Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości upamiętniające Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" w Nowych Piekutach i Markowie-Wólce

Uroczystości upamiętniające Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" w Nowych Piekutach i Markowie-Wólce

autor: Renata Reda

16.06.2019, 14:22, akt. 18:32

Tablicę poświęconą majorowi Kazimierzowi Kamieńskiemu ps. "Huzar" odsłonięto w niedzielę (16.06) w Markowie-Wólce. To rodzinna miejscowość jednego z najdłużej walczących w Podlaskiem i Mazowieckiem żołnierza niezłomnego.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

W Markowie-Wólce odsłonięto tablicę poświęconą majorowi Kazimierzowi Kamieńskiemu ps. "Huzar" - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To kolejne miejsce upamiętniające legendarnego "Huzara", ale pierwsze ze stopniem majora przyznanym mu przez ministra obrony narodowej. Pomysł wystąpienia z wnioskiem o pośmiertny awans wyszedł od dowódcy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Sławomira Kocanowskiego.

Uroczystości w Nowych Piekutach i Markowie Wólce honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. W liście skierowanym do uczestników napisał m.in.:

Pielęgnowanie pamięci o wyklętym niezłomnym kapitanie Huzarze, który urodził się w Państwa małej ojczyźnie, jest hołdem i wyrazem szacunku dla bohatera podziemia antykomunistycznego. Jest także ważnym świadectwem patriotyzmu dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Kazimierz Kamieński był jednym z najdłużej walczących żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Zmarł w 1953 roku w komunistycznym więzieniu w Białymstoku. Był oficerem rezerwy Wojska Polskiego, dowódcą partyzanckim AK, AKO i Zrzeszenia WIN. Służbę wojskową odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r. Uczestniczył w likwidacji wielu konfidentów i funkcjonariuszy NKWD.

Kapitan Kazimierz Kamieński został stracony w białostockim więzieniu przy ulicy Kopernika w dniu 11 października 1953 roku. Jego ciało nie zostało wydane rodzinie, a miejsce pochówku pozostaje nieznane. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Poświętnem.

Pośmiertnie, postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 9 listopada 2007 „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” został, wraz z dwoma innymi „żołnierzami wyklętymi” – Władysławem Łukasiukiem i Zygmuntem Szendzielarzem odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystości w Nowych Piekutach w setną rocznicę urodzin kapitana Kazimierza Kamieńskiego "Huzara"

13.01.2019, 11:20

Mieszkańcy Nowych Piekut uczcili pamięć kapitana Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" - w setną rocznicę jego urodzin.


8.01.2019 Kazimierz Kamieński ps. Huzar - setna rocznica urodzin.

8.01.2019, 18:11

Kapitan Kazimierz Kamieński ps.Huzar, legendarny dowódca, to jeden z najdłużej walczących żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Gościem programu jest dr Łukasz Lubicz Łapiński, historyk z białostockiego oddziału IPN.


W Nowych Piekutach odsłonięto pomnik poświęcony AK i kpt. Kazimierzowi Kamieńskiemu

14.10.2018, 17:47

150-lecie powstania gminy, setną rocznicę odzyskania niepodległości i 65. rocznicę śmierci kpt. Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" świętowały Nowe Piekuty.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok