Radio Białystok | Wiadomości | Kultura - Białystok z lotu ptaka, wystawy w PIK i makatki w Bielsku Podlaskim

Kultura - Białystok z lotu ptaka, wystawy w PIK i makatki w Bielsku Podlaskim

autor: Olga Gordiejew

4.06.2020, 09:06, akt. 09:12

Spacerując po Białymstoku można oglądać wystawę zdjęć Wiktora Wołkowa, można też odwiedzić galerie Podlaskiego Instytutu Kultury. W Bielsku Podlaskim można natomiast oglądać makatki z sentencjami.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Na parkanie parku pałacowego przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki w Białymstoku oglądać możemy wystawę plenerową fotografii Wiktora Wołkowa  "BIAŁYSTOK Z LOTU PTAKA". Ekspozycja przedstawia widoki miasta wykonane podczas lotów samolotami Wilga, Jak, Gawron i śmigłowcem Mi-2. W ten sposób powstało wiele filmów przedstawiających przede wszystkim krajobraz i przyrodę  niemalże całego województwa.

Zdjęcia Białegostoku są szczególnie cenne, ponieważ jest ich stosunkowo niewiele. Powstawały one w ciągu ostatniego trzydziestolecia XX w. Pokazują zmiany w przestrzeni miasta i kunszt fotografa przejawiający się w świetnej korelacji czasu, przestrzeni i światła, którą podziwiamy w twórczości Wołkowa.

W Galerii PIK od tygodnia możemy oglądać wszystkie wystawy na żywo, zarówno w galerii w Spodkach, jak i przy ul. Kilińskiego. Na widzów czekają dwie niezwykle ciekawe wystawy. Ekspozycja w Spodkach prezentuje piękne prace z Pracowni Batiku „Mamut”, działającej przy Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Batik to oryginalny sposób wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników na tkaniny. Na wystawie  można zobaczyć wybrane prace z takich kolekcji Mamuta jak „Muzycy”, „Ikona – batik – inspiracje”, czy „Kompozytorzy”.

Druga propozycja to prace uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, stanowiące przekrój technik, tematów i talentów. Zobaczyć można prace malarskie, rysunkowe, grafiki oraz rzeźby, które powstały w szkolnych pracowniach – pełnych rekwizytów, aranżacji przestrzennych, zapachów, idei i koncepcji.

Wstęp na wystawy jest darmowy. 

Galeria w Spodkach, przy ul. św. Rocha 14 czynna jest codziennie, w tygodniu od 9.00 do 18.00, w weekendy od 12.00 do 18.00. Natomiast do Galerii przy ul. Kilińskiego 8 PIK zaprasza od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 18.00.

Zwiedzanie odbywa się oczywiście przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych, a więc obowiązku dezynfekcji rąk, zachowaniu dystansu między widzami i przy ograniczeniu liczby osób przebywających jednocześnie na salach.

 

Podlaski Instytut Kultury tylko do 5 czerwca przyjmuje zgłoszenia chętnych do udziału w pierwszym wojewódzkim konkursie recytatorskim online!  „Domowe wierszowanie” to propozycja dla najmłodszych, dla przedszkolaków. Przy pomocy rodziców mogą nagrać recytację wybranego wiersza (np. telefonem lub kamerą komputerową), a film przesłać do Podlaskiego Instytutu Kultury drogą elektroniczną. Wszystkie szczegóły, regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia znajdują się na stronie www.pikpodlaskie.pl.


Polecamy wystawę "MODNE MAKATKI" w oddziale Muzeum Podlaskiego w Bielsku Podlaskim. Makatki w przeszłości pełniły różne funkcje. Przede wszystkim były ozdobą kuchni. Dodatkowo stanowiły też domowy poradnik życiowych mądrości, zasad moralnych i dobrych rad: „Gdzie miłość i zgoda panuje, tam szczęście swe gniazdo buduje”, „Pan Bóg kocha takie dziatki co słuchają ojca i matki”, „Grunt to rodzinka”, Myj się zimną wodą będziesz piękną i młodą”. Współcześnie makatki przeżywają renesans. Pojawiają się nowe wzory i sentencje. Ekspozycja przygotowana została ze zbiorów bielskiego muzeum.  

Wystawie towarzyszą zajęcia „Gadki z makatki”, w ramach których uczestnicy mogą samodzielnie wykonać współczesne makatki.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


Khorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok