Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się nabór projektów do programu kluczowych wydarzeń kulturalnych w mieście

Rozpoczął się nabór projektów do programu kluczowych wydarzeń kulturalnych w mieście

20.03.2019, 14:11, akt. 14:25

Władze Białegostoku chcą na 3 lata zapewnić pewność finansowania wydarzeń szczególnie ważnych dla miejskiej kultury. W środę (20.03) rozpoczął się nabór projektów do Programu Wydarzeń Kluczowych; pięć takich wydarzeń wybierze 5 czerwca specjalna kapituła.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Dofinansowanie wydarzeń kulturalnych w mieście 

Wybór związany jest z "Programem polityki kulturalnej miasta Białystok na lata 2018-2022 plus", przyjętym przez radnych w połowie ub. roku. Wśród zadań strategicznych na ten rok wymienia on opracowanie i wdrożenia Programu Wydarzeń Kluczowych dla kultury w mieście. Mają one dostać specjalne dofinansowanie przez trzy lata (2020-2022), zapewniające im w tym czasie ciągłość i rozwój.

Dla potrzeb Programu Wydarzeń Kluczowych przygotowano specjalne logo "ZAUWAŻALNE", z połączenia słów "zauważalność" i "ważne". Regulamin zakłada wybór pięciu takich wydarzeń organizowanych w Białymstoku: trzech projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe oraz dwóch zgłoszonych przez instytucje kultury.

Edyta Mozyrska dyrektor departamentu kultury promocji i sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku mówiła w środę na konferencji prasowej, że na te trzy pierwsze przeznaczonych będzie w pierwszym roku minimum 1,1 mln zł. Możliwe jest zarówno sfinansowanie w całości, jak i dofinansowanie (współfinansowanie) takiego projektu.


Ideą Programu Wydarzeń Kluczowych jest ułatwienie rozwoju wydarzeń o doniosłym znaczeniu artystycznym, organizowanych przez białostockich twórców. To ma być też takim motorem rozwoju białostockiej kultury - powiedziała Edyta Mozyrska.


Wyjaśniła, że dotąd trudno było wskazać takie najważniejsze wydarzenia, spośród wszystkich realizowanych w mieście.


Organizacjom pozarządowym, ale i instytucjom kultury zależy na tym, żeby mieć taką długofalową pewność co do tego, że ich przedsięwzięcie będzie mogło się przez jakiś czas rozwijać. Z drugiej strony my nie ukrywamy, że zależy nam na tym, żeby wykreować, a jeśli nie wykreować, to wspierać te marki, które będą służyły promocji miasta. Nie tylko w województwie, ale także w całym kraju - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.


Projekty można zgłaszać do 25 kwietnia

Wyboru pięciu wydarzeń - spośród zgłoszeń, które będą przyjmowane od środy do 25 kwietnia - dokona specjalna kapituła, tzw. zespół stu. Składa się on m.in. z decydentów samorządu miejskiego i wojewódzkiego, dyrektorów placówek kultury, przedstawicieli twórców i animatorów kultury oraz dziennikarzy.

Dyrektor Mozyrska dodała, że w pierwszej edycji Programu Wydarzeń Kluczowych większa uwaga będzie przykłada do imprez już istniejących (choć regulamin nie wyklucza również zgłaszania nowych). "Trudno byłoby ocenić coś, co ktoś może wymyślić i podawać jako wspaniały projekt, a nie mieliśmy okazji tego poznać, zobaczyć doświadczyć" - powiedziała.

Wyjaśniła, że w tym czasie mogą się w mieście pojawić nowe imprezy korzystające z innych źródeł finansowania, które z czasem będą mogły dołączyć do Programu Wydarzeń Kluczowych i wziąć udział w wyborze projektów za trzy lata.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślił, że ten program nie wyklucza utrzymania dotychczasowych form finansowania kultury w mieście. 


Daje pewien handicap tym pięciu przedsięwzięciom, ale pozostałe mogą być jak najbardziej realizowane na dotychczasowych zasadach. Więc nikt stratnym nie będzie. Wiadomo, że w mieście dzieje się dużo więcej, niż tylko pięć imprez kulturalnym w ciągu roku - powiedział.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


18 twórców ze stypendiami marszałka województwa podlaskiego - rozdano blisko 160 tys. zł

13.03.2019, 15:34

18 twórców z województwa podlaskiego otrzymało stypendia artystyczne marszałka województwa, dzięki czemu powstaną m.in. tomiki poezji, przedstawienia teatralne, płyty muzyczne i wystawy. Rozdano w sumie blisko 160 tys. zł.


Studenci zorganizowali wystawę "Zanikający Białystok"

13.03.2019, 14:45

Jak chronić stare drewniane obiekty w Białymstoku? Zastanawiają się nad tym studenci, którzy na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej zorganizowali wystawę "Zanikający Białystok".


Specjalne wydarzenia kulturalne w stulecie odzyskania niepodległości przez Białystok

19.02.2019, 07:28

Torty, bułeczki drożdżowe i smakowanie biało-czerwonych wypieków, ale też wystawy, projekcje filmów i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Białystok niemal wszystkie placówki kultury przygotowały specjalne wydarzenia przypominające tę rocznicę mieszkańcom regionu.


Barwne tańce i stroje, a także piękna muzyka – trwa 11. edycja Podlaskiej Oktawy Kultur

26.07.2018, 07:29

Muzyka z różnych zakątków świata rozbrzmiewa na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Trwa tam koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru-Podlaska Oktawa Kultur. Wcześniej przez centrum miasta przeszła barwna parada kilkuset artystów z 14 państw. Ich występom z zachwytem przyglądali się mieszkańcy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok