Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy restauratorzy za darmo dostarczają posiłki pracownikom służby zdrowia

Białostoccy restauratorzy za darmo dostarczają posiłki pracownikom służby zdrowia

autor: Adam Janczewski

16.03.2020, 17:55, akt. 19:16

Chcą pomóc lekarzom i pielęgniarkom w trudnej sytuacji. Białostoccy restauratorzy, którzy z powodu epidemii koronawirusa i odgórnych ograniczeń musieli zamknąć lokale, za darmo dostarczają posiłki pracownikom służby zdrowia.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
Białostoccy restauratorzy za darmo dostarczają posiłki pracownikom służby zdrowia - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do akcji Gastro Pomaga Białystok przyłącza się coraz więcej restauracji i barów, ustalają grafik i na zmianę dowożą do szpitali świeże jedzenie.

Dania trafiają między innymi do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, gdzie pracuje lekarz medycyny ratunkowej Barbara Bohdan, która podkreśla, że to duże wsparcie ze strony branży gastronomicznej.

Bardzo mi się to podoba - to wspaniały gest. Jest ciężko - wyjeżdżamy - nie wiemy do kogo. Musimy się chronić. Wiemy, że jesteśmy na pierwszej linii frontu, ale pracujemy

 - relacjonuje Barbara Bohdan.

Jedzenie dowożą między innymi Piotr i Mariusz Olechno z White Bear Coffe i Koku Sushi.

My mamy teraz ciężko, ale oni jeszcze bardziej. Są cały czas w gotowości, cały czas w napięciu. Trochę dobrego jedzenia, coś poza kanapkami, na pewno podniesie ich na duchu i trochę rozweseli

- przekonuje Mariusz Olechno. 

Jego brat - Piotr Olechno dodaje: "Powstała taka grupa pomocy gstro w Białymstoku, gdzie na Facebooku restauratorzy zaczęli się zapraszać. Chcemy pomóc jak największej liczbie wspalniale pracujących lekarzy. Karma wraca - staramy się teraz pomóc i liczymy, że jak przyjdą lepsze czasy, to gdzieś to się odwróci".

Skąd w ogóle wziął się pomysł na akcję? - wie właściciel i szef kuchni pierograrni Soodi Dawid Siniło.

Od szefów kuchni - moich przyjaciół z Poznania wypłynęła taka akcja. Rozprzestrzenia się na całą Polskę. W tej chwili jest bardzo trudno przeżyć na gastronomicznym rynku. Zostaliśmy ograniczeni tylko do dowozów. Znamy naszą sytuację i wiemy, że jest trudno, ale też wiemy, że komuś jest jeszcze gorzej. Dostałem taki sygnał od dyrektora pogotowia ratunkowego, że lekarze i cały personel medyczny nie mają czasu żeby przygotować sobie jedzenie i zjeść ciepły posiłek, chociaż raz dziennie. Wszyscy w locie jedzą jakieś kanapki. Staramy się pomóc. Liczymy na to, że dobro wraca - no i działamy

 - wyjaśnia Dawid Siniło.

Restauratorzy nie mogą otwierać lokali, ale zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, mogą oferować jedzenie na dowóz. Właściciele białostockich lokali zapewniają, że jest to całkowicie bezpieczne. Gwarantują, że stosują wszelkie środki bezpieczeństwa rekomendowane przez Główny Inspektorat Sanitarny - zarówno w kuchni, jak i podczas transportu.

To jest jeszcze niezbadane jak długo wirus się utrzymuje na różnych powierzchniach, ale też musimy jeść. Nie bądźmy do końca szaleni. Popieram akcję, żeby zostać w domach, a online można zamówić jedzenie i nie trzeba wychodzić z domu

 - poleca dr Barbara Bohdan.

Do kiedy restauratorzy będą wspierać medyków w tym trudnym dla wszystkich okresie?

Podejrzewam, że będziemy działać tak długo, jak pozwolą nam nasi goście. Jeśli nasi goście będą zamawiać dostawy, dzięki czemu my będziemy otwarci jako lokal, to do tej pory będziemy pomagać

 - wyjaśnia Dawid Siniło.

W akcji w Białymstoku bierze udział już kilkanaście lokali gastronomicznych. Cały czas dołączają kolejne.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od wtorku Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wstrzymuje planowe przyjęcia

16.03.2020, 17:35

Od wtorku (16.03) Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku w związku z koronawirusem zawiesza do odwołania planowe przyjęcia do wszystkich klinik i oddziałów - poinformował w poniedziałek szpital. Wcześniej zostały wstrzymane planowe zabiegi w szpitalu.


Kwarantanna bez względu na koronawirusa - felieton Tomasza Kubaszewskiego

16.03.2020, 17:20

Co jest dla niektórych ważne w czasach zarazy?


Kolejki przed białostockimi bankami - mieszkańcy wypłacają pieniądze

16.03.2020, 16:39

Długie kolejki oczekujących przed bankami w Białymstoku. Ludzie stoją, by załatwić codzienne sprawy, ale też by wypłacić większą sumę pieniędzy.


Przemysław Tuchliński: nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o jakość białostockiej wody

16.03.2020, 14:50

Choć Wodociągi Białostockie nie są od poniedziałku (16.03) dostępne dla mieszkańców i interesantów, to nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o jakość wody. Taką informację z tej miejskiej spółki przekazał zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.


Maciej Olesiński

16.03.2020, 14:41

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?


Nie trzeba już będzie wysyłać próbek do innych miast - w Białymstoku uruchomiono laboratorium

16.03.2020, 14:40

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że do 3 tysięcy na dobę wzrośnie liczba wykonywanych badań w kierunku koronawirusa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok