Radio Białystok | Wiadomości | 42. Pułk Piechoty będzie patronem stadionu miejskiego w Białymstoku

42. Pułk Piechoty będzie patronem stadionu miejskiego w Białymstoku

17.09.2019, 16:43, akt. 19:55

Patronem stadionu miejskiego w Białymstoku będzie 42. Pułk Piechoty - poinformowały we wtorek (17.09) władze miasta, ogłaszając wyniki społecznych konsultacji. Gdy pułk przed wojną stacjonował w mieście, jego żołnierze założyli drużynę, która dała początek klubowi sportowemu Jagiellonia.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

42. Pułk Piechoty będzie patronem stadionu miejskiego w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O patronie zdecydowali białostoczanie w głosowaniu, przeprowadzonym w ramach konsultacji społecznych. Do wyboru były trzy propozycje: 42. Pułk Piechoty oraz wojewoda białostocki w latach 1930-1934 Marian Zyndram Kościałkowski i prezydent Białegostoku w latach 1934-39 Seweryn Nowakowski.

Przesłano w sumie 561 ankiet; 387 było ważnych i 174 nieważne. 362 osoby wskazały na 42. Pułk Piechoty, 14 osób na Seweryna Nowakowskiego, zaś 11 osób - na Mariana Zyndrama Kościałkowskiego.

Na konferencji prasowej, w czasie której ogłoszono wyniki, obecny był prezes Koła Byłych Żołnierzy 42. Pułku Piechoty Jerzy Kloza, który otrzymał od prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego list potwierdzający wybór patrona stadionu. "Myśmy czekali na tę chwilę takiego zaszczytu, jeśli chodzi o pamięć po pułku" - mówił.


42. Pułku Piechoty dał początek Jagiellonii Białystok


42. Pułk Piechoty stacjonował przed wojną w mieście; to jego żołnierze założyli w 1920 roku drużynę piłkarską, która dała początek klubowi sportowemu Jagiellonia. Piłkarze Jagiellonii Białystok od lat z powodzeniem grają w ekstraklasie i to ich mecze przyciągają na trybuny miejskiego stadionu największą widownię.

Uroczystość nadania stadionowi imienia 42. Pułku Piechoty zaplanowano na 12 lipca przyszłego roku, obchodzone jest wówczas święto tej jednostki wojskowej. Do tego czasu miasto chce przybliżyć mieszkańcom historię tego pułku. Jednocześnie nie wyklucza nadania obiektowi nazwy sponsorskiej. Jak dotąd, obiekt takiego sponsora tytularnego jednak nie ma.

Pomysł nadania obiektowi patrona pojawił się już rok temu. Wtedy z takim projektem wystąpili działacze PiS we współpracy z jednym ze stowarzyszeń kibiców Jagiellonii. Ostatecznie wyników tej akcji nie podano. Sami działacze PiS wskazywali wtedy właśnie na 42. Pułk Piechoty. W lipcu magistrat ogłosił miesięczne konsultacje społeczne, by w tym trybie wybrać nazwę.

Sam nowy stadion miejski został otwarty w 2014 roku; zbudowano go w miejscu starego obiektu, który też nie miał patrona. Nowy obiekt może pomieścić na trybunach ok. 22 tys. widzów, 5 tys. osób zmieści się na  jego murawie. Jego budowa kosztowała 250 mln zł; jednym ze źródeł finansowania były fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Niedawno odnotowano 2-milionowego gościa organizowanych tam imprez sportowych, rekreacyjnych czy innych. Okazała się nim 8-letnia dziewczynka, która przejechała z rodzicami na mecz piłkarski Jagiellonii z Wisłą Kraków.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Remis w meczu Jagiellonii z Legią Warszawa [zdjęcia]

14.09.2019, 00:01

Piłkarze Jagiellonii Białystok i Legii Warszawa podzieli się punktami w piątkowym (13.09) meczu ekstraklasy. Spotkanie na stadionie przy ul. Słonecznej w Białymstoku zakończyło się remisem 0:0. Na trybunach zasiadła rekordowa w tym sezonie liczba widzów - ponad 19 tys.


Reprezentacja Polski U-21 gromi Estonię 4:0 - jagiellończycy bez goli [zdjęcia]

10.09.2019, 11:35

Młodzieżowa reprezentacja Polski pokonała Estonię 4:0. Po dwóch meczach zespół Czesława Michniewicza ma komplet - 6 punktów.


Trening reprezentacji Polski U-21 na Stadionie Miejskim w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

9.09.2019, 20:43

Piłkarze Czesława Michniewicza trenowali Na Stadionie Miejskim w Białymstoku - na dzień przed meczem eliminacyjnym do młodzieżowych mistrzostw Europy z Estonią.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok