Radio Białystok | Wiadomości | Osoby z chorobą nowotworową mogą liczyć na wsparcie lekarzy i terapeutów

Osoby z chorobą nowotworową mogą liczyć na wsparcie lekarzy i terapeutów

25.09.2018, 17:18, akt. 17:51

Wszechstronną opiekę rehabilitacyjną, by wracać na rynek pracy, dostaną w Łomży pacjenci z chorobą onkologiczną. W szpitalu wojewódzkim otwarto tam we wtorek (25.09) punkt konsultacyjny rehabilitacji. To element programu realizowanego przez Białostockie Centrum Onkologii (BCO).

Szpital Wojewódzki w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Szpital Wojewódzki w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Takie punkty konsultacji działają już także w BCO, szpitalu ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem, sanatorium uzdrowiskowym w Augustowie - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w łomżyńskim szpitalu.

Ułatwić powrót do pracy 

Punkty powstały w ramach "Programu rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną ułatwiającego powrót do pracy", który realizuje BCO - jedyny szpital onkologiczny w Podlaskiem. Program jest dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 z puli na "Aktywne i zdrowe starzenie się". BCO wdraża go wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku i szpitalem w Wysokiem Mazowieckiem. Łączna wartość programu to 9,5 mln zł.

Główny cel programu - rehabilitacja zawodowa i psychologiczna

Jak przypomina Białostockie Centrum Onkologii, główny cel programu to rehabilitacja zawodowa, ale także psychologiczna osób po chorobie onkologicznej, by mogły skuteczniej wracać na rynek pracy. Z pomocy mogą korzystać mieszkańcy województwa podlaskiego w wieku 20-64 lata, u których rozpoznano raka od 2016 r. Mogą liczyć na turnusy rehabilitacyjne (kilkudniowe w różnej formie: stacjonarnej, ambulatoryjnej), rehabilitację społeczną, pomoc psychologiczną.

Wsparcie lekarzy i terapeutów 

Członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski powiedział dziennikarzom, że punkty konsultacyjne są w różnych miejscach w regionie. "Obserwujemy, że jest problem z powrotem tych osób na rynek pracy, ale chcemy też wspierać je tak naprawdę w różnych dziedzinach" - dodał. Podkreślał że ważna jest pomoc udzielona pacjentowi zarówno wtedy, gdy dowiaduje się, że jest chory, jak i później. W punkcie konsultacyjnym są lekarze, terapeuci. Przypomniał, że w ramach programu szkoli się również kadra medyczna. Stefan Krajewski powiedział, że w regionie w ostatnich miesiącach z pomocy w punktach konsultacyjnych skorzystało ponad 70 pacjentów, z czego 37 w Łomży.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Łomży Roman Nojszewski podkreślił wagę pomocy pacjentom "w tak ciężkim momencie, w którym czasami człowiek nie wie, co ze sobą zrobić". "A taka pomoc, taki punkt konsultacyjny, współpraca z Białostockim Centrum Onkologii (...) daje taką możliwość" - dodał. Przypomniał, że program będzie realizowany do 2021 r. Roman Nojszewski wskazał, że pomoc jest udzielana nie tylko na kilka miesięcy, bo przypadków chorób nowotworowych jest coraz więcej.

Duże zainteresowanie projektem 

Lekarz Małgorzata Wagner-Oleszczuk, koordynator pionu onkologii w szpitalu wojewódzkim w Łomży, wskazała, że program ma innowacyjny charakter. "Czegoś takiego tutaj do tej pory nie mieliśmy, nie robiliśmy. Zainteresowanie jest duże" - mówiła. Dodała, że pomoc jest kompleksowa. "Poza leczeniem jest jeszcze pomoc psychologiczna, rehabilitacyjna. Jest to na pewno bardzo ważne w obecnym świecie" - dodała Wagner-Oleszczuk.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Augustowskie sanatorium uzdrowiskowe poszerza swoją ofertę o punkt konsultacyjny i rehabilitację osób z chorobami nowotworowymi

21.09.2018, 10:12

Psychoterapia, masaże, krioterapia miejscowa, leczenie ultradźwiękami, kinezjoterapia, ćwiczenia w wodzie oraz zabiegi z zakresu elektroterapii - to oferta augustowskiego sanatorium.


Nowotwory prostaty coraz częstsze - mężczyzn wspiera stowarzyszenie "Gladiator"

4.09.2018, 17:59

Nowotwory prostaty są drugie po raku piersi, pacjenci wymagają wszelkich form wsparcia - także psychologicznego, którego wciąż jest za mało - podkreślano we wtorek (04.09) w Białostockim Centrum Onkologii.


Dzięki ośrodkowi Breast Cancer Unit ma być lepsze leczenie raka piersi

26.08.2018, 11:14

Jeszcze lepsza, kompleksowa diagnostyka i leczenie raka piersi, by był wykryty i leczony jak najwcześniej, ma być głównym efektem powołania nowego ośrodka, tzw. Breast Cancer Unit, który chce utworzyć Białostockie Centrum Onkologii.


BCO przejmie budynek po tzw. szpitalu płucnym przy Warszawskiej

21.08.2018, 15:52

Białostockie Centrum Onkologii wkrótce powiększy się o nowy budynek. Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował, że szpital otrzyma pustostan po tak zwanym szpitalu płucnym przy ulicy Warszawskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc
Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty

fot. Marcelina Markowska
REGION
4.04.2020, 14:55, akt. 15:08

Leśne drogi i parkingi zagrodzone


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok