Radio Białystok | Wiadomości | PKP PLK oddały do użytku kolejne 15 km Rail Baltica i drugi most na Bugu

PKP PLK oddały do użytku kolejne 15 km Rail Baltica i drugi most na Bugu

31.12.2019, 15:20, akt. 15:24

Kolejne 15 km trasy kolejowej Rail Baltica: od stacji Sadowne Węgrowskie do Małkini, oraz drugi most na Bugu na tej trasie oddały do użytku PKP PLK - podała we wtorek (31.12) spółka w komunikacie prasowym.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

PLK podkreśla, że po tej inwestycji ruch pociągów na odcinku Sadowne-Czyżew odbywa się dwutorowo i także drugim, nowym mostem na rzece Bug, przedtem pociągi jeździły jednym mostem - wyjaśnił PAP Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.


Sadowne – Czyżew, to kolejny modernizowany odcinek linii z Warszawy do Białegostoku. Wartość prac to 569 mln zł netto

 - podano.


Cała inwestycja - dofinansowana z UE z programu CEF - Connecting Europe Facility Łącząc Europę - ma być gotowa w drugim kwartale 2020 r.


Dodano, że po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych zgód na odcinku Sadowne – Czyżew pociągi pasażerskie pojadą 160 km/h, a towarowe do 120 km/h.


Pasażerowie korzystają z nowych peronów w Małkini i na przystanku Prostyń. Przebudowane są perony w Zarębach Kościelnych, Kietlance i Szulborzu Wielkim (...) Pociągi na odcinku Sadowne – Czyżew mogą kursować dwoma torami. Linia kolejowa zwiększyła przepustowość

 - poinformowało PKP PLK.


Polskie Linie Kolejowe przypominają, że pierwszy nowy most na Bugu na odcinku Sadowne-Czyżew otwarto w marcu, teraz pociągi jeżdżą już także drugim nowym, bliźniaczym mostem w tym miejscu.


Nowa przeprawa nad Bugiem na trasie do Białegostoku to następny zmodernizowany w ramach Krajowego Programu Kolejowego most. Dzięki niemu zwiększona została przepustowość całej linii Białystok – Warszawa. Tylko w tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudowały i zmodernizowały 150 mostów kolejowych miedzy innymi w Piszu nad rzeką Pisą, w Kępie Rzeczyckiej nad Sanem, pod Koninem na Kanale Grójeckim

- mówił, cytowany w komunikacie, prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.


Rail Baltica to transeuropejski korytarz transportowy, który łączy kraje nadbałtyckie z Polską i innymi krajami UE. W Polsce Rail Baltica to 341 km od Warszawy przez Białystok, Ełk do granicy z Litwą w Trakiszkach.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


PKP PLK wybrały wykonawcę odcinka trasy kolejowej Rail Baltica Czyżew-Białystok

27.12.2019, 13:10

Oferta polsko-chińskiego konsorcjum została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę odcinka o długości ok. 71 km Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica. Zaproponowana przez wykonawcę cena, to blisko 3,37 mld zł netto.


Sokólscy radni chcą budowy drugiego wiaduktu kolejowego w mieście

24.12.2019, 12:03

Sokólscy radni chcą budowy wiaduktu kolejowego na ulicy Białostockiej.


Bezpieczeństwo na torach - akcja kolejarzy "Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko"

20.12.2019, 16:11

To akcja, która ma poprawić bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Pracownicy PKP i Służby Ochrony Kolei przypominają kierowcom, aby ci przestrzegali przepisów, ale też zwracali uwagę na żółte naklejki na barierkach i krzyżach św. Andrzeja.


W rozkładzie pociągów nowe przystanki na trasie Białystok-Czeremcha

15.12.2019, 15:49

Z trzech nowych przystanków kolejowych na trasie Białystok-Czeremcha mogą od niedzieli (15.12) korzystać pasażerowie w nowym rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO - podały Przewozy Regionalne. PKP Polskie Linie Kolejowe kończą inwestycje na te trasie.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok