Radio Białystok | Wiadomości | Komisja orzekająca o stopniu niepełnosprawności wznowiła prace w Białymstoku
Po kilku dniach przerwy komisja orzekająca o stopniu niepełnosprawności wznowiła prace w Białymstoku.
- To jednak inny tryb niż w okresie, gdy nie ma stanu epidemii - mówi zastępca prezydenta miasta Przemysław Tuchliński i dodaje, że osoba, która stara się o orzeczenie nie zawsze musi stawiać się osobiście.
Gdy lekarz uzna, że załączona dokumentacja medyczna jest wystarczająca do wydania orzeczenia. Postępowania przeprowadzone będą z wyłączeniem osobistego badania osoby
- dodaje Przemysław Tuchliński.
Nie ma też potrzeby, by osobiście składać dokumenty na przykład w sprawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Wniosek o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej można przesłać pocztą na adres ul. Waryńskiego 32 A lub wrzucić do urny w przedsionku budynku przy ul. Waryńskiego. Zarówno wnioski jak i dokumentacja lekarska muszą być oryginałem. Nie może być skan, dlatego mailem wniosków nie powinno się przesyłać
- mówi zastępca prezydenta miasta.
W ograniczonym zakresie pracuje też Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
- W wyjątkowych sytuacjach kontakt bezpośredni jest możliwy, ale po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie. Wywiady środowiskowe dopuszczalne są tylko w sytuacjach koniecznych, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Z tego trybu są wyłączone sprawy osób bezdomnych, które zawsze mogą przyjść do MOPS-u - dodaje Przemysław Tuchliński.
Urzędnicy zalecają też, by osoby, które do tej pory pobierały zasiłki w gotówce w kasie MOPR-u wskazały konto, na które można przekazywać pieniądze.
Specjalne plakaty i własne ogłoszenia z numerami telefonów do osób, które mogą pomóc np. w drobnych zakupach czy wyprowadzeniu psa, pojawiają się na klatkach schodowych, powstała też specjalna grupa w mediach społecznościowych - tak białostoczanie chcą pomagać sąsiadom w czasie epidemii koronawirusa.
Miasto Białystok nie planuje na razie zawieszenia poboru opłat w strefie płatnego parkowania - poinformował w poniedziałek (16.03) prezydent Tadeusz Truskolaski odpowiadając na pytania internautów podczas konferencji prasowej. Zaznaczył, że taka decyzja to kompetencja radnych, a nie magistratu.
Chcą pomóc lekarzom i pielęgniarkom w trudnej sytuacji. Białostoccy restauratorzy, którzy z powodu epidemii koronawirusa i odgórnych ograniczeń musieli zamknąć lokale, za darmo dostarczają posiłki pracownikom służby zdrowia.
Najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem są osoby starsze i o osłabionej odporności. Grupą podwyższonego ryzyka są też bezdomni.