kolnie m.in. remont oddziałów


Szpital Ogólny w Kolnie zgłosił inwestycję na kwotę blisko 4 mln zł, otrzymał 2,3 mln zł. Urząd Marszałkowski w Białymstoku poinformował, że w ramach projektu zaplanowany jest w placówce remont oddziałów chirurgii, remont sali pooperacyjnej, zakup nowoczesnego wyposażenia na potrzeby oddziału i sali pooperacyjnej. Przebudowa ma umożliwić lepszy dostęp do świadczeń medycznych w zakresie chorób układu kostno-mięśniowo-stawowego oraz układu krążenia.


W Mońkach głównie zakup sprzętu


Dyrektor szpitala w Mońkach Jarosław Pokoleńczuk powiedział, że z zaplanowanej inwestycji na blisko 3,5 mln zł szpital otrzymał prawie 3 mln zł. Placówka doposaży i wymieni aparaturę medyczną w pracowni endoskopii oraz wykona tam remont. Poza tym wymieniony będzie przestarzały aparat RTG i zakupiona zostanie aparatura medyczna na potrzeby oddziału rehabilitacji oraz zakładu rehabilitacji leczniczej.


Szpital psychiatryczny przebuduje budynek


Dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy Tomasz Goździkiewicz przekazał, że dotacja w wysokości 3,4 mln zł uzupełni wartość zgłoszonego projektu, którego całkowita kwota wynosi 6,5 mln zł.


- Dzięki temu przebudujemy budynek na potrzeby oddziału ogólnopsychiatrycznego i oddziału leczenia zaburzeń nerwicowych. Kupimy też sprzęt medyczny niezbędny na tych oddziałach oraz w Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień w Białymstoku - wyjaśnił dyrektor szpitala w Choroszczy.


W BCO powstanie centralna pracownia leków cytostatycznych


Jedyny szpital onkologiczny w regionie - Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku - zgłosił projekt, który ma poprawić jakość i dostępność zabiegów chemioterapii onkologicznej na łączną kwotę ponad 13 mln zł. Szpital otrzymał dofinansowanie z RPO w wysokości 6,8 mln zł.

- Utworzymy centralną pracownię leków cytostatycznych oraz przebudujemy aptekę szpitalną oraz centralną sterylizatornię - poinformowała dyrektorka BCO Magdalena Borkowska. Dodała, że dzięki temu zwiększy się liczba zabiegów chemioterapii onkologicznej wykonywanych zarówno w trybie ambulatoryjnym, jak i stacjonarnym.

Dodatkowo BCO poinformowało, że placówka znalazła się wśród dziesięciu szpitali w Polsce, które otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia na zakup dwugłowicowej gamma kamery do diagnostyki onkologicznej. BCO przyznano na ten cel blisko 2,5 mln zł. Sprzęt został dofinansowany w ramach zadania Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"To nie jest zastraszanie pielęgniarek" - dyrektor UDSK o doniesieniu do prokuratury

9.07.2018, 16:30

Doniesienie do prokuratury nie jest zastraszaniem personelu - zapewnia dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.


Białostockie Centrum Onkologii otrzyma blisko 2,5 mln złotych od ministerstwa zdrowia na nowy sprzęt

7.07.2018, 14:02

Prawie 2 i pół miliona złotych z ministerstwa zdrowia dostanie Białostockie Centrum Onkologii. Placówka znalazła się w gronie 10 szpitali, które dostały dofinansowanie.


Wciąż nie ma porozumienia między pielęgniarkami a dyrekcją augustowskiego szpitala

5.07.2018, 10:09

Wciąż nie ma ostatecznego porozumienia między pielęgniarkami, a dyrekcją szpitala w Augustowie.


Pieniądze dla szpitali - w Hajnówce powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego

3.07.2018, 15:11

Trzy podlaskie szpitale dostaną pieniądze na poprawę warunków leczenia. Zarząd województwa podlaskiego przyznał im ponad 13,5 miliona złotych unijnej dotacji na inwestycje.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok