Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem będą kolejne obwodnice - m.in. Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów

W Podlaskiem będą kolejne obwodnice - m.in. Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów

15.04.2020, 07:12, akt. 07:19

W 2020 i 2021 r. mają być ogłoszone przetargi na budowę trzech obwodnic: Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów na dk 8 Białystok-Augustów w Podlaskiem w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic w Polsce - podało we wtorek (14.04) Ministerstwo Infrastruktury.

Fotolia.com
Fotolia.com

W Podlaskiem ma powstać 5 obwodnic

Szef Ministerstwa Infrastruktury Andrzej Adamczyk zaakceptował programy tych inwestycji - podało w komunikacie ministerstwo.

W Podlaskiem łącznie, w ramach programu budowy w kraju stu obwodnic, ma powstać pięć obwodnic. Oprócz trzech na drodze krajowej nr 8, planowane są także nowa obwodnica Augustowa w ciągu dk 16 i Zambrowa w ciągu dk 63 i dk 66 , ale na razie w ministerialnym komunikacie jest mowa o zatwierdzeniu programów obwodnic na drodze krajowej nr 8.


Są już decyzje środowiskowe dla trzech obwodnic

Ministerstwo podało, że dla obwodnic Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów, które znajdują się na trasie z Białegostoku do Augustowa są już decyzje środowiskowe, trwają prace nad ich koncepcjami programowymi.

W przypadku obwodnic Suchowoli i Sztabina ogłoszenie przetargów na wybór wykonawców jest planowane jeszcze w tym roku, a roboty budowlane będą realizowane w latach 2023–2025. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy obwodnicy Białobrzegów jest planowane w trzecim kwartale 2021 r., a roboty budowlane będą realizowane w latach 2024–2027

- poinformowało ministerstwo.

Za realizację inwestycji będzie odpowiadał białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski poinformował we wtorek PAP, że w zatwierdzonym programie inwestycji znajdują się informacje o zakresie inwestycji, czasie realizacji, szacunkowych kosztach. "Uzgodnienie Programu Inwestycji jest konieczne, aby można było realizować inwestycję budowlaną" - dodał.

Trzy obwodnice, które mają powstać na dk 8, mają być drogami o kategorii dróg głównych przyspieszonych. Łącznie powstanie 25 km takiej drogi. Obwodnice Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów mają wyprowadzić ruch ciężarówek poza te miejscowości, zwiększyć bezpieczeństwo, większa ma być również przepustowość dla ruchu trasy Białystok-Augustów i dalej do granicy z Litwą, mają też być uzupełnieniem przyszłej trasy S19 Via Carpatia w regionie.

Droga krajowa nr 8 to jedna z najbardziej obciążonych ruchem ciężkim tras w Polsce. Mieszkańcy miejscowości, przez środek których przebiega, muszą codziennie zmagać się ze skutkami dużego natężenia ruchu – spalinami, hałasem i zatorami. Budowa obwodnic pozwoli na poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia w tych miejscowościach

- podkreśla cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Obwodnica Suchowoli ma mieć 15,3 km

Obwodnica Suchowoli ma mieć 15,3 km i będzie biegła od wschodniej strony tego miasta, po tzw. nowym śladzie. Ma być również obwodnicą mniejszych miejscowości po trasie takich jak: Zagórze, Wysokie, Skindzierz i Chodorówka Nowa. Obwodnice Sztabina i Białobrzegów mają biec po północno-wschodniej stronie obecnej drogi nr 8. Obejście Sztabina ma mieć 4,5 km długości, Białobrzegów - 5 km - poinformowało ministerstwo.

Resort infrastruktury podał także we wtorek, że na mocy uzgodnionego aneksu, o 22 mln zł zwiększy się wartość umowy na budowę 24 km odcinka trasy S61 Via Baltica Suwałki-Budzisko. Wyjaśniono, że wynika to z aktualizacji kosztów związanych z wykupem gruntów przejmowanych pod tę inwestycję i wypłatą odszkodowań z tego tytułu.

Ministerstwo przypomina, że w ramach programu budowy stu obwodnic, do 2030 r. w Polsce powstanie łącznie ok. 820 km dróg. Szacunkowa ich wartość to ok. 28 mld zł. "Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego" - podał resort infrastruktury.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gmina Płaska jest przeciwko budowie obwodnicy Augustowa przez Puszczę Augustowską

9.04.2020, 11:56

Jednogłośne stanowisko w tej sprawie gminni radni przyjęli na ostatniej sesji.


Firma z Białegostoku ma zbudować wiadukt nad torami w Uhowie

23.03.2020, 14:16

Wykonawca jest już wybrany, jeśli nie będzie odwołań, będzie można podpisać z nim umowę. Za prawie 13 mln zł firma z Białegostoku ma zbudować wiadukt nad torami w Uhowie.


Burmistrz Augustowa liczy, że to jego wariant przebiegu obwodnicy zostanie przyjęty

17.03.2020, 11:51

- Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie pozostawiają złudzeń, że modernizacja trasy Augustów - Ogrodniki zostanie wstrzymana. Musimy znaleźć więc takie rozwiązania, by mieszkańcy jak najmniej na tym ucierpieli - powiedział gość Studia Suwałki - augustowski burmistrz Mirosław Karolczuk.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok