Radio Białystok | Wiadomości | Sąsiedzka pomoc białostoczan w czasie pandemii koronawirusa

Sąsiedzka pomoc białostoczan w czasie pandemii koronawirusa

17.03.2020, 15:59, akt. 19:32

Specjalne plakaty i własne ogłoszenia z numerami telefonów do osób, które mogą pomóc np. w drobnych zakupach czy wyprowadzeniu psa, pojawiają się na klatkach schodowych, powstała też specjalna grupa w mediach społecznościowych - tak białostoczanie chcą pomagać sąsiadom w czasie epidemii koronawirusa.

Fot. Marcin Jakubiak - UM w Białymstoku
Fot. Marcin Jakubiak - UM w Białymstoku

Specjalne plakaty, które można samemu wydrukować w domu i wpisać tam swój numer telefonu przygotowały władze Białegostoku. Do pobrania ich zachęcał we wtorek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.W Białymstoku powstała grupa wspierająca osoby będące w kwarantannie- Wiemy doskonale, że takie akcje odbywają się oddolnie na terenie Białegostoku, chcemy ułatwić tym wszystkim, którzy tego typu działania prowadzą, by mogli takie plakaty zawiesić w miejscach swojego zamieszkania - mówił Rudnicki.Już od jakiegoś czasu pojedyncze osoby w Białymstoku na swoich klatkach schodowych zamieszczają własne ogłoszenia. "Drodzy sąsiedzi, jeśli w związku, z niestety rozprzestrzeniającym się tzw. koronawirusem, nie chcecie wychodzić z domu, a zakupy same się nie zrobią, zapukajcie proszę pod nr (...) lub zadzwońcie (...) z chęcią pomogę w bieżących zakupach, przy wykupie leków z apteki itp." - głosi jedno z nich, napisane przez Radka, a zamieszczone na jednej z klatek w centrum miasta.

Powstała też specjalna grupa w mediach społecznościowych "Widzialna Ręka - Białystok", która w ciągu kilku dni ma już 1,2 tys. członków. Najwięcej jest ogłoszeń dotyczących pomocy przy zrobieniu zakupów i wyprowadzeniu psa. "Jakby ktoś potrzebował pomocy (zakupy /apteka /poczta /spacer z psem) - jestem" - napisała we wtorek Ania.

Ale ogłoszenia na tej grupie dotyczą też chęci pomocy w innych sprawach. "Jeśli ktoś, w tych trudnych czasach, potrzebuje podania lub jakiegokolwiek innego pisma, ewentualnie korekty tekstu, jestem do usług!" - oferuje swoją pomoc Hanna.

Monika natomiast chętnie pomoże w lekcjach, głównie matematyce. "W związku z nauką w domu - Rodzicu, licealisto, jeśli macie jakiś problem z danym tematem, zadaniem, nie macie kogoś, kto mógłby Wam to wytłumaczyć piszcie na priv, zdzwonimy się na messengerze i pomogę jeśli tylko będę umiała. Na przypomnienie części materiału pewnie potrzebowałabym chwilę, ale damy radę!" - napisała na grupie.

Inna osoba, Natalia pisze natomiast: "Nie bardzo mogę pomóc z zakupami, ale jeśli ktoś potrzebuje pogadać, wygadać się, czy po prostu towarzystwa jestem do usług. Oczywiście przez Internet lub telefon. Wysłucham, wesprę dobrym słowem, podam prosty przepis na ciasto, co zawsze wychodzi, wypiję wirtualną herbatę czy opowiem o moim psie. Wspierajmy się!".

Lekarz pediatra Dariusz Kuć, który brał udział we wtorkowej konferencji władz miasta, apelował, by pomagać z głową. "Jeśli jest sąsiedzka pomoc, taka akcja sąsiedzkiej pomocy, bardzo dobrze! Tylko zadzwońmy najpierw, zapytajmy sąsiada przez telefon, czego on potrzebuje, (...) zróbmy zakupy i zostawmy je na wycieraczce. Nie wchodźmy do niego, nie przesiadujmy z nim, nie wysłuchujmy go" - apelował lekarz. Dodał, że odwiedzając kogoś, róbmy to przez chwilę, a ogólnie unikajmy bezpośredniego kontaktu.

W sąsiedzką pomoc, ale tym razem pracownikom służby zdrowia włączyło się ponad 30 lokali gastronomicznych z Białegostoku, którzy w ramach akcji #gastropomaga dostarczają do szpitali darmowe posiłki. Jedna z pizzerii organizuje też akcję dostarczania pizz do seniorów.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koronawirus. Mieszkańcy Suwalszczyzny oferują pomoc osobom starszym w robieniu zakupów

17.03.2020, 07:52

W obliczu zagrożenia koronawirusem mieszkańcy Suwalszczyzny oferują pomoc osobom starszym w robieniu zakupów.


Władze Białegostoku nie planują zawieszenia działalności strefy płatnego parkowania wz. koronawirusem

16.03.2020, 18:10

Miasto Białystok nie planuje na razie zawieszenia poboru opłat w strefie płatnego parkowania - poinformował w poniedziałek (16.03) prezydent Tadeusz Truskolaski odpowiadając na pytania internautów podczas konferencji prasowej. Zaznaczył, że taka decyzja to kompetencja radnych, a nie magistratu.


Białostoccy restauratorzy za darmo dostarczają posiłki pracownikom służby zdrowia

16.03.2020, 17:55

Chcą pomóc lekarzom i pielęgniarkom w trudnej sytuacji. Białostoccy restauratorzy, którzy z powodu epidemii koronawirusa i odgórnych ograniczeń musieli zamknąć lokale, za darmo dostarczają posiłki pracownikom służby zdrowia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

Fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
24.10.2020, 19:56, akt. 25.10.2020, 07:20

Wypadek w Łomży - trzy osoby rannefot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
24.10.2020, 14:58, akt. 25.10.2020, 13:49

Kilkadziesiąt osób chce pomagać senioromźródło: stock.adobe.com
UWAGA!
23.10.2020, 08:01, akt. 10:57

Uwaga! Mikrofon czeka!

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok