Radio Białystok | Wiadomości | W Grajewie ma powstać nowoczesny budynek sądu - zapowiada Zbigniew Ziobro

W Grajewie ma powstać nowoczesny budynek sądu - zapowiada Zbigniew Ziobro

autor: Paweł Wądołowski

15.09.2019, 13:14, akt. 16.09.2019, 07:06

W Grajewie będzie nowoczesny i bardziej funkcjonalny budynek sądu rejonowego.

Zbigniew Ziobro w Grajewie, fot. Paweł Wądołowski
Zbigniew Ziobro w Grajewie, fot. Paweł Wądołowski

Minister sprawiedliwości odwiedził Grajewo

Ponad 33 miliony złotych na budowę nowej siedziby sądu przeznaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Informację o tym przekazał podczas wizyty w Grajewie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.


- Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu przeszło 30 miesięcy. Jest cały plan jej finalizacji. Jest to nowoczesny budynek, ponad 3 tys. metrów kwadratowych, wyposażony w najnowocześniejsze zdobycze techniki, które gwarantują jakość obsługi osób, które trafią do sądu, które gwarantują też bezpieczeństwo wszystkich, którzy znajdą się w sądzie - i sędziów, i personelu, i ludzi postronnych, którzy przychodzą do sądu załatwić swoje sprawy - mówił w Grajewie Zbigniew Ziobro.


Jak zapewniał minister, finansowanie inwestycji jest już zagwarantowane.


- Z mojego upoważnienia taką decyzję inwestycyjną podpisał właśnie pan minister Michał Wójcik, więc wszystkie formalności stały się faktem. Inwestycję będzie realizował jako inwestor Sąd Apelacyjny w Białymstoku, ponieważ w ten sposób realizujemy jako Ministerstwo Sprawiedliwości w poszczególnych województwach inwestycje, ale od strony formalnej wszystkie elementy niezbędne do przeprowadzenia tej decyzji zostały właśnie wydane - wyjaśniał minister Ziobro.


Nowy budynek znajdzie się przy ulicy Wojska Polskiego w Grajewie. Przetarg ma być ogłoszony jeszcze w tym roku.

Ziobro: jeśli dostaniemy mandat społeczny - dokończymy reformę sądownictwa

Jeśli obecne władze dostaną mandat społeczny na kolejną kadencję, to zostanie dokończona reforma sądownictwa - zapowiedział w niedzielę w Łomży (Podlaskie) minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Tam jest ogromny obszar do zmian, można powiedzieć "stajnia Augiasza" - ocenił.

Zbigniew Ziobro wspierał w niedzielę w Podlaskiem kampanię wyborczą Aleksandry Szczudło - wiceprzewodniczącej sejmiku województwa, ostatniej na sejmowej liście wyborczej PiS w tym regionie. Aleksandra Szczudło jest kandydatką Solidarnej Polski.

Podczas otwartego spotkania z mieszkańcami Łomży, Zbigniew Ziobro wymieniał sukcesy swego resortu, które - jak mówił - przełożyły się na budżet państwa. Wskazał na instytucję tzw. konfiskaty rozszerzonej - jako sposób walki z ukrywaniem majątku i dochodów z działalności przestępczej; mówił również o tzw. karuzelach VAT-owskich i odzyskiwaniu pieniędzy z tego typu oszustw.

Przyznał, że nie udało się rządowi PiS zrealizować w tej kadencji reformy sądownictwa. 

Tu niestety nie poszło nam tak, jak byśmy sobie życzyli, na skutek ogromnej wojny, która została, nie tyle nawet nam, ale przy okazji polskim obywatelom, polskiej demokracji, wypowiedziana, przez totalną opozycję w Sejmie, elity sędziowskie, które nie chciały zgodzić się na utratę wpływu i władzy i wreszcie - przez Komisję Europejską i siły europejskie, które zdecydowały się rzucać nam piach w tryby wielkiej reformy, którą przygotowywaliśmy

 - mówił Zbigniew Ziobro.

- Tak jak udało się zrealizować karę konfiskaty rozszerzonej, jak udało się zrealizować i doprowadzić do finału zmiany w obszarze walki z przestępczością VAT-owską, tak jak udało się zreformować polską prokuraturę, która jest ważnym organem realizującym te ustawy o których mówię, tak niestety, natrafiliśmy na opór (przy reformie sądownictwa-PAP) - mówił minister.

- Ale naszym celem jest sfinalizować to, co zaczęliśmy również w tym obszarze. I jestem przekonany, że jeśli dostaniemy mandat wyborczy, to spowodujemy jakościową zmianę w polskim sądownictwie - zapewnił Ziobro.

- Tam jest ogromny obszar do zmian, można powiedzieć "stajnia Augiasza". Jest tam wiele złego, wiele krzywd też ludzi spotyka - poprzez niesprawiedliwe orzeczenia, poprzez nierychliwy wymiar sprawiedliwości, trwające miesiącami sprawy. Ale jestem przekonany, że można zrobić tam też zmiany, które przełożą się na jakość życia Polaków, że będą to zmiany dostrzegalne i odczuwalne przez państwa - mówił do uczestników spotkania.

źródło: PAP | red: zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szpital w Grajewie zmodernizował oddział położniczo-ginekologiczny

13.09.2019, 17:38

Nowoczesne wyposażenie i komfortowe warunki pobytu w kameralnych salach. Tak po zmodernizowaniu wygląda oddział położniczo-ginekologiczny grajewskiego szpitala. 


Nowe pracownie do nauki w Zespole Szkół nr 4 w Grajewie

9.09.2019, 11:42

Szkoła dostała ponad milion złotych dofinansowania na stworzenie i wyposażenie nowych specjalistycznych klas.


Grajewskie służby zatrzymały mężczyznę, który wszczął fałszywy alarm bombowy

3.09.2019, 07:02

Sprawca fałszywego alarmu bombowego pod Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie zatrzymany.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Dariusz Marek Srzednicki, fot. Marcin Gliński
BIAŁYSTOK
24.11.2020, 12:24, akt. 14:59

Nie żyje Dariusz Marek Srzednicki
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok