Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Andrzej Duda wręczył sztandar żołnierzom 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Prezydent Andrzej Duda wręczył sztandar żołnierzom 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

autor: Wojciech Szubzda

27.09.2019, 12:06, akt. 19:46

To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii jednostki. Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek (27.09) sztandar żołnierzom 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Igro Smirnow / KPRP
Igro Smirnow / KPRP

Centralne obchody Święta Wojsk Obrony Terytorialnej odbyły się w piątek (27.09) na placu Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak, dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła oraz Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Leszek Żukowski. Święto WOT ustanowiono na 27 września – w rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.


Prezydent do żołnierzy WOT: sprawdziliście się; zasłużyliście na swój sztandar

Andrzej Duda podkreślił, że gdy Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczynały działalność, nie dostały swoich sztandarów, bo - jak zaznaczył - nie chciał, by żołnierze WOT uważali, iż dostali za darmo coś "czego normalnie by się nie dostało".

Prezydent mówił, że zależało mu na tym, by nie mówiło się, iż nowy rodzaj wojsk "jest niańczony przez tych, którzy go tworzą, przez władze".


Chciałem, żebyście czuli, co to znaczy mieć sztandar, że sztandar otrzymuje prawdziwy, sprawdzony w służbie żołnierz, który sobie na ten sztandar zasłużył. Dziś tak jest; sprawdziliście się, szanują was, dziękuję za to. Szanują was oficerowie Sztabu Generalnego z szefem Sztabu Generalnego na czele, szanują was ludzie, którzy mieli możliwość służyć razem z wami przy różnych zdarzeniach, które miały miejsce i na ćwiczeniach, szanują was wreszcie ludzie, którym służyliście, służąc Rzeczypospolitej, niosąc im pomoc - czy to przy klęskach żywiołowych czy przy działaniach poszukiwawczych - podkreślił prezydent.


1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej ma swój sztandar 

Sztandar z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru odebrał dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski. Ojcem chrzestnym sztandaru jest wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, a matką chrzestną wnuczka gen. bryg. Władysława Liniarskiego - Grażyna Sibilska.

Dla żołnierzy sztandar jest zawsze czymś wyjątkowym - mówi oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Łukasz Wilczewski.


Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu

- mówi por. Łukasz Wilczewski. 


"Bóg, Honor, Ojczyzna"

Sztandar podlaskich żołnierzy obrony terytorialnej jest pełen symboliki. W centralnej części są słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna", a w rogach symbole, które wyróżniają podlaską jednostkę. 

To herb województwa podlaskiego, który jest symbolem rejonu odpowiedzialności Brygady, litery WL, czyli inicjały gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", komendanta Okręgu Białystok Armii Krajowej - patrona brygady. Jest również ryngraf Matki Boskiej Ostrobramskiej na tle orła w koronie. Ryngraf ten symbolizuje żołnierzy AK działających najpierw na Kresach, a później na Białostocczyźnie. Czwartym elementem jest odznaka pamiątkowa 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

- wyjaśnia por. Łukasz Wilczewski. 

Podczas uroczystości w Warszawie oprócz podlaskich terytorialsów, swoje sztandary z rąk prezydenta Andrzeja Dudy dostali również żołnierze z Lublina i Rzeszowa. 


Nowi żołnierze złożą przysięgę 

A w sobotę (28.09) o 14:00 - już na nowy sztandar przysięgę wojskową w Białymstoku złoży blisko 200 nowych ochotników. Uroczystość odbędzie się na terenach zielonych przed Politechniką Białostocką.

źródło: PAP | red: rbon, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Augustowie odsłonięto pomnik ofiar Obławy Augustowskiej

23.09.2019, 16:10

W Augustowie odsłonięto pomnik ofiar Obławy Augustowskiej. Uroczystości poprzedziły odśpiewanie hymnu państwowego, słowo historyczne, apel pamięci oraz Nabożeństwo Słowa Bożego. Pomnik - około trzymetrowa konstrukcja z brązu - jest na rondzie NSZZ Solidarność.


99. rocznica Bitwy Niemeńskiej - uroczystości w Sokółce

22.09.2019, 07:55

Złożenie kwiatów na grobach żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, msza święta i apel pamięci pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W Sokółce odbyły się uroczystości w 99. rocznicę Bitwy Niemeńskiej.


42. Pułk Piechoty będzie patronem stadionu miejskiego w Białymstoku

17.09.2019, 16:43

Patronem stadionu miejskiego w Białymstoku będzie 42. Pułk Piechoty - poinformowały we wtorek (17.09) władze miasta, ogłaszając wyniki społecznych konsultacji. Gdy pułk przed wojną stacjonował w mieście, jego żołnierze założyli drużynę, która dała początek klubowi sportowemu Jagiellonia.


80. rocznica napaści ZSRS na Polskę

17.09.2019, 07:04

80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.


W Łomży powstała nowa jednostka wojskowa

16.09.2019, 08:44

Termin uroczystości wybrano nieprzypadkowo. W 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę powołano w Łomży nową jednostkę wojskową.


Muzeum Wojska w Białymstoku świętuje 51. urodziny [zdjęcia, wideo]

14.09.2019, 09:07

Można zobaczyć m.in. polską armatę przeciwpancerną oraz sprzęt wojskowy udostępniony przez 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Muzeum Wojska w Białymstoku świętuje 51. rocznicę powstania.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok