Radio Białystok | Wiadomości | Ser klinek z Łap na liście produktów tradycyjnych

Ser klinek z Łap na liście produktów tradycyjnych

24.06.2019, 16:18, akt. 16:33

Ser biały klinek wytwarzany w spółdzielni mleczarskiej w Łapach został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Święto Sera w Korycinie, foto: Monika Kalicka
Święto Sera w Korycinie, foto: Monika Kalicka

W Podlaskiem zachowało się wiele narzędzi używanych do produkcji takiego sera

Ministerstwo informuje na swojej stronie internetowej, że wytwarzanie białych serów twarogowych z mleka krowiego w Podlaskiem, ale i w całej Polsce ma swoje tradycje. W regionie - jak podaje resort - zachowało się wiele narzędzi używanych do produkcji takiego sera, a także nazywane "sernikami" drewniane pomieszczenia do jego przechowywania i suszenia.

Klinek z Łap produkowany w Spółdzielni Mleczarskiej w Łapach wpisano na ministerialną listę w czerwcu.

Ser ma owalny kształt spłaszczonego stożka, zwartą strukturę, na zewnątrz widać wyraźnie odciśnięte wzory płóciennego woreczka wraz z ręcznym wiązaniem tego worka; ser może ważyć od 0,3 do 0,5 kg.

Istota wytwarzania serów twarogowych z mleka krowiego, od czasów udomowienia bydła nie uległa zmianie. Proces ten polega na przecedzaniu zsiadłego mleka, pozbyciu się nadmiaru wody i przeprowadzeniu procesów, których celem jest przedłużenie przydatności do spożycia uzyskanego sera. W zależności od zawartości tłuszczu w surowcu, sery twarogowe można podzielić na pełnotłuste, tłuste, półtłuste oraz chude

- czytamy w opisie produktu.

W opisie potwierdzającym wpisanie klinka z Łap na ministerialną listę można przeczytać, że o wyjątkowości tego sera decyduje mleko pochodzące z terenów, które sąsiadują z Narwiańskim Parkiem Narodowym.

"Tradycyjna produkcja klinka z Łap rozpoczęła się w zakładzie mleczarskim w miejscowości Poświętne. W 1974 roku siedziba mleczarni przeniosła się do Łap i funkcjonuje do dziś. Twaróg produkowany jest ręcznie. Symbolem zachowania tradycyjnych metod jest wykorzystywany do osuszania i nadania charakterystycznego kształtu twarogowi, płócienny woreczek" - podano w opisie klinka. Nadmiar serwatki odsącza się przy pomocy prasy.

Na Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się ponad 70 produktów

Na Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się ponad 70 produktów tradycyjnych z województwa podlaskiego. Także w czerwcu wpisano na tę listę mąkę z Podlasia wytwarzaną przez Podlaskie Zakłady Zbożowe.

Krajowa Lista Produktów Tradycyjnych działa od końca 2004 r. w ramach ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Jej główny cel to szeroka promocja produktów wytwarzanych metodami tradycyjnymi.

Na Listę Produktów Tradycyjnych trafiają produkty spożywcze i rolne, a także napoje spirytusowe, których właściwości i cechy wynikają ze stosowania tradycyjnych metod wytwarzania, są także elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są produkowane. Według przyjętych zasad, za tradycyjne uważa się metody produkcji, które są stosowane od co najmniej 25 lat.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Młodzież z podlaskich szkół poznawała tajniki wędzenia potraw

19.06.2019, 20:16

Jak wydobyć tradycyjne smaki we współczesnej kuchni? Tego mogli dowiedzieć się uczniowie podczas warsztatów kulinarnych pod okiem znanego kucharza.


Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Marki [zdjęcia]

8.05.2019, 15:00

Najlepsze produkty, inwestycje, odkrycia czy działalność społeczną w województwie podlaskim uhonorowano we wtorek wieczorem w Białymstoku podczas gali konkursu promocyjnego "Podlaska Marka". Konkurs od 15 lat organizuje samorząd województwa.


W Podlaskiem jest potencjał do tworzenia produktów lokalnych

16.01.2019, 18:16

Wielu z wytwórców obawia się jednak zakładania takiej działalności. Brakuje też pełnej bazy danych o takich produktach oraz o tym, gdziem można je kupić.


Koła Gospodyń Wiejskich promują dziedzictwo kulturowe regionu

1.07.2018, 12:04

Trzy Koła Gospodyń Wiejskich z Podlasia zakwalifikowały się do projektu kulinarnego, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok