Radio Białystok | Wiadomości | Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok"

Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok"

autor: Grzegorz Pilat

14.10.2018, 07:18, akt. 15:22

Około dwustu osób przeszło w niedzielę ulicami Białegostoku w Marszu Nadziei "Rak to nie wyrok". To wyraz solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami, ale także zachęta do korzystania z badań profilaktycznych..

Marsz "Rak To Nie Wyrok" - Fot. Grzegorz Pilat
Marsz "Rak To Nie Wyrok" - Fot. Grzegorz Pilat

Ulicami Białegostoku przeszedł marsz "Rak to nie wyrok" - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Marsz organizowany jest od 12 lat

Marsz od dwunastu lat organizuje Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, wspólnie z m.in. Białostockim Centrum Onkologii (BCO). Inicjatywie patronują władze miasta i regionu. Ma ona zachęcać do prowadzenia zdrowego trybu życia, dbania o siebie i regularnego korzystania z badań profilaktycznych.

Marsz wyruszył z Rynku Kościuszki, zakończył się w BCO, gdzie można skorzystać z badań i porad specjalistów. Wzięły w nim udział m.in. panie z ruchów Amazonek, lekarze, władze miasta i regionu, parlamentarzyści oraz mieszkańcy miasta. Uczestnicy nieśli długą różową wstążkę, trzymali też różowe róże.

Musimy się pokłonić wszystkim tym, którzy walczą z chorobą nowotworową, tym, którzy zostali wyleczeni i przyszli tutaj, żeby zaświadczyć, że +rak to nie wyrok+

- mówiła do uczestników jedna z organizatorek, lekarka onkolog dr Mirosława Demska. Podkreślała, że marsz to danie nadziei osobom, które się leczą.

W marszu wzięła udział obecna wicemarszałek Sejmu

Obecna na marszu wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła do uczestników, że aby wygrać z rakiem potrzebne jest nie tylko wsparcie lekarzy i psychologów, ale także edukacja:

Trzeba się badać, trzeba się kontrolować, bo profilaktyka jest najważniejsza

- dodała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wiem, że kobiety wierzą, że są nieśmiertelne i o sobie myślą na samym końcu, ale tutaj powinnyśmy myśleć w pierwszej kolejności. Bo jeżeli my będziemy chore, ucierpi na tym cała rodzina i najbliżsi, więc myślmy o sobie egoistycznie, badajmy się, a kiedy, niestety, ta choroba nas dopadnie, miejmy świadomość, że z nią można wygrać, mając wsparcie wspaniałych osób 

- mówiła Kidawa-Błońska.

Do badań i "stawiania czoła trudnościom" związanym z chorobą zachęcał wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno. Natomiast zastępca prezydenta Białegostoku, Zbigniew Nikitorowicz zapewniał o wsparciu miasta w działaniach profilaktycznych i edukacyjnych.

Okazja do pokazania, że z rakiem można wygrać

Uczestniczki mówiły, że marsz to dla nich okazja do zademonstrowania, że żyją, że nie dały się chorobie. Pani Jadwiga, amazonka, mówiła, że to przede wszystkim wsparcie dla kobiet, które są w trakcie leczenia, żeby im pokazać, że nie są same. Pani Ania natomiast mówiła, że nie można się bać "tej strasznej choroby", tylko trzeba się regularnie badać.

Lekarz radiolog, Wiktoria Waśkiewicz, kierownik zakładu Diagnostyki Obrazowej w Białostockim Centrum Onkologii podkreśla, że ważne jest to, aby badanie mammograficzne, jako podstawowe badanie w profilaktyce raka piersi, było wykonywane regularnie. 

To pozwala lekarzowi wykryć nowotwór złośliwy we wczesnym stadium rozwoju

- wyjaśniła Wiktoria Waśkiewicz

Ponad 6 tys. badań mammograficznych rocznie w Białymstoku

Waśkiewicz informowała w ostatnich dniach, przy okazji przekazania budynku pod tworzone przez BCO centrum Breast Cancer Unit, że w BCO w 2016 i 2017 r. wykonano każdego roku po ok. blisko 6,5 tys. badań mammograficznych. w czwartym kwartale 2018 liczba mammografii wzrosła. Wiele wskazuje na to, że do końca 2018 r. będzie wykonanych ponad 7 tys. mammografii.

Wiktoria Waśkiewicz podkreślała, że rozbudowa tej pracowni pozwoliłaby zarówno na rozszerzenie usług diagnostycznych, ale i możliwość wykonywania jeszcze bardziej precyzyjnych badań takich jak tomosynteza i mammografia spektralna. Szpital przygotowuje się do kolejnych inwestycji. Dyrektor BCO Magdalena Borkowska mówiła także wtedy dziennikarzom, że na mammografię w tym szpitalu nie ma kolejek.

Białostockie Centrum Onkologii realizuje również - dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 - program profilaktyki raka "Masz po co żyć! Badaj piersi" w ramach którego wykonywane są bezpłatne mammografie, jak również prowadzona nauka samobadania piersi.

źródło: PAP | red: sk, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


BCO ma już akt notarialny na budowę kompleksowego ośrodka leczenia raka piersi

11.10.2018, 11:32

Białostockie Centrum Onkologii przejęło nieodpłatnie od samorządu województwa budynek po dawnym szpitalu gruźliczym w Białymstoku, gdzie powstanie Breast Cancer Unit - centrum kompleksowego leczenia i diagnostyki chorób nowotworowych u kobiet. Podpisano akt notarialny przekazania budynku.


Metamorfozy kobiet, które wygrały walkę z nowotworem piersi

4.10.2018, 17:59

Przed dwa miesiące zmieniły swój wygląd nie do poznania. Dzięki temu odmieniły także swoje życie.


Osoby z chorobą nowotworową mogą liczyć na wsparcie lekarzy i terapeutów

25.09.2018, 17:18

Wszechstronną opiekę rehabilitacyjną, by wracać na rynek pracy, dostaną w Łomży pacjenci z chorobą onkologiczną. W szpitalu wojewódzkim otwarto tam we wtorek (25.09) punkt konsultacyjny rehabilitacji. To element programu realizowanego przez Białostockie Centrum Onkologii (BCO).


Wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi to większa szansa na leczenie

18.09.2018, 19:38

Lekarze zachęcają, by nie bagatelizować objawów, np. chrypki, która utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok